Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak jsem vyvražďovala živáčky

Pustila jsem se do amatérského studia půdní mikrobiologie a vůbec života v půdě, což obnáší i provádění „sčítání lidu“ - tedy živých tvorů. Jenomže metody jsou kapku drsné...

Všechno vzniklo tím, že se mi dostala do ruky kniha dvou amerických autorů nazvaná vtipně „Teaming with Microbes“ a pojednávající o možnostech, který má běžný zahrádkář, když chce cíleně podporovat bakterie, houby i další život v půdě na své zahrádce. Nadchlo mě to. Rozpomněla jsem se na svá studia mikrobiologie a začala jsem experimentovat a zkoušet různé postupy zkoumání půdy a výroby kompostových čajů a podobných přípravků. Mým cílem je na základě toho všeho vytvořit víkendový kurz pro permakulturníky.

Mimo jiné jsem si chtěla vyzkoušet metodu zvanou Berlesův trychtýř, sloužící ke sčítání drobných živáčků ukrytých v půdě… tady jsem u pojmu „živáček“, který se mezi permakulturisty pomalu šíří a označuje bezobratlé, kterým lidé někdy říkají nesprávně „brouci“ nebo „hmyz“, ale ve skutečnosti tím myslí členovce (tedy všechna ta zvířátka s vnější chitinovou kostrou a s počtem nožiček větším než malým) – jenomže v půdě se tam mohou připlést i různí červíci a plži… snad by se taky dalo říct „žoužel“, jenomže žouželí se mohou myslet i obratlovci jako třeba žáby... takže pojmem „živáčci“ zkrátka označujeme drobné bytůstky od pouhým okem neviditelných zhruba tak do dvou centimetrů délky. Do Berlesova trychtýře vkládáme vzorek půdy (tak jednu dvě hrsti) bez živáčků, kteří stačí utéct – jde nám spíš o ty, kterých si v půdě ani nevšimneme a kteří se v ní skrývají a nechtějí dobrovolně vylézt.

Dělá se to tak, že trychtýř – nebo rozstřiženou PET lahev, z níž použijeme část s hrdlem – obrátíme otvůrkem dolů, vyložíme síťovinou proti hmyzu, aby dolů nepropadávala zemina, a nasypeme tam vzorek půdy. Pod hrdlo trychtýře dále misku s alkoholem, kam budou živáčci propadávat, a nahoru nad povrch půdního vzorku nainstalujeme rozsvícenou klasickou žárovku (asi 40 W), která bude seshora půdu zahřívat a vysoušet, a tím bude nutit živáčky k úprku směrem dolů do misky.

A takhle to necháme nejmíň dva dny, ideálně týden – pak máme jistotu, že jsme pochytali živáčky úplně všechny.

Snadno se to řekne i udělá, ale když jsem pak pozorovala, co se v trychtýři děje, bylo to pro mě příliš srdcervoucí.

V ostrém světle na povrchu půdního vzorku jsem uviděla zmateně a bezradně pobíhající droboučké drabčíky, mravence, svinky, pavoučky a mnohonožky, kteří se nijak zvlášť nesnažili v půdě ukrýt, ale byli viditelně stresovaní – asi jako se to říká o zajíci, který neuhne před světlem reflektoru blížícího se auta. Potěšilo mě, kolik je v mé přírodní zahrádce života – tohle všechno hemžení jsem nikdy předtím nezaznamenala a skutečně jsem je mohla pozorovat jedině tak, že jsem živáčky brutálně vyrušila a dala pod ostré světlo.

K trychtýři jsem se vrátila po hodině a pak po dvou hodinách a situace vypadala dost podobně. Jen v lihu dole v misce přibylo pár tělíček.

Usoudila jsem, že nakonec nepotřebuji všechny živáčky přesně zaevidovat a spočítat. Navíc ti usmrcení už skoro nebyli k poznání – jejich zkroucená tělíčka ztratila všechnu zajímavost, nebylo možné dobře rozlišit jejich tvary, nožky, tykadla, a celek působil tak nějak žalostně a depresivně. Zatímco pozorovat hemžení živáčků v akci je velice povzbudivé - asi jako příběhy Ferdy Mravence...

A tak jsem pokus po dvou hodinách ukončila a živáčky vypustila zpátky na zahrádku.

 

Miliardy živáčků

Napadá mě, že tenhle zážitek dobře ilustruje, proč jsem před lety utekla ze světa oficiální vědy – nějak se totiž netýkala toho, co mě zajímalo nejvíc - tedy života - ale místo toho ten život rozpitvávala na jednotlivé vzájemně oddělené kousky, které svoji živost ztratily… když ne usmrcením, tak tedy rozebráním na chemické vzorce a rovnice, na lineární a mechanické procesy. Chápu, že to asi ani nejde dělat jinak a že mi možná jen chybí mentální schopnost za tím vším přece jenom ten život vidět, zase si ho nějak složit dohromady… ale na druhé straně nejsem sama, koho současná biologie z tohoto důvodu neuspokojuje.

A taky mě k tomu napadá, že zatímco dva tři bezradně pobíhající živáčci dokáží člověka dojmout, vůbec nám nepřijde, že jich každou hodinu a minutu vraždíme celé miliardy – kdykoli použijeme nějaký pesticid, kdykoli se pustíme třeba do stavby nové silnice nebo příměstské haly, kdykoli zabetonujeme další kus země. Oázy přírodních zahrádek a pozemků v ekologickém režimu jsou proti tomu jako ostrůvky v moři – i když se můžu utěšovat tím, že jich je čím dál víc. Ale problém je už v té základní představě, že my lidé potřebujeme ke svému rozvoji zabírat čím dál víc půdy a podmaňovat si čím dál víc přírody. Pro agresivní čelisti tohohle podmaňování už totiž nezbývá žádná potrava, a ony se začínají zakusovat do nás samotných.

 

 

Autor: Eva Hauserová | pondělí 8.7.2019 9:01 | karma článku: 11,81 | přečteno: 285x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,53 | Přečteno: 472x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 574x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 574x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 697x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 908x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46,  aktualizováno  20:43

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Alijev má majetek i u vás, EU zavírá oči, říká novinářka o korupci v Ázerbájdžánu

4. května 2024

Premium Leyla Mustafajeva je prozatímní šéfredaktorkou ázerbájdžánského protikorupčního serveru Abzas...

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2104x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.