Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Videoblog z Afriky - jak se nám tu daří

Život v Africe je nesmírně těžký, ale rozhodně zde není život nešťastný. V tomto článku nechci zobecnit všechny strasti Afriky, ale chtěla bych spíše přiblížit jednu kapitolu z našeho života a čím se tady mimo jiné zabýváme.

Život v Africe je nesmírně těžký ať již z historického nebo přírodního hlediska, život zde není jednoduchý. Ale rozhodně zde není život nešťastný. I přesto, že někteří lidé zde žijí v extrémně chudých podmínkách, můžeme vidět úsměv na jejich tváří často. V tomto článku nechci zobecnit všechny strasti Afriky, ale chtěla bych spíše přiblížit jednu kapitolu z našeho života a čím se tady mimo jiné zabýváme.

Afrika je nádherná, přírodně i kulturně, ale je těžké se tu udržet z hlediska finančního. I pro mnoho místních lidí pravidelný a stabilní příjem je pohádka, o kterém všichni sní. Když jsme se s manželem přestěhovali do turistického centra Zambie, Livingstone, měli jsme naivní představu bezproblémového příjmu. Pravidelný místní příjem doteď nemáme, avšak se nám daří přežívat, tam kde jsme se rozhodli žít. Máme neuvěřitelné štěstí, že jsme si mohli vybrat místo, kde budeme žít, kde se nachází úchvatné Viktoriiny vodopády, ale také národní park s divokou zvěří jako jsou sloni, žirafy a neuvěřitelnými přírodními zdroji, které se nachází v okolí. Ano přežíváme, ale pro nás je to spíše dar než bída. Každý den jsme vděční, že máme možnost tady být, být spolu a ovlivnit věci a lidi kolem nás.

Podařilo se nám získat půdu v tradiční africké vesnici u Viktoriiných vodopádů, která nese název náčelnictví Mukuni. Toto náčelnictví je staré několik tisíc let, ale strukturu afrického paláce si ponechali dodnes. Muži této komunity tradičně vyrábějí dřevěné dekorace, potřeby do domácnosti a umění. Ženy v této komunitě mají vysoké postavení, včetně důležitých odpovědností ve spravování celého náčelnictví, avšak ženy nedělají žádné ekonomické aktivity. Díky tomu, že je komunita nedaleko Viktoriných vodopádů, náporu turistů se nevyhnula a výrobky ze dřeva se staly oblíbeným suvenýrem návštěvníků. To přineslo významný příjem do komunity, avšak s příchodem pandemie závislost na turismu se stala ohrožující. V přímé reakci na pandemii se náčelnictví Mukuni rozhodlo nabídnout půdu ostatním Zambijcům, kteří by přinesli inovativní nápady, které by pomohly pozvednout ekonomiku té komunity. Takto jsme s manželem získali kus své půdy, kde se snažíme hospodařit.

Organickou farmu, kterou jsme založili se nachází v pásu Mongongo stromů, což je velký, poměrně rychle šířící se strom, který dorůstá 15 až 20 metrů do výšky. Vyskytuje se na zalesňěných kopcích a mezi písečnými dunami a je spojen s písčitými půdy pouště Kalahari. Mongongo strom je široce rozšířen v jižní subtropické Africe. Existuje několik odlišných pásů těchto stromů, z nichž největší zasahuje ze severní Namibie do severní Botswany, jihozápadní Zambie a západní Zimbabwe. Další pás se nachází ve východním Malawi a další ve východním Mozambiku. Mongongo ořechy mají vysoký obsah živin, včetně bílkovin, hořčíku, vápníku, zinku a dalších.

Obyvatelé jižní Afriky se živili mongongo ořechy po vice než 7000 let. Když se první průzkumníci zajímali proč místní lidé nepraktikují zemědělství, jejich odpovědí byli výživné mongongo ořechy, ze kterých se dělala tradiční kaše. Mongongo ořechy se konzumují syrové, dušené nebo pražené, lze je také nasekat jako přísadu do jiných receptů. Olej extrahovaný z ořechů se používá jako ochrana pokožky a vlasů před drsným klimatem typický pro pouštní oblasti.

Mongongo ořechy jsou nenáročné na skladování, jelikož není hmyz, který by je napadal. Avšak ořechy jsou složité na zpracování, kvůli jejich dvojité skořápce. První vrstva skořápky se dá přírodně odstranit. Mongongo ořechy se tradičně zakopávají, aby se odstranila první vrstva skořápky. Tyto ořechy mají jednoho predátora, kterým je slon. Migrace slonů kopíruje pásy těchto mongongo stromů a slon je schopen cítit ořech zakopaný v zemi. Když si slon přijde pochutnat na tom ořechu, ve většině případů zničí i pole a domácí zahrady. Lidé poté stromy kácí, aby předešli zkáze, kterou páchají sloni, když si přijdou pochutnat na plodech mongongo stromu. My ořechy nezakopáváme, my je dáváme k jídlu prasatům. Ořech projde jejich trávicím traktem rychleji a první vrstva skořápky je strávena. Ořechy poté sbíráme a skladujeme.

Druhá vrstva skořápky je ještě tvrdší než první vrstva. Ani slon ani prase druhou skořápku nezlomí. Tradičně se druhá vrstva skořápky odstraňuje silou a pomocí kamenů. Ořech je umístěn do vyhloubené díry na větším kameni a menším kamenem se do ořechu tluče až skořápka odpadne. Překážkou tohoto tradičního postupu je fyzická náročnost a ořech je ve většině případů rozdrcen a ztrácí svoji hodnotu, takže je to postup neefektivní. Nyní se snažíme najít efektivní metody získávání ořechu mongongo, které by byly v souladu s místními kulturními a sociálními zvyky. Vytvořením hodnotového řetězce dojde k ochraně přírodních zdrojů. Lidé budou mít zájem mongongo stromy chránit, protože v nich uvidí hodnotu, která jim přinese příjem a ekonomickou stabilitu.

Jak se snažíme zlomit skořápku mongongo ořechu.

 

Autor: Kamila Hejlikova | sobota 12.3.2022 13:10 | karma článku: 17,47 | přečteno: 499x
  • Další články autora

Kamila Hejlikova

Vzpomínky na Vánoce v Africe

Jak lidé slaví Vánoce na jiném kontinentě? Jsou bílé, slunečné, nebo úplně jiné? Něco málo ze vzpomínek na Vánoce v Zambii.

8.1.2023 v 8:35 | Karma: 19,68 | Přečteno: 470x | Diskuse| Cestování

Kamila Hejlikova

Afrika – vzdálená i blízká, nezávislá a různorodá

Slova, která pro mě vystihují Afriku nejvíce jsou vzdálená i blízká, nezávislá a různorodá. Jak jsme slavili nezávislost v africké zemi, kde bydlíme.

11.11.2022 v 17:36 | Karma: 14,65 | Přečteno: 320x | Diskuse| Cestování

Kamila Hejlikova

Kulturní šok, česko-zambijská zkušenost

Překvapivě jsem zažila obrovský kulturní šok, když jsem po 2,5 letech života v Zambii odjela na návštěvu do rodných Čech.

3.10.2022 v 18:38 | Karma: 26,10 | Přečteno: 1362x | Diskuse| Cestování

Kamila Hejlikova

Zambie - země věčných úsměvů

Jaké je to žít v zemi, kde je pocit nespokojenosti tabu. Věčně stěžující si Češka se vyrovnává s odlišnou kulturou věčně spokojených lidí.

22.8.2022 v 18:50 | Karma: 14,13 | Přečteno: 419x | Diskuse| Cestování

Kamila Hejlikova

Tradiční africké slavnosti

Život a lidé v Africe se mění, rozvíjí a modernizují, tak jako ostatní oblasti světa. Představu měnící se Afriky bychom měli vždy mít na paměti a některé stereotypy o Africe jsou mylné.

15.7.2022 v 18:00 | Karma: 15,99 | Přečteno: 484x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

VIDEO: Jak vidí EU maturanti? Do Unie se už narodili, cení si cestování

1. května 2024  11:45

Česko ve středu slaví dvacáté výročí vstupu do Evropské unie. Redakce iDNES.cz při této...

Ukrajina zasáhla další ruskou rafinérii, okupační armáda zabíjela v Oděse

1. května 2024  9:39,  aktualizováno  11:16

Sledujeme online Ruská protivzdušná obrana v noci na středu sestřelila šest dronů nad čtyřmi regiony, informovalo...

Hasiči při pálení čarodějnic zasahovali u dvaceti požárů, u dalších pak zbytečně

1. května 2024  9:14,  aktualizováno  11:13

Na mnoha místech Česka se během včerejšího posledního dubnového večera rozhořely ohně při tradičním...

Policie v Tbilisi nasadila proti davu plyn i vodní dělo, zadržela 63 lidí

1. května 2024  11:13

Gruzínská policie a demonstranti se v úterý večer střetli v Tbilisi u sídla parlamentu, který v...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 31
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 758x
Jsem Kamila Hejlík Tembo, jsem Česka žijící v Zambii. S rodinou žijeme v Livingstonu nedaleko Viktoriiných vodopádů.

Zajímá mě psaní článků o Africe z hlediska kulturního a sociálního, ale také politického a mezinárodních vztahů. Vystudovala jsem kulturní a africká studia na UHK. Zaměřuji se také na témata zemědělství a klimatické změny v Africe.

Kromě toho máme s manželem organickou farmu, kde se snažíme budovat udržitelný život v souladu s přírodou.  Můžete mě sledovat na Facebooku a Instagramu Kamila Hejlik Tembo nebo naši farmu na Facebookové stránce Mosi-Oa-Tunya Organics.

Seznam rubrik