Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Temná ruská chapadla

Na jedné z eko akcí, které objíždím, jsem narazila na neuvěřitelné výsledky ruského trollení. Až do této chvíle jsem proruskou propagandu ignorovala – jak člověk už tak doufá, že když si něčeho nebude všímat, samo se to vytratí...

Teď mi ale docela šokem došlo, jak je to už všudypřítomné a jak se to vkrádá do mozků lidí, kteří už různé historické reálie zapomněli, a záludně je to prorůstá. Takže jsem neodolala nutkání sepsat, co si o těch nehorázných lžích myslím.

Šlo o debatu dvou lidiček, přibližně mých vrstevníků, kteří si náramně notovali, zatímco já jsem většinou jen lapala po dechu a občas jsem něco namítla, ale naprosto mě to zaskočilo. Rozmlouvali spolu místní sympatický pán, který nás učil kosit, a sluníčkově působící výtvarnice s hřívou zářivě stříbřitých vlasů… pan lektor nám začal zajímavě povídat o různých srazech a soutěžích kosáků, co jich je po republice. Výtvarnice se ho po nějaké chvíli zeptala, co říká dění kolem covidu, a už to jelo. Oba usměvaví, s veselými jiskřičkami v očích, inteligentní… člověk by čekal, že hlas lidu, hlas boží. Ale proboha, co začali říkat! Možná jsem takové věci občas okrajově zaslechla, ale pokládala jsem je za bizarní anomálii.

Takže tohle se jim linulo ze rtů:

- Američani nás schválně bombardovali, když už druhá světová válka skončila, rozbombardovali i Staroměstskou radnici (lež, nálety byly v březnu 1945, když se Němci ještě zuřivě bránili, a radnici zapálili Němci při Pražském povstání)

- Američani se tváří, že válku vyhráli oni, přitom ji vyhráli Rusové a Američani na ní jen nehorázně vydělali (s penězi to může být pravda, ale jinak nepozoruju, že by Američané ruskou účast popírali, spíš naopak, Rusové umenšují tu americkou – a řekla bych, že dnes po osmdesáti letech už na tom nezáleží nikomu jinému než Rusům, protože si na tom dodnes budují image)

- Američani k nám dosadili podle přesného scénáře Havla, Klause a další, stejně jako teď dosadili na Ukrajinu Zelenského (čili spiklenecká teorie – evidentní nesmysl, to si mohli dosadit loajálnější lidi; a i kdyby to tak bylo, co by asi na jejich místě dělali Rusové, ti by snad nikoho nedosazovali?)

- po světě Američané dělají ta nejhorší zvěrstva, zatímco Rusko nikdy nikoho neokupovalo (Tohle je opravdu neuvěřitelná lež, když začnu sovětským Ruskem, tak to okupovalo pobaltské státy, část Polska, snažilo se zabrat Finsko, mělo prsty ve Vietnamu, Koreji, v 50. letech krvavě potlačilo povstání ve východním Německu a v Maďarsku, 1968 okupovalo Československo, a zase mělo prsty v Pákistánu, Angole, Izraeli, Somálsku, pak 1980 okupovalo Afghánistán, no a Ruská federace se roztahuje na mnoha místech, kde existují ruské menšiny: Moldávie a Podněstří, Osetie, Tádžikistán, Abcházie, Gruzie, Čečensko... Ukrajina je jen vyvrcholením této tendence. A k tomu samozřejmě ještě Sýrie a Írán...)

- když jsem upozornila, jak traumatickou zkušenost mám z roku 1968 a z normalizace, prohlásili, že oni měli šťastné dětství – je to možné? Lidé, kteří už byli v 70. letech dospělí, si nepamatují, jak byla ta univerzální nesvoboda příšerná a dusivá? Nepustili vás cestovat, pracovat nebo studovat v zahraničí, nesehnali jste knihy, které vycházely v cizině, neměli jste svobodu projevu, jakákoli iniciativa byla v zárodku utínána, museli jste plíživě hledat cestičky, jak neustálá omezování obcházet, a všemožně švejkovat… pořád se snažím přece jenom rozlišovat mezi Sověty a Rusy, ale copak nám Rusové nabízejí něco lepšího? Měli bychom snad pod jejich nadvládou větší svobodu než dnes?)

- u nás taky není žádná svoboda, je cenzura, nemůžeme říkat, co chceme (nesmysl, proti Rusku je u nás úžasná svoboda, i když uznávám, že média jsou skoupena různými uhlobarony, řepkobarony a podobně)

- Putin má pravdu, když se brání tomu, aby NATO proniklo až k hranicím Ruska (nemá pravdu, neexistuje o tom žádná mezinárodní dohoda a Putin tím zasahuje do suverenity jednotlivých států)

- na Ukrajině skutečně jsou nacisté a skutečně tam vraždí etnické Rusy (hloupost, neonacisté jsou všude, pod takovou záminkou mohou Rusové vtrhnout kamkoli)

- uprchlíci z Ukrajiny ve skutečnosti vůbec utíkat nemuseli, vyžírají nás, dělají si tu dovolenou na naše útraty, najednou jsou pro ně byty i místa ve školkách, která pro Čechy nejsou! (Zřejmě bychom tedy měli podporovat Rusko v jeho imperialismu? Z té představy se mi dělá úplně špatně.)

- v zimě zmrzneme, protože odmítáme ruský plyn (totéž – řešením jako má být, že se vrhneme Putinovi do náruče?)

Všimla jsem si, že tohle ruské trollení je vždycky takové nedořečené. Zastavuje se u nadávání (většinou lživého) na současnou situaci Česka, ale už nenabízí konkrétní představy o tom, jak by to dopadlo, kdybychom tedy zvolili jinou možnost.

Ono by to totiž dopadlo katastrofálně.

Hu! Až fyzicky cítím, jak se po mně natahují ty temné ruské pařáty, nebo slizká chapadla...

 

Autor: Eva Hauserová | úterý 16.8.2022 9:51 | karma článku: 29,70 | přečteno: 1038x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,85 | Přečteno: 485x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 579x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 574x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 698x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 914x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  12:47

Chorvatská policie vyšetřuje 46letého občana Česka v souvislosti se středečním výbuchem u města...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Potřebujeme vybudovat odolnější společnost, zní z fakulty půl roku po střelbě

21. června 2024  9:23,  aktualizováno  17:11

Přímý přenos Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se po půl roce vrátila k tragickým událostem z 21. prosince...

Spokojenost veřejnosti s vládou se snížila, horší byla pouze za Nečase

21. června 2024  17:04

Spokojenost veřejnosti s vládou Petra Fialy se stále snižuje, pozitivně ji hodnotilo pouze 18...

Denně pije alkohol dvakrát víc Čechů než dřív, mladí však odkládají cigarety

21. června 2024

Premium Češi holdují alkoholu a trávě, mladí se ale odklánějí od cigaret. Počet denních pijáků se v Česku...

Muž nepřišel dva týdny do práce, šéf ho našel spát ve firmě. Vypil 14 lahví vodky

21. června 2024  16:43

Dva týdny se nedostavil do práce v centru Brna pětatřicetiletý muž z Jihlavska. Když ho jeho šéf ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2106x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.