Strašidelní slimáci
Minulý týden jsem si přinesla ze zahradnictví a vysadila na záhonek rostlinu se slibným názvem záplevák – hmmm, ten by snad mohl na mé nízkoúdržbové zahrádce obstát. Načež jsem z ní druhý den našla jen oslintané pahýly.
To mě rozzuřilo.
Existuje spousta zvířátek, která mi na zahrádce něco okoušou či vysají a nijak mě to nerozhodí. Jenže španělští plzáci se vyznačují úpornou žravostí a neomylně si vybírají rostliny, na kterých mi zrovna nejvíc záleží, tedy ty čerstvě vysazené, nebo právě klíčící. To má snadné vysvětlení – mladá rostlinka nám lidem chutná také nejlépe, a oslabená rostlina, prožívající šok z přesazení, zase uvolňuje do svých tkání cukry, a tím je pak chutnější.
Asi bych už ani nemusela čtenářům připomínat, že k nám plzáci dorazili s vlnou oteplování klimatu a jako cizorodý druh nemají v naší přírodě dost přirozených nepřátel. Ale přesto se mi zdá, že se příroda jejich přemnožování brání i sama – když se objevili poprvé, tuším v roce 2015, způsobili na zeleninových záhonech úplnou katastrofu, sežrali naprosto všechno a nebylo před nimi obrany ani úniku. To už se pak neopakovalo, ale přesto jsou velmi nepříjemní a stále dychtivě čekají, co si na zahradu vysadíte nového, zajímavého a obzvlášť chutného.
Jak na ně
U větších pozemků se neomylně osvědčují kachny plemene indický běžec, ale ty potřebují plochu aspoň nějakých tisíc metrů čtverečních. Co když máte běžnou malou zahrádku u rodinného domku?
A) Přímé hubení
Lidé si vyvinuli spoustu metod hubení, z nichž některé jsou docela sadistické. Slimáky solí, přestřihávají, nabodávají, rozšlapávají, zavírají do igelitových pytlíků nebo plastových lahví a celé to pak vyhazují do popelnice… a já osobně je zalévám vařící vodou, protože mi to připadá nejrychlejší a působící obětem co nejmenší utrpení. Všechny tyhle metody ovšem vyžadují slimáky najít, případně posbírat.
B) Pasti
Co když na jejich sběr nemáte čas? Pak můžete klást různé pasti, funguje třeba slupka od melounu (ale z ní musíte slimáky včas sebrat, aby neutekli, protože za jídlem vycházejí, tedy se vyplazují, v noci), nebo mělká miska s pivem, do kterého slimáci vlezou a utopí se. Voda jim nevadí, ale i slabý alkohol na ně působí vražedně; doufám, že taková smrt v omámení je také dosti milosrdná, a loni jsem tyhle pasti neustále líčila, ale i levné pivo něco stojí, a výsledkem je tekutina s utopenými slimáky, která v kompostu velmi nepříjemně zahnívá, takže jsem ji nakonec ji musela naložit do uzavřeného kbelíku s bokaši kompostem (tam veškeré odpady zkvasí, tedy anerobně se rozloží, ale nepáchne to). Což znamená, že se mi celkově tahle metoda dost prodražila.
Letos zkouším jednoduše nastražit k záhonkům prkna, pod kterými udržuji vlhko, takže se tam slimáci přes den rádi uchylují. Do jisté míry to funguje.
C) Fyzické bariéry
Zkoušela jsem uzavírat VIP rostliny pod poklopy z PET lahví, ale slimáci stejně nějak pronikli dovnitř, nejspíš bariéry podlezli. Má nejnáročnější akce tohoto typu spočívala v nákupu dřevěných lišt, které jsem polepila smirkovým papírem a poskládala kolem záhonu. Vyšlo to o dost dráž než zmiňované pivní pasti. Efekt to nemělo žádný – myslím si, že se slimáci i v tomhle případě pod zábranami podplazili.
D) Biologické a chemické zbraně
Existují parazitické hlístice, kterými slimáky naočkujete a ony je zlikvidují; jenomže tyto přípravky jsou drahé, většinou vyprodané, jejich aplikace je poměrně složitá (terén nesmí vyschnout) a jejich působení je jen dočasné – není to tak, že byste hlísticemi snížili populaci slimáků na pozemku jednou provždy.
Chemické granule by se na přírodní zahrádce používat neměly, v ekorežimu je přípustný jedině Ferramol, což je sůl železa, která jinak (skoro) ničemu nevadí, ale ani ten neúčinkuje jako univerzální „stříbrná kulička“ řešící všechny problémy.
Slimáci jako etický problém
Hela Vlašínová ve své knize Zdravá zahrada popisuje soužití se slimáky, kde jejich stavy regulujete pouze likvidací jejich vajíček: odnášíte je na kompost, lákáte je tam, kde jsou prospěšní (kompostu prospívají, pomáhají ho rozkládat a jejich sliz je pro rostliny velmi výživný), a koncem léta jim připravíte pěkná prkna, pod která nakladou vajíčka. Pak prkna obrátíte spodní stranou nahoru, necháte na ně pražit sluníčko – a je to.
Tahle metoda je poměrně pracná a zlikviduje jen malou část slimáků, a tak se bohužel stále uchyluji k vraždění. To trápí mého staršího vnoučka, který slimáky lituje, zatímco jeho kamarádi a kamarádky je většinou pokládají za hnusné a jejich osud jim přejí.
Existuje také teorie „desátku“ - ta říká, že se s plzáky můžete domluvit na kompromisu; když se na ně přestanete zlobit a dopřejete jim nějaký podíl z úrody, vycítí to a přestanou se k vám a vašim rostlinám chovat extrémně nepřátelsky. - No, myslím, že v tomto případě člověk neoperuje se slimáky a jejich psychikou, ale se svými vlastními postoji. Ostatně jsem si mnohokrát v praxi ověřila, že jejich žravost není závislá na tom, jestli je momentálně nenávidím víc nebo míň; nejzáludnější útoky podniknou vždycky ve chvíli, kdy už pomalu zapomenu na jejich existenci. Spíše bych tedy řekla, že jsou povahy narcistní a chtějí být stále ve středu pozornosti a zájmu.
Eva Hauserová
Nebojme se mrtvých
Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové
Eva Hauserová
Nerůst: jak by to šlo udělat?
Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?
Eva Hauserová
Vítejte v roce 2038
Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.
Eva Hauserová
Může za všechno kapitalismus?
Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?
Eva Hauserová
Dvě babičky na dovolené v Egyptě
Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
V Praze se srazily vlaky, zraněno 35 lidí. Strojvůdce byl opilý, druhý v zácviku
V pražské Libni se ve středu ráno srazily dva osobní vlaky. To si vyžádalo 35 zraněných, nikdo však...
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá
Do Litovle na Olomoucku v neděli večer dorazila očekávaná záplavová vlna. Voda z řeky Moravy v...
Škody půjdou do miliard. V zaplavených oblastech se chystá očkování
Povodňová situace se po třech katastrofických dnech uklidňuje. Extrémní nebezpečí už nikde nehrozí....
Nemáme na nájem, říkají stávkující v Boeingu. Jsou připraveni protestovat dál
Více než 30 tisíc zaměstnanců Boeingu stále stávkuje a nic nenasvědčuje tomu, že by protesty měly v...
Zmar i víra v lepší zítřky. Fotoreportér zmapoval osudy vytopených rodin
Během několika desítek minut přišla řada lidí na Jesenicku téměř o všechno. V některých budovách...
Tajná služba před atentátem na Trumpa pochybila, prokázala vnitřní prověrka
Vnitřní vyšetřování Tajné služby Spojených států amerických (USSS) odhalilo porušení bezpečnostních...
Mír bude, až se Putin stáhne a dostane trest, říká nový ukrajinský velvyslanec
Premium Česko má po téměř dvou letech ukrajinského velvyslance. Vasyl Zvaryč v rozhovoru pro MF DNES...
Podzim bez nachlazení? Rozdáváme ImuBerin na podporu imunity ZDARMA
Návrat do školy či práce, spojený s výkyvy teplot, může oslabit náš organismus. Ale co kdyby to letos bylo jiné? Zapojte se do testování a...
- Počet článků 380
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2107x
Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.