Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Životní strategie malé kočičky

Do našeho spokojeného života se třemi kočkami se přihnala bouře. Najednou jsme v bytě hostili hned šest koček! A vůbec to nedopadalo dobře...

Naše sousedka paní Jarmila po dlouhá léta provozovala takový malý domácí dobročinný kočičí útulek – ujímala se různých zatoulaných nebo vyhozených koček, často ve zuboženém stavu, které se po okolí našly. Na rozdíl od nás s naším limitem tří kočičích „systemizovaných pracovních míst“ nijak stav koček neomezovala, jelikož je daleko soucitnější nežli my. Když jsem tím pádem v listopadu hledala nový domov pro krásné želvovinové koťátko (které mě obzvlášť bralo za srdce, jelikož mi jeho kožíšek připomínal mou dávnou milovanou kočku Grušenku), můj přítel rázně odmítl myšlenku, že bychom se kočičky ujali, zatímco paní Jarmila se nad ní slitovala. Tím stav jejích koček stoupl na pět.

Jenomže paní Jarmila byla také poslední nájemnicí sousedního domu, která ještě platila nízké regulované nájemné Městské části Praha 6 - ostatní byty byly jistě velmi lukrativně rozprodány (jde o Hanspaulku, tradiční prvorepublikovou vilovou čtvrť, do které se v poslední době stále znatelněji zakusují zuby developerů, spekulantů a boháčů). No a Městská část na paní Jarmilu vyvíjela obrovské tlaky, aby se půvabného podkrovního bytu vzdala a přijala náhradní byt. Došlo na soudy, které pravděpodobně nerozhodovaly úplně spravedlivě, ale je to zamotané a úplně do toho nevidím. Tuším, že prvotním důvodem bylo vynechání placení nájemného kvůli nemoci – a i když to paní Jarmila brzy doplatila, už se to vezlo... Každopádně všechno skončilo exekučním vystěhováním z bytu. Paní Jarmila měla lékařské potvrzení, že je nemocná, a doufala, že se vystěhování ještě odloží, ale neodložilo – přednostně jí vystěhovali postel, aby měla kde ležet, a převezli jí věci do náhradního malého bytu v Břevnově, kde ovšem nejde elektřina ani plyn, čili je nevytopený a neobyvatelný.

Paní Jarmila tedy přespala provizorně na gauči u známých a já jsem s ní následujícího dne do vystěhovaného bytu ještě zašla – paní z Městské části nám odemkla, pochytaly jsme tři z koček, které zůstaly v prázdném bytě opuštěné přes noc a určitě už musely panikařit, zbylého kocoura jsme tam musely ještě nechat, protože se skryl v haraburdí na půdě, a pátá kočka to všechno přežívala na zahradě – takže jsem si tři z jejích koček odnesla domů. Všechno to byly holky – osmnáctiletá tříbarevka Laďka, roční mourovatá Karamelka a osmiměsíční želvovinová Pepička.

První den byly pochopitelně celé vyplašené, snažily se vylítnout pootevřenými dveřmi, Pepička zalezla do nejtemnějšího kouta a vylezla až v noci, a na potkání syčely na naše kočky a dokonce i na sebe navzájem… druhý dne si trochu zvykly a všechno by šlo, kdyby k večeru nezačaly systematicky vyhazovat z bytu naše tři kočky!

Nové kočky totiž neuměly používat kočičí průlezy a byly tím pádem v bytě uvězněné (pustit na zahradu jsem je nechtěla, neuměly se k nám vrátit a snažily by se vracet do vedlejšího domu ke svému původnímu bytu). Když se naše kočky doma setkaly s terorem a vyhazováním, kvůli klidu těmi průlezy radši utekly ven. Jenomže z toho byly hrozně rozhozené a nešťastné - jejich teritorium obsadili vetřelci. Cizí kočky při vyhazování spolupracovaly a vytvořily dvou- nebo tříčlennou mručící a ječící smečku. Když to trvalo už druhou noc, začalo mi být našich koček opravdu líto - vůbec nemohly tušit, jestli se tahle situace v budoucnu zlepší nebo ne. Jako nejagresivnější ze všech se projevila droboučká Pepička – ta vylítla s mohutným skřekem a mručením i na našeho velkého kocoura Ambrože, zřejmě jí bylo úplně jedno, že by ji „přepral“, hlavně když ho zažene pryč.

Ach jo! Jak moc bych chtěla Pepičce vysvětlit, že tenhle krátkodobý úspěch ve skutečnosti znamená dlouhodobé potíže. Moc ráda bych si ji nechala jako naši kočku číslo 4, a už jsem se k tomu přikláněla – je roztomilá, plachá, polodivoká, když večer vylezla z úkrytu, pobíhala bytem jako nějaký skřítek, a přitom se se mnou chvílemi vehementně mazlila, jako by hledala životní jistotu – a navíc je to moje „vina“, že jsem ji paní Jarmile dohodila - ale tohle by bohužel nešlo. S takovou agresivitou by se náš ekosystém koček a lidí nevyrovnal.

Napadá mě, že s některými lidmi je to podobné – agresivní chování jim krátkodobě přinese určité výdobytky, ale nevěřím, že jim dlouhodobě nějak moc prospěje… protože kolem sebe šíří nepohodu, která se pak dominovým efektem může neblaze šířit dál.

Pepička – a stejně i Karamelka – by byly skvělé kočky do domácnosti, kde by byly jako zástupkyně kočičího národa samy. Potřebují svoji vlastní rodinu a domov. Jsou milé, přítulné a čistotné. Ale nejsou to kočky pro život ve smečce…

Třetího dne pro nás a naše kočky všechno skončilo a ulevilo se nám – paní Jarmile nějací hodní lidé nabídli na pár dní byt a ona si své kočky odnesla. Naše kočky ale ještě teď podezíravě chodí po bytě a všechno očichávají...neskrývají se tady někde vetřelci?

A mně se na duši usadil smutek – z čeho vlastně? Z toho, jak i v naší zdánlivě tak blahobytné době může lidi i kočky potkávat hodně strastiplný osud.

P. S. Na fotce není Pepička, tu se mi vyfotit nepodařilo, ale Karamelka.

 

Autor: Eva Hauserová | pondělí 1.4.2019 8:27 | karma článku: 15,75 | přečteno: 448x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,85 | Přečteno: 490x | Diskuse | Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 582x | Diskuse | Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 577x | Diskuse | Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 699x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 917x | Diskuse | Cestování
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Za online výuku osobní data. Stále není dostatečná ochrana, varuje expert

20. července 2024  17:54

Ministerstvo školství v červnu oznámilo, že připravuje novelu školského zákona, která by měla...

Lukašenko slaví 30 let moci, chtějí jej vyznamenat. Blahopřál mu i Putin

20. července 2024  17:38

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v sobotu oslavil 30 let u moci. Na konferenci u této...

Na traktoriádě v Žebnici se převrhl traktor se závodnicí, skončila v nemocnici

20. července 2024  17:13

Na traktoriádě v Žebnici na Plzeňsku se převrhl s jedinou ženskou závodnicí traktor....

Srážku s vlakem na Opavsku nepřežil člověk, pohyboval se v kolejišti

20. července 2024  17:01

Muž zemřel v sobotu odpoledne při srážce s vlakem na Opavsku. Pohyboval se v kolejišti. Vlaky v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2107x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.