Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nahá jsi krásná – ale drásající…

Zhlédla jsem jeden díl zábavného pořadu TV Prima Nahá jsi krásná. Nejen že mě nepobavil, ale zanechal mi v duši zvláštní rozervanost.

Myšlenka dodávat sebevědomí mladým ženám, deprimovaným a zastrašeným všudypřítomnými obrazy superštíhlých modelek s těly retušovanými do úplné dokonalosti, je určitě správná. Jenomže tenhle pořad používá takříkajíc „nepřátelské zbraně“ – přesně to, proti čemu by se podle mého názoru právě měl postavit. Na celé čáře přistupuje přesně na onu vulgární, exhibicionistickou, bulvární hru, která nám právě neustále cpe před oči obrazy nerealistických lidských těl, jenže ji nehraje s profesionálními modelkami a popovými hvězdičkami, ale s dobrovolnicemi, které jsou zřejmě často dosti introvertní a plaché – a snad právě proto jsem se celou dobu styděla a bylo mi trapně: vůbec se tady totiž nerespektuje soukromí těch žen a jejich lidská důstojnost je podle mě pošlapávána. (Já vím, já vím, šly do toho dobrovolně, ale tážu se, proč to udělaly a co od toho čekaly?)

Viděla jsem „proměnu“ Lucky, což byla původně před pořadem hezká, spíše nenápadná, ale milá a sympatická mladá žena, trpící nedostatkem sebevědomí v podstatě kvůli tomu, že od pasu dolů je kapku baculatější, nicméně pro takového Rubense by byla jako modelka příliš hubená. Takže žádný problém a podle mě stačilo nalít jí sebevědomí a hezky ji upravit. Fakt si nemyslím, že je potřeba komplexy takové ženy „lámat přes koleno“ tím, že se baculky ve spodním prádle postaví do řady, porovnávají si svoje špeky a kamera je detailně zabírá. Trpěla jsem tím, jak moderátor Lucku neustále bratrsky osahával (copak to může být při tolika dílech pořadu a tolika ženách projev upřímné náklonnosti?), jak se k němu Lucka evidentně citově upnula (opravdu působila kapku citově vyprahle, ale k čemu jí jako TOHLE bude?), jak házeli její staré šatstvo do řeky (proboha!!! To se přece nedělá, to je tak hnusné, jako byste na návštěvě plivali na podlahu), jak ji „proměnili“ v příliš křiklavě zmalovanou a příliš trendově postrojenou sériově prefabrikovanou loutku, čímž se úplně ztratila její sympatická osobnost, a konečně jak jí moderátor přivedl mladíka, ke kterému snad Lucka něco tajně cítila – hu! Snad každý normální mužský by v takové situaci vzal nohy na ramena! – No prostě jsem nepřestávala trpět ani na chvilinku.

Vím, že zřejmě čím víc nahoty, tím víc sledovanosti. Vím, že v televizích jiných států probíhají ještě radikálnější proměny. Ale stejně se mi na tom něco strašně nelíbí: copak je možné člověku vyrvat jeho starou osobnost a styl a vnutit mu novou, zcela opačnou? Copak se plaché ženy musí svlékat do prádla před milionem diváků, aby tak získaly sebevědomí? Určitě nejsem prudérní a nahota jako taková mi nevadí, ale tady se s nahotou zachází jako s čímsi lechtivým, co má nalákat diváky.

Není to spíš diagnóza naší společnosti, kde zřejmě úplně chybí záchranná síť kamarádek a širšího příbuzenstva, která by takovým dívkám dodávala sebevědomí, radila jim s účesem, líčením a šaty a povzbuzovala je? A co muži, copak si Lucka, která byla před proměnou opravdu docela hezká a sympatická, nemohla přečíst v pohledech žádného z nich obdiv a uznání? Ano, tohle mě na tom drásalo nejvíc: je náš svět opravdu tak studený a nepřátelský, že se z touhy po lidském teple a porozumění musíme exhibovat v prádle před mraky diváků, nalákaných na jakousi pikanterii? Není tady cosi shnilého?     

Autor: Eva Hauserová | pondělí 13.4.2009 8:45 | karma článku: 47,86 | přečteno: 35716x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,85 | Přečteno: 485x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 579x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 575x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 698x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 914x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Žhářství, agrese, vyhrožování rodině. Úředníci se bojí, lidé na ně útočí

24. června 2024

Premium Mají dohlížet na to, aby děti vyrůstaly v co nejbezpečnějším a nejlaskavějším prostředí,...

USA zaspaly. Čínská přístavní strategie funguje, přebírá si přístav v Peru

24. června 2024

Premium Klidné jihoamerické městečko se za čínské peníze brzy promění v obří přístav, který změní...

Útok na Krymu zranil na 150 lidí. Rusové kvůli dodávkám střel viní USA

23. června 2024  8:44,  aktualizováno  23:14

Sledujeme online Ukrajina v neděli na území okupované Ruskem vyslala desítky bezpilotních letounů. V Sevastopolu na...

Neznámí útočníci stříleli v Rusku, cílem byla synagoga, kostel a policejní post

23. června 2024  18:55,  aktualizováno  22:58

Ve městě Derbent v ruském Dagestánu skončila aktivní fáze protiteroristické operace, píše...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2106x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.