Afrika – vzdálená i blízká, nezávislá a různorodá

Slova, která pro mě vystihují Afriku nejvíce jsou vzdálená i blízká, nezávislá a různorodá. Jak jsme slavili nezávislost v africké zemi, kde bydlíme.

S jakou intenzitou jsem začala psát tento blog na začátku roku, tak jsem v poslední době dlouho nic nezveřejnila. Zambijský a český kalendář je odlišný nejen v názvech měsíců vycházející z jiných jazyků, ale především klimatickými podmínkami, které ovlivňují způsob života.

V Zambii od září/října je čas na odpočinek, období sucha a nesnesitelného horka. V Livingstonu, v jižní Zambii, kde jsme se usídlili, je v čase našeho českého podzimu, v průměru až 45 stupňů přes den a tyto denní teploty zmemožňují udělat cokoliv od 12 do 16 hodin bez klimatizace nebo větráku.

Toto období je v Zambii nejen typické odpočinkem po náročném období sklizně a nabrání síly před težkým obdobím sázení, které započne s příchodem dešťů v listopadu a prosinci. Ale také časem výroby alkoholu ze zbytků úrody a samozřejmě jeho požívání. V tomto období se ani na naší farmě ve vesnici Mukuni, nedaleko Viktoriiných vodopádů nesnažíme dělat složité práce, protože místní životní styl a denní teploty neumožňují vykonávat žádnou tvrdou práci.

Alkohol podobný slivovici, se vyrábí z kukuřice, kterému se říká Kachasu, ze sorghumu, kterému se říká Opec, etnická skupina Bemba má alkohol vyrobený z medu, který nazývá Imbote. Dokonce některé ovocné stromy plodí ovoce, na kterém se „opíjejí“ sloni, jako je marula. Opice si pochutnávajím na plodech stromu, který plodí zfermentované hnědé pomeranče, kterým se říká monkey fruit, v místním jazyce mahuluhulu.

V tomto období sucha a odpočinku se také slaví nejvýznamnější historická událost Zambie a to získání nezávisloti 24. října 1964. Důležitá událost nejen v životě místních lidí, ale i v mezinárodních vztazích. Tzv. boj za nezávislost proběhl v Zambii bez násilných konfliktů a země si až do dnešního dne udržela status mírumilovné země, kde se neodehrála žádná občanská válka ani násilný konflikt.

Zároveň v České republice začíná školní kalendář a pro mnoho lidí i pracovní kalendář, jako jsou učitelé. Češi také slaví dva významné dny v české historii 28. září a 28.října. Babí léto je produktivním obdobím, kdy jsou lidé odpočinutí po letních dovolených.

V naší česko-zambijské rodině také slavíme narození našich dvou dcer. Navzdory odlišným klimatickým a kulturním podmínkám, Česká a Zambijský Republika mají mnoho společného a dlouhodobě spolupracují, přes výměnu studentů i učitelů až po humanitární a rozvojovou pomoc. Obě dvě země sdílejí národní zvíře v podobě orla, který zobrazen na českém státním znaku a zambijské vlajce.

Tradiční oděv pro oslavu Dne nezávislosti v Zambii s národním symbolem Orla.

I přes tolik odlišností, které vycházejí z našeho přirozeného prostředí, historie, a kultury, můžeme najít i mnoho toho, co máme společného. Letos jsme v Zambii oslavili její nezávislost včetně tradičního oblečení a tanců. Oslava nezávisloti byla inkluzivní a důraz je vždy kladem na to, co máme společného. Zcela odlišný přístup od vymezování se vůči ostatním na základě odlišností.  Zambie zahrnuje více než 70 různých etnických skupin, které mají odlišný jazyk i kulturu, a přesto tvoří jeden národ.

Nezávislot není jen o svobodě, ale o také o touze pečovat o druhého, se kterým sdílím živobytí, území, tužby, vize, a další. Jde o sdílení společného. Tak jako se zpívá v zambijské písni na oslavu Nezávislosti „Tiyende pamodzi ndi mutima umo“ (místní jazyk Nyanja/Chewa), což znamená „Prosperujme se společným srdcem“. Píseň je ve videu níže.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Kamila Hejlikova | pátek 11.11.2022 17:36 | karma článku: 14,65 | přečteno: 320x
  • Další články autora

Kamila Hejlikova

Vzpomínky na Vánoce v Africe

8.1.2023 v 8:35 | Karma: 19,68

Kamila Hejlikova

Tradiční africké slavnosti

15.7.2022 v 18:00 | Karma: 15,99

Kamila Hejlikova

Plundrování Afriky

6.7.2022 v 8:55 | Karma: 16,46