Jugendstil, buřty a baroko

To jsme to hezky stihli, než se začal valit sníh. Od středy 17. listopadu do neděle jsme podnikli malý výlet do Mnichova, nikdy jsme tam totiž nebyli a Mnichov nám ještě chyběl v sérii našich prodloužených městských víkendů.

Středa: Nemáme pořádnou mapu Mnichova, jen orientační mapky z Googlu, vytištěné z počítače, a víme, že náš hotýlek je ve čtvrti Sendling, na jih od olympijského stadionu a na západ od centra. Asi dvě hodiny příšerně bloudíme, protože doprava v Mnichově je řešena systémem podjezdů a nadjezdů, po nichž auta sviští dálničním způsobem, takže opakovaně projíždíme pod nebo nad kýženou hlavní tepnou a nedokážeme na ni zabočit. A když na ní konečně jsme, kvůli stavbě se mi nepodaří správně odbočit a ocitáme se na jiné výpadovce, ze které se zase nedokážeme vrátit (taky kvůli samým podjezdům a nadjezdům). Spolehnu se na intuici a kupodivu dojedu do Sendlingu. V trafice koupíme mapu Mnichova a už je to dobré. Hotýlek Rivoli stojí jen 50 euro za noc za apartmá pro dva s kuchyňkou se snídaní, lehce ošuntělé, ale na naše české poměry v pořádku. Je to hned u metra a asi pět stanic do centra na Marienplatz. Stmívá se a jsme tak nervově vyčerpaní blouděním autem po neznámém velkoměstě, že do centra už nejedeme a chodíme po Sendlingu. Kostely a pár starých domků prozrazují, že tu bývalo městečko, které pohltil Mnichov. Objevujeme krásný bioobchod se sortimentem, o jakém se nám v Čechách ani nesní.

Čtvrtek: Obcházíme poctivě turistické atrakce v centru, Marienplatz, na novogotické radnici je orloj se zvonkovou hrou (Glockenspiel) a s figurkami tanečníků a bojujících rytířů, který ale běží jen dvakrát denně, takže ho ve vhodný čas nikdy nenatrefíme a v chodu ho uvidím až doma na YouTube. Poblíž náměstí je obrovský chrám Frauenkirche (tedy zasvěcený Panně Marii) a veliké tržiště Viktualienmarkt plné mňamek – milovníci uzenářských požitků si přijdou na své asi nejvíc, ale j tu všechno, ryby, sýry, sladkosti, květiny. Šli jsme si prohlédnout Residenz, sídlo bavorských králů nebo kurfiřtů, kde je úžasná klenotnice a spousty a spousty barokních a rokokových sálů a komnat v nekonečných řadách, které člověka začnou až deptat a trochu se bojí, jestli se z toho bludiště kdy dostane ven. Všechno je opulentní a trochu drtivé, občas přecházející do kýče, nejpitoresknější ze všeho je Grotto – umělá jeskyně a fontána se sochami antických vodních bytostí posetými mušličkami, sochy ryb mají dokonce pravé rybí čelisti.

Mnichov samotný působí docela příjemně, o trošku ošuměleji, než jsme očekávali, ale opravdu starých staveb nebo památek tu není mnoho, což je dáno jednak bombardováním za druhé světové války, ale jednak asi i tím, že tu i předtím vládla výstavba z 19. století – takové pražské Nové město. Třeba takový Norimberk je malebnější, má různá starobylá zákoutí, i když třeba postavená po roce 1945 znova, kdežto v Mnichově skoro nejsou. Průvodce praví, že v Mnichově má člověk „venkovský pocit“ nebo že je to „nejsevernější italské město“ – něco na tom je, budovy nejsou příliš vysoké a rozbíhají se jakoby s bavorskou rozšafností do prostoru, ulice jsou vzdušné, občas vidíte baroko připomínající Itálii nebo konečně i Prahu a kolem řeky Isary jsou velké plochy parků s různými slepými a vedlejšími rameny a rybníčky.

Pátek: šli jsme do Pinakothek der Moderne – Pinakotheky (cosi jako národní galerie) tu mají celkem tři, nás zajímala ta nejnovější, s díly z 20. století. Sídlí v budově z roku 2002, která je sama o sobě zajímavá, světlo do ní vniká shora centrální vysokou rotundou a od ní se do stran nepravidelně rozbíhají křídla galerie. Nadchli nás němečtí dekadenti jako třeba Max Ernst. Hned vedle je zajímavá zbrusu nová (otevřeno v roce 2009) budova soukromé sbírky Brandhorst s fasádou z pestrobarevných tyček, zdálky připomínající melírovaný svetr. Dovnitř jsme ale nešli, protože velká část expozice je zavřená kvůli chystané výstavě Picassa.

No a pak nás lákala vila Stuck, a nezklamala. Leží kousíček od centra přes řeku a je to taková bavorská verze naší Bílkovy vily. V jednom křídle je výstava secesního umění a v interiérech se nic zvláštního nedochovalo, ale druhé křídlo je úžasně zařízeno a vydekorováno v tom nejdekadentnějším a nejvybranějším Jugendstilu.

Co se týče jídla, nejtypičtějším pokrmem je určitě Bratwurst, ale my uzeniny nejíme, a tak tím nejbavorštějším, co jsem si dala, byl velký knedlík z chleba se smetanovou houbovou omáčkou, což bylo moc dobré. Bavoři mají zřejmě víc druhů knedlíků než my! Typické pivo v Mnichově je míň hořké než to naše, světlejší, „limonádovější“.

Sobota: Vypravili jsme se na předměstí Mnichova do Nymphenburgu, což je něco jako Versailles, úžasný areál barokních staveb, parkově upravené krajiny a rybníků s množstvím všeho možného vodního ptactva. V parku stojí řada romantických stavbiček – Pagodenburg, Badenburg, Apollonův chrám a podobně. Hned vedle zámku nás nalákala úžasná botanická zahrada, kde jsou v tomhle ročním období nejzajímavější skleníky. Prohlíželi jsme si je asi dvě hodiny, protože jsou opravdu rozsáhlé, větší než cokoli, co se dá vidět u nás, a žasli jsme nad různým nevídaným rostlinstvem, svezeným sem ze všech možných koutů světa.

No a v neděli před odjezdem jsme už jen skoukli Olympiastadion – slavnou architekturu z roku 1972, s obrovitou rozlohou nepravidelné zavěšené průhledné střechy, připomínající nejspíš oživlý stan, který se začal někam plazit podle vlastní vůle. Zastřešuje několik různých sportovišť a kolem je umělé jezero a umělá kopcovitá parková krajina.

Musím říct, že dřív, když můj starší syn fandil německým fotbalistům se slovy „vždyť jsou to naši!“, jsem o tom měla vzhledem k historickým souvislostem jisté pochybnosti. V Mnichově jsem si ale opravdu připadala skoro jako doma, a to přesto, že neumím vůbec německy. Oni ti Bavoři zas nejsou tak strašně německy disciplinovaní a úzkostlivě pořádkumilovní, jak si tak Němce už představujeme, spíš si potrpí na dobré jídlo a pivo, no a co se týče té záliby v kýčích... tak zas takový rozdíl v tom taky není.

Autor: Eva Hauserová | čtvrtek 2.12.2010 10:07 | karma článku: 12,24 | přečteno: 1812x

Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,85 | Přečteno: 525x | Diskuse | Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 595x | Diskuse | Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 585x | Diskuse | Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 709x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 934x | Diskuse | Cestování

Nejčtenější

Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR

11. června 2025

Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...

Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali

8. června 2025  17:40,  aktualizováno  18:49

Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady

10. června 2025  15:55

Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...

Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové

12. června 2025  17:36

Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...

Nejtragičtější den na silnicích od roku 2019. V neděli nehody nepřežilo osm lidí

16. června 2025  7:52,  aktualizováno 

Při dopravních nehodách zahynulo v neděli v Česku osm lidí. Den se tak zařadil k vůbec...

Noční íránský úder nepřežili v Izraeli čtyři lidé, dalších sto je zraněných

16. června 2025  7:04

Úder mířící z Íránu na Izrael v pondělí brzo ráno zabil čtyři lidi. Zhruba další stovku jich...

Podezřelého z vraždy demokratické političky a střelby na senátora v Minnesotě zadrželi

16. června 2025  6:07,  aktualizováno  6:26

Policie zadržela muže podezřelého ze dvou sobotních útoků na zákonodárce ve státě Minnesota....

Po deštivém pondělí přijde slunečný letní týden, o víkendu až tropy

16. června 2025  6:24

V pondělí se na většině území objeví déšť nebo přeháňky, na východě ojediněle i bouřky. Nejvyšší...

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2108x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.   
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.