Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Koronavirus v Karibiku a návrat domů

Čas utíkal a my jsme s lodí zůstávali na Martiniku. Sledovali jsme vývoj situace doma i na okolních ostrovech. Nemít internet, tak nevíme, že nějaký koronavirus vůbec existuje.

Opatření se pomalu, ale jistě začala uvolňovat. Jak v Čechách, tak na Martiniku. Začaly otvírat specializované obchody, bufety i restaurace. S velkou slávou jsme si zašli na pizzu. Tu nám vydali přes plexisklo v papírové krabici, ale nemohli jsme si ji sníst na místě, protože stoly a židle byly stále uklizené. Ale ta radost byla veliká. Paradoxní je, že se na Martiniku ve vlně uvolňování začaly nosit roušky. Do té doby nebyly povinné, ale nyní si ji člověk musel nasadit při vstupu do obchodu. Takže mi nezbývalo nic jiného, než si roušku na lodi ušít.

Prodej přes "okénko"

Na konci dubna jsme měli odlétat z Trinidadu domů. Letenky nám zrušili, Trinidad zůstal pro veřejnost zavřený. Co budeme dělat? Mohli jsme nechat loď na Martiniku a letět domů. Tato varianta pro nás ovšem nepřipadala v úvahu, protože Martinik leží v pásmu hurikánů a hurikán tam může v létě zavítat. Narazila jsem na článek, který nabízel variantu pro lodě hledající úkryt před hurikány. Jedná se o Francouzskou Guyánu.

Kde vlastně leží Francouzská Guyana? Začali jsme zjišťovat více informací. Francouzská Guyana leží na kontinentu Jižní Ameriky a jedná se o francouzský zámořský departement. Takže tam platí stejná pravidla jako např. na Martiniku – nepotřebujeme žádná víza, platí se zde Eurem. Hranice je pro nás otevřená, protože máme loď registrovanou v České republice a lodě s registrací v EU mají vstup povolen. Navíc letadla Air France létají po celou dobu a zajišťují spojení mezi kontinenty.

Bylo rozhodnuto. Spojili jsme se s místní marínou a domluvili tam stání lodi přes léto. Vyřídili jsme potřebné celní doklady, oznámili pobřežní policii změnu kotviště a vydali se na plavbu, která nám trvala šest dní. Nakoupili jsme potřebné zásoby, upekla jsem čerstvý chleba, české buchty a usmažila řízky. Toto pro mne byla doposud nejdelší plavba, kterou jsem bez zastávky absolvovala. Zpočátku mi nebylo dobře, ale naštěstí to rychle přešlo. Poté jsem si plavbu začala užívat. Občas bylo i nevlídné počasí, ale s tím člověk musí počítat. Naštěstí má loď krytou kormidelnu a plavba i za nepříznivého počasí je celkem příjemná. Takže na vás neprší nebo nestříkají vlny, které se valí přes příď.

Rybaření za plavby

Konečně nastal okamžik, kdy jsme byli na dohled Jižní Ameriky. Tedy pluli jsme ve vzdálenosti do 20 Nm od pobřeží a stále neviděli pevninu! Viděli jsme ji jen na naší GPS navigaci. Je to dáno tím, že země je v těchto místech plochá, nevystupují zde žádné vysoké hory, které by člověk viděl již z dálky. Za tmy jsme vpluli do řeky Maroni, která je hraniční řekou se Surinamem. Zakotvili jsme a teprve ráno viděli tu obrovskou šíři řeky Maroni, která byla okolo nás. Přes den jsme dopluli na naše kotviště, které bylo vzdálené dalších 15 Nm proti proudu řeky. Jedná se o město Saint-Laurent du Maroni, které se proslavilo díky filmu Motýlek a místní trestanecké věznici.

Camp de la transportation - film Motýlek

Celkově jsme upluli přes 730 Nm a trvalo nám to šest dní. Po doplutí jsme museli zůstat v karanténě. Sice jsme za ten týden na moři nikoho nepotkali, ale i tak jsme se karanténě nevyhnuli. Před odletem jsme měli možnost poznat jen nejbližší okolí městečka, zbytek si necháme na náš návrat. Už se těším na výlet po řece do Amazonie, návštěvu Ďábelských ostrovů nebo Guyánského kosmického centra.

Po osmi měsících strávených na lodi jsme se vrátili do České republiky, kde si budeme užívat krásné čtyři měsíce léta a poté se zase budeme těšit zpátky na naši loď. Kdybychom čekali na otevření hranic Trinidadu, tak jsme stále ještě na Martiniku, protože své hranice ještě neotevřel. Jsem ráda, že omezení kvůli koronaviru jsou doma již minimální, a za chvíli snad již zmizí úplně. A svět se zase vrátí do normálu.

Saint-Laurent du Maroni

Cesta domů

 

Autor: Helena Králová | úterý 23.6.2020 8:03 | karma článku: 18,84 | přečteno: 953x
  • Další články autora

Helena Králová

Vánoce v Karibiku

Občas není špatné odpočinout si od shonu, který nastává před Vánoci. Vše začíná vánočním úklidem a končí u koupě dárků. Všude svítí neónová výzdoba a stoly zdobí vánoční věnce. Takové bývají Vánoce doma.

26.12.2020 v 7:31 | Karma: 14,60 | Přečteno: 1006x | Diskuse | Cestování

Helena Králová

Řeka Maroni – bez pozlátka, za zlatem, peřejemi proti proudu.

Řeka Maroni je hraniční řekou oddělující Surinam od Francouzské Guyany. My jsme se vydali s průvodcem pirogou na tři dny do vnitrozemí poznávat místní kulturu i krásy přírody Amazonie.

6.12.2020 v 7:55 | Karma: 15,78 | Přečteno: 385x | Diskuse | Cestování

Helena Králová

Zpět ve Francouzské Guyaně

Léto na Moravě uteklo jako voda a nastal čas vrátit se na loď do Francouzské Guyany, konkrétně do městečka Saint-Laurent du Maroni. A vypadá to, že jsme odletěli v ten pravý čas...

24.10.2020 v 7:49 | Karma: 20,86 | Přečteno: 1053x | Diskuse | Cestování

Helena Králová

Koronavirus v Karibiku II.

Čas po dobu koronaviru trávíme na lodi na Martiniku. Turisté tu nejsou, restaurace jsou zavřené, lodě stojí v přístavu, nikam se nepluje...

24.4.2020 v 19:41 | Karma: 19,46 | Přečteno: 1459x | Diskuse | Cestování

Helena Králová

Koronavirus v Karibiku

Již od podzimu loňského roku trávíme čas na karibských Malých Antilách na naší lodi. Bohužel již i tady nastala omezení a opatření, která se nás týkají.

25.3.2020 v 14:54 | Karma: 19,80 | Přečteno: 1153x | Diskuse | Cestování
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Bidenovy úspěchy jsou v moderní historii nevídané, uvedla Harrisová

22. července 2024  17:16,  aktualizováno  18:21

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že úspěchy prezidenta Joe Bidena nemají v moderní...

Požár kamionu s bateriemi zastavil na D1 provoz ve směru na Prahu

22. července 2024  16:41,  aktualizováno  18:19

Kvůli požáru kamionu ve Vražném na Novojičínsku je neprůjezdná dálnice D1 ve směru na Prahu. Na...

Při nehodě tří aut se zranilo šest lidí. Pro dospělého a dítě letěly vrtulníky

22. července 2024  18:06,  aktualizováno  18:19

Při nehodě tří osobních aut u Rané na Lounsku se zranilo šest lidí. Do ústeckého traumacentra...

Bouřky udeřily hlavně v jižních Čechách, vznikají už i na Moravě. Hrozí kroupy

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  18:12

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 933x
Cestovatelka, která tráví osm měsíců na lodi v Karibiku a čtyři měsíce v Čechách. Mým domovem se stala 17ti-metrová plachetnice Southern Fox.

Seznam rubrik