Také jste přes zimu přibrali?
Nemám-li být označena za ignorantku, pak nezbývá, než se stavem své tělesné a následně i duševní schránky též trochu zabývat. Za účelem sebevzdělání v této oblasti jsem otevřela knihu „Strava a vědomí“ od Tomáše Štanzela.
Moc se mi, pravda, do čtení nechtělo, co se jídla týče, zejména vegetariánského či makrobiotiky, tak čisté svědomí nemám. Vyrostla jsem na vesnici, kde veškerá zvířata byla chována sice ekologicky, dle dnešního pojetí, nicméně žila jen proto, aby byla zabita a snědena, v lepším případě snášela vejce, dávala vlnu či mléko. K jídlu nebyl snad jen pes, kočky a morčata.
Oddalovala jsem čtení knihy s tím, že se nejdříve očistím pobytem v Indii její vegetariánskou stravou, kde jiná volba nebyla, čímž budu připravena na osvětu a případnou nápravu svých stravovacích zlozvyků doma. Pár dní po příjezdu do země, kde vegetariánství je filosofií a etikou nenásilí a soucitu s ostatními živými tvory za mnou přišla kamarádka, zda bych jí nepřeložila útlou knížečku, kterou zakoupila na téma zdravé a očistné výživy; především ji zajímaly recepty na konkrétní jídla.
Začetla jsem se do brožurky o filosofii vědomé stravy, která sice žádné recepty na zaručené jídlo pro uspokojení těla neobsahovala, nicméně byla plná inspirujících receptů potravy pro duši. Autor vysvětloval, že taková samozřejmost, jakou je jídlo by měla být ovládána naší myslí, vědomě a promyšleně organizována, nejen se mechanicky sytit vším, co se nabízí. Indická knížečka byla myšlenkovou přípravou na tu, která čekala doma a začínala citáty: „Stravou z celistvých přírodních potravin jsme schopni dosáhnout lepší svěžesti a celkového zdraví; vyhnout se nežádoucím psychickým a emocionálním stavům; dosáhnout citlivějšího vnímání, klidu a bdělé pozornosti.“
Napadlo mě, co miligramové dávky léků či drog dokáží udělat s tělem a myslí, jaký potom asi mají vliv stogramové dávky jídel, která často bezmyšlenkovitě házíme do nákupního košíku jen proto, abychom neměli hlad, zahnali mlsnou, či koupili se slevou?
Kniha „Strava a vědomí“ napsaná absolventem chemie na VŠCHT je svým způsobem inspirována indickou moudrostí, která vnímala přímý vliv stravy na stav těla a mysli, náladu, zdraví či choroby. Je rozdělena do tří částí, které se věnují souvislostem tělesného a duševního zdraví ve vztahu k jídlu, kde autor radí, jak uvolňující či zpevňující výživou tělu a mysli ulehčit a končí návodem, jak teoretické poznatky uvést do každodenního života, tedy konkrétními recepty na jednotlivá jídla.
V knize nejde o představení nové diety, kterou se zbavíme nadbytečných kil, jde v ní o filosofii, přístup k životu, jehož je jídlo nedílnou součástí a velkým požitkem. Ambicí autora je přinést nové informace těm, kteří se rozhodují, zda jídlo brát jako cestu ke zdraví, osobnímu růstu a uvědomění, či se na základě nových informací rozhodnout, zda pokračovat ve starém stylu a přistupovat k jídlu pouze jako k materii a více se jím nezabývat.
Motivací k přečtení knihy je hodně, i já se nakonec - po popsaných obstrukcích přiměla, počínaje argumenty, kterými se stále ještě musí zdůvodňovat odlišnosti, konče očekávanou efektivitou v podobě nově nabytého či udržovaného zdraví, jehož je přiměřená štíhlost součástí. Druhé vydání 219 stránkové knihy vyšlo v DharmaGaie v roce 2010.
Marie Haisová
Druhé housle

V podzimních barvách života si užívám harmonie, byť se může zdát, že ve výkonově zaměřené společnosti mohu hrát již jen druhé housle, což má v obecné mluvě poněkud pejorativní nádech.
Marie Haisová
Wikipedistka, aneb s kůží na trhu

Začátkem března 2021 mi přišel e-mail, že Wikipedie pořádá kurz pro seniory. Zuřila karanténa, byly omezovány aktivity, tak jsem se rozhodla přihlásit.
Marie Haisová
Nemocné Česko

Neví, čím to je, ale nikdy neonemocněla, když se chystala lyžovat! Mohlo by zlepšení nálady, vyhlídka na vzrušující zážitek chránit proti virům? Ptá se vědkyně Candace B. Pert a zároveň odpovídá:
Marie Haisová
Slepé skvrny

Sociolog Daniel Prokop v knize Slepé skvrny analyzuje současnou situaci i z ní vyplývající politické manipulace, což je skvělý počin k porozumění společnosti jako celku a chování jednotlivců, ze kterých sestává.
Marie Haisová
Cesta k nesvobodě

Čas ukazuje realitu, o které jsem během karantény četla v knize Timothy Snydera „Cesta k nesvobodě – Rusko, Evropa, Amerika“.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Odstoupím v půlce červa, oznámil šéf izraelské tajné služby Ronen Bar
Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15....
Požár lakovny na Tachovsku nepřežil jeden člověk, dva jsou v kritickém stavu
V Chodové Plané na Tachovsku hořelo v areálu výrobní firmy. Podle prvotních informací šlo o požár...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Na vině je počasí, míní energetici
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Jak se lobbuje za nového papeže? Pěšáci favoritů konspirují u vína i na zmrzlině
Premium Začátek konkláve, kde kardinálové zvolí nového papeže, je otázkou několika málo dnů. Boj o nejvyšší...

Lékař
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
Praha
- Počet článků 224
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1686x
Více o mně je na: www.mariehaisova.webnode.cz