Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Už zase bruslím jako o závod

Je tomu už dvanáct let, co mi ze sklepa ukradli brusle. Letos jsem se konečně rozhodla, že si pořídím nové.

Nejprve jsem provedla řádný průzkum trhu. Jaké překvapení, že už nikde nemají ty staré dobré kožené botky samochodky. Nu což, půjdu s dobou, řekla jsem si a vsadila na nové technologie. A tak jsem je koupila, ty úžasné moderní běloskvoucí krasobrusle!

Plna odhodlání jsem se vydala na zimní stadion. Pro jistotu jako jedna z prvních. Po dvanácti letech jsem potřebovala prázdnou plochu a taky trochu upevnit sebevědomí. Po vyčerpávajícím zašněrování jsem celá nabuzená doklopýtala k mantinelu. Nástup byl pompézní, ovšem jen do okamžiku, než jsem oběma nohama spočinula na ledové ploše. Naivně jsem se totiž domnívala, že stoupnu, zaberu, pojedu. Člověk má občas velmi zkreslené představy o svých schopnostech.

Nohy se po ledu šinuly pomalými neohrabanými pohyby, ruce máchaly v prostoru bez špetky elegance. Stálo mě to nezměrné úsilí. Ovšem po několika toporných objezdech kluziště jsem postupně získávala na jistotě a u desátého kolečka jsem už sebevědomě válcovala i slabší jedince mužského pohlaví. Připadala jsem si jako Martina Sáblíková.

Ale znáte to. Pýcha předchází pád. Zlom nastal v okamžiku, kdy se do mé plynulé jízdy zapojil i zrádný zoubek na přední části brusle. Mohlo to vypadat jako náběh na trojitého rittbergera, ale až tak vysoko jsem nesměřovala. Mé ambice byly prozaicky nízké. Od volného pádu mě zachránilo snad jen pravidelné cvičení jogínských rovnovážných poloh.

Nevzdávám se snadno. Když jsem vše vydýchala, pustila jsem se do dalšího tvrdého tréninku. Usilovně jsem s davem objížděla kluziště proti směru hodinových ručiček a znovu nabírala na rychlosti i na sebevědomí. Jenom mě už trochu píchalo v levém boku. A že se nikdo neměl k tomu, aby zavelel ke změně směru jízdy, vydala jsem se volným prostorem pravotočivě na vlastní pěst. Martina se v tu ránu vypařila jako obláček a opět tu balancovala ta stará známá dvanáctiletka. Je jasné, že jsem nemohla ztratit tvář. Vrávorajíc jsem hodila ne příliš ladnou kličku a rychle se zařadila zpět do hlavního levotočivého proudu. A dělala, jako že nic.

Po hodině intenzivního bruslení jedním směrem jsem usoudila, že napoprvé by to stačilo a v mírném nachýlení k levé straně jsem se vydala ku domovu. Druhý den ráno jsem byla nucena - v rámci zachování životní rovnováhy - obměnit některé své pravidelné cviky. Všechny točivé ásany směřovaly toho dne pouze doprava.

 

 

 

 

 

 

Autor: Hana Němcová | pondělí 28.12.2009 9:39 | karma článku: 9,77 | přečteno: 1133x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Hana Němcová

Kambodža 2016/2: Angkorské chrámy, vláda džungle a síla komerce.

Že při plánování cesty do jihovýchodní Asie nakonec zvítězila Kambodža, to už víte z Kambodža 2016/1. Volba to byla dobrá. Úžasná země, úžasní lidé.

4.10.2016 v 18:03 | Karma: 14,64 | Přečteno: 314x | Diskuse | Cestování

Hana Němcová

Kambodža 2016/1: Jak jsem organizovala protikorupční odboj na thajsko-kambodžské hranici.

Tak už je to tady. Jedeme do Kambodže. Tři oldies-ladies plnící si cestovatelské sny. Velké přípravy. Co na sebe? Kdepak, spíš co nebrat. Omnia mea mecum porto, aneb samy sobě nosičkami.

22.2.2016 v 16:44 | Karma: 11,80 | Přečteno: 413x | Diskuse | Cestování

Hana Němcová

Čínou o trekových holích - 2. část

Na naší třítýdenní cestě po Číně nás, vedle již zmíněných zážitků z první části, čekala krajina snů, setkání s místním etnikem, davem turistů, téměř zapomenutým krajem a nezapomenutelným velkoměstem.

17.11.2015 v 18:00 | Karma: 12,68 | Přečteno: 385x | Diskuse | Ostatní

Hana Němcová

Čínou o trekových holích - 1. část

"Nechtělo by se ti se mnou za Karolínou do Číny?" zeptala se mě Lenka, jejíž dcera studovala čínštinu na univerzitě v Nanjingu. Nabídka, která se neodmítá. No a já odmítla.

6.9.2015 v 18:02 | Karma: 12,95 | Přečteno: 557x | Diskuse | Cestování

Hana Němcová

Pradědečku, vstávej! Aneb je něco shnilého v Radě JM kraje

Můj pradědeček František Šujan byl pojem. Vzdělaný a ušlechtilý muž, historik a autor monografie Dějepis Brna, vyznavač jízdy na kostitřasu a v neposlední řadě schopný manažer. Coby první ředitel II. státní české reálky v Brně na Křenové ulici dal v roce 1907 pozdějšímu gymnáziu do vínku dostatečně dobrý základ.

22.6.2012 v 12:28 | Karma: 21,76 | Přečteno: 1615x | Diskuse | Brno

Nejčtenější

Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou

Prezident Petr Pavel přijal na Hradě premiéra Andreje Babiše (8. května 2026)
8. května 2026  5:15,  aktualizováno  14:10

Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...

O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče

Upozornění na měření rychlosti v ulici A. Dvořáka nechybí, avšak řidiči...
8. května 2026  17:43

Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....

Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?

Stanice metra Budějovická
7. května 2026  6:58

Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...

Skrytý ráj kousek za Prahou. „Tajná“ zahrada přetéká květy a lidé o ní skoro nevědí

Arboretum Všenory je méně známou alternativou k velkým zahradám typu Průhonice....
6. května 2026  7:30

Lepší než Průhonice? Voňavými kvítky čerstvě obdařené lýkovce, koberce plaménků, ale i nespočet...

Levnější doprava pro lidi nad 70 let? Další pražská radnice spustila Senior taxi

ilustrační snímek
9. května 2026  12:23

Od začátku května mohou senioři z Praha 14 využívat novou službu Senior taxi. Lidé nad 70 let...

Revoluční metoda: vědci pomocí světla a levného prášku čistí vodu od antibiotik

Profesor Petr Praus z Ostravské univerzity vedl tým vědců, který objevil...
13. května 2026  6:22,  aktualizováno  6:22

Tým vědců z Ostravy a Olomouce představil inovativní metodu, která by mohla významně zvýšit čistotu...

Budova na náplavce určená pro prodej občerstvení ožije. Po roce od dokončení

Brněnská náplavka má zatím občerstvení jen díky pojízdným vozítkám se zmrzlinou...
13. května 2026  6:12,  aktualizováno  6:12

Na prázdnou budovu na náplavce v centru Brna musí už skoro rok koukat kolemjdoucí, kteří si užívají...

  • Počet článků 20
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1033x
"Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl, a když kouká, aby byl a je, tak má bejt to, co je a nemá bejt to, co není, jak tomu v mnoha případech je." Jan Werich.         Uvedený citát jsem si zvolila i jako motto svého promočního oznámení. Dávno, dávno již tomu... Snažím se jím ale řídit dodnes.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.