Léky a léky

Volala mi nějaká nadmíru zvídavá paní - dealerka. Prý jestli vím, že jejich firma vlastní originál zlevnila a jestli tento lék na spaní píšu. Po pravdě odpovídám, že pacientům dávám na výběr, jestli chtějí jejich stále drahý originál, nebo i o polovinu levnější generikum. To jsou léky se stejnou látkou, a tak přece, když originál je jenom jeden, má se za to, že jeho plné účinnosti nedosahují.

Trochu jsem se naštval, co baba otravuje. Když se rozhodli prodat licenci ostatním, tak ať se pak nediví, že mají konkurenci. I tak otravují, aby se jejich drahý originál pořád psal. Jenomže tak to není, mýlil jsem se!

Firma zavádějící na trh nový lék, má na něj pětiletý patent. No a na velikost zisku v tomto pro ně hájeném období se ukáže, jestli byla jeho výroba dobrým tahem. Ale to odbočuju - po pěti letech tuto jedinečnou prodejní výsadu ztrácí a záleží na konkurenci, jestli licenci odkoupí a do výroby se dají taky. Tedy, snad jedině Číňané si s nějakým výhradním časovým právem problémy nedělají, proto pozor na cizojazyčné šunty!  

Je-li odbyt, máme na trhu tolik „Brufenů“ kolik máme, ale nejen jich. Léků na tlak, cukrovku, na cholesterol, na spaní a bolesti všeho druhu, ale třeba i antiepileptik a antimigrenotik. Stejná látka, ale klidně i deset, patnáct jiných názvů, až z toho lékaři i lékárníci, natož pacienti, mají plnou hlavu. Na rozdíl od posledně jmenovaných si objasnění čas od času můžou vyhledat v práci, v počítači.

Polopatistickým způsobem chci dát v plén i to, aby se pacienti generik, tedy neoriginálů, nebáli. Protože tyto farmaceutické firmy ani korunu nestál nápad, vývoj, zkoušky nového léku a nešli do rizika. Ba co víc, za pět let se dostatečně ukáže perspektivita jakéhokoli léčiva, to proto bývají stejné léky jiných názvů od originálu lacinější. Není to však na úkor kvality, jak je tomu například u šunky od kosti a šunky standartní. Snad jenom snobové budou jiného názoru, ale ti ať platí, když můžou a udělá jim to dobře.

Od dealerů jsem se dozvěděl i to, že situace, kterou tady popisuju, je ještě mnohem složitější, a že o kvalitě léků na našem trhu nemá cenu polemizovat. To proto, že přísná kriteria SÚKLu jsou dostatečně neúprosná. Co myslím tou složitostí? Třeba to, že firma ztrácející patent vyrábí na stejné lince nejenom i nadále svůj originál, ale pro jinou firmu i stejné generikum. Inu, není nad to, když se dva dohodnou…

Odpověď na tvrzení, že generikum nikdy nedosáhne účinnosti originálu bych troufale (o autech vím jenom to, že jedou,) přirovnal asi k tomu, že někdo se bude o něco líp (rozhodnout se musí,) cítit v benzínovém 1.3 Fordu a někdo třeba v benzínovém 1.3 Mercedesu (pro pobavení,) ikdyž parametry vozů si jsou drtivě podobné. Z vlastních zkušeností ale můžu tvrdit to, že stejně dobře usnu jak po půlce originálního léku na spaní, tak i po jeho mladším neoriginálním „dvojčeti.“ A to i přesto, že o něm vím, že ze stejné výrobní linky nepochází.  

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Hatala | úterý 28.4.2015 15:38 | karma článku: 29,68 | přečteno: 3416x
  • Další články autora

Martin Hatala

Odkaz lesního muže

23.2.2024 v 11:52 | Karma: 16,55

Martin Hatala

Je potřeba nakrmit koně

3.2.2024 v 14:05 | Karma: 12,54

Martin Hatala

Až přijde Klárka

27.1.2024 v 14:09 | Karma: 20,55