Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Exkurze do království soběstačného farmáře

Hospodaření v souladu s přírodou, obnova zničené půdy a vodního režimu, potraviny i další potřebné věci vyprodukované vlastníma rukama.  

S tím vším se můžete podrobně seznámit v českém překladu knihy amerického permakulturního designéra a farmáře Bena Falka Resilient Farm and Homestead, který právě vyšel pod názvem Rodinné hospodaření v měnícím se světě.

Na vydání téhle knihy jsem se podílela jako redaktorka, a tak mohu čtenáře s jejím obsahem podrobněji seznámit.

Dílo přeložila permakulturistka Maja Venerová a obě jsme se shodly, že nám autor svým nadšením, láskou k životu v sepětí s přírodou i svým individualismem trochu připomíná našeho českého permakulturního guru Jardu Svobodu. Ben Falk v knize vypráví svůj osobní příběh a popisuje své hospodaření na čtyřhektarové farmě ve Vermontu, kde jsou klimatické podmínky hodně podobné našim středoevropským. Detailně se tu seznámíte s tím, jak realizoval různé své nápady, včetně těch, které vedly jen do slepých uliček, ale naprostá většina byla úspěšná.

Ben Falk žasne nad životaschopností a silou přírodních procesů, které – když jim trochu napomohl – dokázaly v krátké době obnovit bohatství života v krajině s degradovanou půdou. Ta byla poškozená nejprve intenzivní pastvou, později zarostla lesem, který byl ale zlikvidovaný holosečí, takže horní vrstva půdy byla jen tenká a nekvalitní. Brzy se v ní ale objevil humus a všechno začalo bujet: „Viděl jsem, jak mohou lidské ruce spolu se semínky, houbami, zvířaty a deštěm za poměrně krátkou dobu přeměnit poškozenou krajinu ve vzkvétající živá společenstva. Mohu s čistým svědomím říct, že lidská práce může urychlit ozdravení přírodních systémů. Jak se říká v permakulturních kruzích: ‚Jsme příroda v praxi‘.“ A ještě: „Síla je regenerativní, když zrychluje proces přeměny minerálního materiálu na složité živé organismy. Základní nástroje takového designu jsou jednoduše: podloží, voda, sluneční svit, atmosféra a člověk. Nezdolný hospodář není ani tak tvůrcem, jako spíše zprostředkovatelem zajišťujícím přítomnost prvků (vody, rostlin, zvířat, dřeva, lidí, a tak dále) a vztahů mezi nimi (v čase a prostoru). Člověk má za úkol maximalizovat rychlost, kterou se odumřelý materiál promění na živý a podloží a spodní minerální vrstvy půdy se stanou živou půdou.“

V publikaci najdete podrobné plánky a nákresy designu, kterými se můžete inspirovat při vlastní práci, a také 72 rad a tipů pro regenerativní design, založených na autorových zkušenostech.

 

Příprava na kolaps civilizace

Kniha má do jisté míry prepperský charakter – Falkova farma je navržena tak, aby umožňovala skupince svých obyvatel přežití bez závislosti na okolí. Najdete zde řadu úvah a návodů na téma, jak se obejít bez civilizačních vymožeností. Tyto rady ale mohou být velmi užitečné i pro kohokoli, kdo se chce připravit pouze na změny a výkyvy klimatu, které nás čekají, nebo už jsou tady.

Zajímavé je úspěšné pěstování rýže jako jedné ze základních potravin – je jen třeba vybrat odrůdu s krátkou vegetační sezónou, která na podzim stačí dorát.

Na konci knihy jsou připojeny velmi užitečné tabulky a můžete zde i otestovat, jak na tom jste se svými dovednostmi a s odolností nebo nezdolností, a zda byste v případě kolapsu civilizace byli ostatním co platní! Jsou tu i seznamy důležitých nástrojů, potřeb a pomůcek pro samostatné přežití.

Se snahou odpoutat se od civilizace pravděpodobně souvisí autorova nápadná posedlost zdravím, DIY léčitelstvím a zvyšováním vitality – na farmě se pěstují a používají houby reishi, česnek, klanopraška, rakytník… s překladatelkou Majou jsme k textu občas přičiňovaly poznámky vycházející z našeho přírodovědného vzdělání, které trochu „snášejí na zem“ třeba přeceňování některých škodlivých vlivů prostředí a jídla.

 

Doplnění o českou realitu

Každá kapitola má ještě dovětek od další permakulturistky, Aleny Anežky Gajduškové, kde vysvětluje, jak se věci mají v naší české realitě a v čem musíme počítat s odlišnostmi. Také tyto vstupy jsou založeny na vlastních zkušenostech a jsou tedy velmi inspirativní.

Konečně je v úplném závěru kniha doplněna o příklady českých permakulturních farem a designů, včetně podrobného popisu hospodaření překladatelky Maji a ukázek designu A. A. Gajduškové. Zkrátka je tu spousta inspirace pro každého.

 

Ben Falk, Rodinné hospodaření v měnícím se světě, permakulturní příručka udržitelného zemědělství, potravinové soběstačnosti, regenerace krajiny a odolnosti člověka, Walden Press 2021

 

Autor: Eva Hauserová | čtvrtek 30.9.2021 7:24 | karma článku: 12,34 | přečteno: 543x
  • Další články autora

Eva Hauserová

Nebojme se mrtvých

Jak se lidé loučí se svými zemřelými blízkými? Způsoby, jakými to děláme – nebo neděláme – právě my v naší kultuře, nemusí vůbec být samozřejmé. Podrobněji se o tom dočteme v knize americké „mileniální Morticie“ Caitlin Doughtyové

4.10.2023 v 8:47 | Karma: 12,53 | Přečteno: 482x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Nerůst: jak by to šlo udělat?

Neustálý hospodářský růst nás žene do slepé uličky a do vyčerpávání planetárních zdrojů, přesto pořád nějak neumíme uvažovat jinak. Jak by mohla v praxi vypadat radikální proměna k nerůstu?

2.10.2023 v 8:48 | Karma: 10,79 | Přečteno: 579x | Diskuse| Ekonomika

Eva Hauserová

Vítejte v roce 2038

Chcete-li se ponořit do nočních můr týkajících se poměrně brzké budoucnosti a potvrdit si své nejhorší obavy z toho, kam spěje EU, přečtěte si právě vyšlou knížku Deník 3038.

11.9.2023 v 8:39 | Karma: 12,22 | Přečteno: 574x | Diskuse| Kultura

Eva Hauserová

Může za všechno kapitalismus?

Vývoj naší civilizace vyvolává obavy: takhle to přece nemůže pokračovat dál! Mezi ekologicky smýšlejícími lidmi se objevuje názor, že za veškerý neblahý vývoj může kapitalismus. Opravdu?

14.8.2023 v 10:26 | Karma: 16,04 | Přečteno: 698x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Eva Hauserová

Dvě babičky na dovolené v Egyptě

Už delší dobu jsem opravdu silně toužila jet někam šnorchlovat a kochat se pozorováním podmořského života. K tomu jsou nejlepší korálové útesy, a ty máme relativně nejblíž v Egyptě.

12.6.2023 v 9:44 | Karma: 21,51 | Přečteno: 913x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

ANALÝZA: Ukrajina se loučí se snem o NATO. Biden jí dal jen slabou náplast

14. června 2024

Premium Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek podepsali bezpečnostní dohodu, která by Ukrajině na...

Urychlovač z pušky kulomet nedělá, rozhodl nejvyšší soud USA a zrušil zákaz

14. června 2024  18:09,  aktualizováno  19:56

Nejvyšší soud Spojených států dnes zrušil téměř šest let starý zákaz technických doplňků...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  19:34

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Prezident daroval krev. Nejjednodušší způsob, jak zachránit život, vyzval ostatní

14. června 2024  19:34

Prezident Petr Pavel v pátek daroval krev a apeloval, aby lidé, kteří jsou zdraví, zvážili totéž....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 380
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2106x
Spisovatelka, publicistka, překladatelka na volné noze, původně bioložka, v současnosti přírodní zahradnice a ekoložka, www.hauserova.cz. Jako editorka jsem vymyslela a dala dohromady Encyklopedii soběstačnosti 1-3 a totéž jsem v letech 2014-2021 dělala s edicí brožurek Klíč k soběstačnosti, viz e-shop na www.permakulturacs.cz. Radím s plánováním a osazováním nízkoúdržbových přírodních zahrádek, viz www.prirodni-zahradky.cz. Mé minikurzy přírodního zahradničení najdete na www.naucmese.cz.

Pokud byste chtěli dostávat můj měsíční permakulturně-ekologický zpravodaj Permatruhlík, nebo pokud byste mi chtěli cokoli sdělit, pište na evahauserova@gmail.com.