Obyčejný africký život / Korupce
Jak se žije v jedné z nejzkorumpovanějších zemí světa, kde je korupce součástí běžného života a každodenních aktivit. Zambie je 117. nejzkorumpovanější zemí světa dle Transparency International a korupce není pouze ve vyšší politice nebo podnikání, ale člověk se tu s korupcí musí vypořádávat i v obyčejných životních situací.
Sama jsem korupci zažila několikrát, někdy byla její obětí, někdy jsem byla jejím iniciátorem. V Zambii je korupce běžná skoro na všech úřadech, ve školách, na klinikách, při policejních kontrolách, atd. Úplatky při policejních kontrolách jsou tak běžné, že můj muž dostával v práci kapesné právě na zaplacení těchto úplatků. Pod přestupkem takzvaného nebezpečného řízení se dá vybrat úplatek na čemkoliv.
Vybírání úplatků je nejhorší v období státních svátků, před Vánoci, když jsou potřeba zaplatit školní poplatky nebo když se zpozdí vyplacení výplat. V některých situacích, především pokud mají výplaty zpoždění, místní lidé úředníka, policajta nebo zdravotní sestřičku odmění sami za dobře odvedenou službu nebo práci. Například, když mírně překračujete rychlost, místo toho, aby se zaplatila pokuta, tak se policejní úředník odmění za to, že dohlídl na to aby bylo na silnici bezpečno.
V jiných případech jsou lidé schopni využít své pozice k vlastnímu obohacení. Minulý rok těsně před prodlouženým víkendem nás navštívili úředníci z kanceláře, která zpravuje vodu. Že prý jsme připojeni k vodě nelegálně, protože máme moc zelenou zahradu. Incident se stal v říjnu, což je zrovna uprostřed léta kdy je horko a sucho. Ale i presto, že máme opravdu nádhernou a zelenou zahradu, vodu z kohoutku na zalévání nepoužíváme, protože by to bylo moc drahé. Používáme zbytky vody z domácnosti a vaření, máme stromy, které zabraňují vypařování vody a živiny si obnovujeme kompostem. Takže jsme od začátku hned věděli, že úředníci jsou tu pro úplatek než řešit nějaký problém. Navíc nám měsíčně chodili účty za vodu, které jsme pravidelně platili.
Celou situaci samozřejmě měl pod kontrolou manžel, ale sám se neuvěřitelně bavil. Úředníci nám vodu odpojili s tím, že se vrátí druhý den a celou situaci vyšetří. Můj muž druhý den ráno čekal na úředníky s lopatou, kdežto oni přišli v obleku a čekali připravený úplatek. Nakonec si zkusili na zahradě párkrát kopnout a zkontrolovat připojení vodních trubek, ale nic nenašli. Dle mého názoru se to nedá ani poznat, jelikož nám pod domem proudí spousta nataženého potrubí sousedů a dalších rezidentů. Nicméně úředníci nás zkusili zkontaktovat ještě jednou ten den odpoledne a pozvali manžela na místní trh, kde si již napřímo řekli o úplatek. Žádný úplatek nedostali a my jsme skončili odpojeni od vody celý prodloužený víkend. V první pracovní den přišel jiný úředník a potichu vodu zapojil a zmizel.
Zambie se snaží bojovat proti korupci, ale dle mého názoru velice neefektivně. Nyní žádní úředníci nesmí manipulovat s penězi a jakékoliv poplatky (pokuty, školné, atd.) se musí vložit nebo převést na bankovní účet toho úřadu. Třikrát ročně dojít do banky zaplatit školní poplatky není takový problém, ale jít do banky pokaždé pokud potřebuji zaplatit nějakou složenku je neefektivní. Na úřadu jsem potřebovala zaplatit přibližně 200 korun a z toho jsem musela čtyřicet procent zaplatit v jedné bance a šedesát procent v druhé bance. Certifikace pár dokumentů a ověření podpisu mi zabralo půl dne.
Kamila Hejlikova
Vzpomínky na Vánoce v Africe

Jak lidé slaví Vánoce na jiném kontinentě? Jsou bílé, slunečné, nebo úplně jiné? Něco málo ze vzpomínek na Vánoce v Zambii.
Kamila Hejlikova
Afrika – vzdálená i blízká, nezávislá a různorodá

Slova, která pro mě vystihují Afriku nejvíce jsou vzdálená i blízká, nezávislá a různorodá. Jak jsme slavili nezávislost v africké zemi, kde bydlíme.
Kamila Hejlikova
Kulturní šok, česko-zambijská zkušenost

Překvapivě jsem zažila obrovský kulturní šok, když jsem po 2,5 letech života v Zambii odjela na návštěvu do rodných Čech.
Kamila Hejlikova
Zambie - země věčných úsměvů

Jaké je to žít v zemi, kde je pocit nespokojenosti tabu. Věčně stěžující si Češka se vyrovnává s odlišnou kulturou věčně spokojených lidí.
Kamila Hejlikova
Tradiční africké slavnosti

Život a lidé v Africe se mění, rozvíjí a modernizují, tak jako ostatní oblasti světa. Představu měnící se Afriky bychom měli vždy mít na paměti a některé stereotypy o Africe jsou mylné.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Nedorazil ani jeden ministr. Skandální, pohrdáte opozicí, zlobil se Králíček
Přímý přenos Poslanci měli ve čtvrtek ráno projednávat pravidelné interpelace na členy vlády. Měli, ale ani...
Hegseth postavil v Pentagonu „šminkovací místnost“, demokraté se mu vysmáli
Demokraté se bouří a hromosvodem jejich hněvu je, jak už to v posledních měsících bývá, Pete...
Na požár v biomedicínském centru upozornilo hasiče čidlo, škoda je deset milionů
Škodu okolo deseti milionů korun způsobil v noci na dnešek požár laboratoře v areálu...
Požár obří skládky plastů hasiči stále likvidují, nacházejí další skrytá ohniska
Hasiči ve čtvrtek pokračují v likvidaci požáru plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na...

Pronájem bytu 2+1, 53 m2, Kutná Hora
Ortenova, Kutná Hora - Šipší
13 300 Kč/měsíc
- Počet článků 31
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 774x
Zajímá mě psaní článků o Africe z hlediska kulturního a sociálního, ale také politického a mezinárodních vztahů. Vystudovala jsem kulturní a africká studia na UHK. Zaměřuji se také na témata zemědělství a klimatické změny v Africe.
Kromě toho máme s manželem organickou farmu, kde se snažíme budovat udržitelný život v souladu s přírodou. Můžete mě sledovat na Facebooku a Instagramu Kamila Hejlik Tembo nebo naši farmu na Facebookové stránce Mosi-Oa-Tunya Organics.