Kdo neuřídí sebe, stěží uřídí jiné

Minulý týden se konal křest knihy Jakuba Slavíka „Z inženýra manažerem“, která zmiňuje rozdíl mezi inženýrem, tedy člověkem technicky vzdělaným a manažerem s daleko širším záběrem a diametrálně odlišnými a potřebnými schopnosti.

Změť dovedností, které by měl každý dobrý manažer ovládat, je – mezi jiným: plánování, vedení, řízení lidí, jejich rozvoj, přehled o finančním životě instituce, marketing a v neposlední řadě i zhodnocení míry rizika, kterou tato komplexní práce a zodpovědnost obnáší. „Manažer má moc nad lidmi, má tedy právo a možnost svým rozhodováním ovlivňovat jejich jednání i osudy v míře, jakou mu dovolují psaná a nepsaná pravidla. S mocí či silou je třeba zacházet velmi obezřetně – je to prostředek, ne cíl. Čím větší moc, tím větší riziko jejího zneužití, a tím i větší odpovědnost za její používání.“

Práci manažera bych přirovnala k práci dirigenta, který musí mít představu o hře každého hráče, jeho technických dovednostech; jeho zodpovědností je však celek - sladění orchestru k harmonii a dovedení ke zdárnému výsledku, tedy poslouchatelné hudbě. Do orchestru se nemůže vloudit nikdo, kdo neovládá vysokou úroveň hry na daný nástroj. Skladba nástrojů bývá daná, partitura - tedy to, co se má hrát, také.

Manažer instituce to má poněkud složitější, kritéria na výběr lidí nejsou tak jednoznačně měřitelná jako v hudbě a v současném, rychle se měnícím světě musí být navíc velmi flexibilní, schopný reagovat na podněty vnějšího světa a přizpůsobovat mu operativně i vnitřní prostředí.

Autor přichází s příručkou pro začínající i tápající manažery se základním přehledem  teoretických dovedností, které by měl každý kompetentní a kvalifikovaný manažer znát. Teorii dokládá praktickými příklady ze života,  ve kterých čerpá ze svých zkušeností manažera a konzultanta.

Knihu „Z inženýra manažerem“ vydal FCC PUBLIC s.r.o. Praha, 184 stran, doporučená cena 286 Kč.

 

 

 

Autor: Marie Haisová | pátek 23.4.2010 19:20 | karma článku: 8,84 | přečteno: 1857x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Marie Haisová

Druhé housle

V podzimních barvách života si užívám harmonie, byť se může zdát, že ve výkonově zaměřené společnosti mohu hrát již jen druhé housle, což má v obecné mluvě poněkud pejorativní nádech.

9.8.2022 v 11:26 | Karma: 10,04 | Přečteno: 248x | Diskuse | Osobní

Marie Haisová

Wikipedistka, aneb s kůží na trhu

Začátkem března 2021 mi přišel e-mail, že Wikipedie pořádá kurz pro seniory. Zuřila karanténa, byly omezovány aktivity, tak jsem se rozhodla přihlásit.

20.7.2021 v 9:45 | Karma: 26,74 | Přečteno: 519x | Diskuse | Média

Marie Haisová

Nemocné Česko

Neví, čím to je, ale nikdy neonemocněla, když se chystala lyžovat! Mohlo by zlepšení nálady, vyhlídka na vzrušující zážitek chránit proti virům? Ptá se vědkyně Candace B. Pert a zároveň odpovídá:

23.2.2021 v 9:20 | Karma: 17,07 | Přečteno: 541x | Diskuse | Společnost

Marie Haisová

Slepé skvrny

Sociolog Daniel Prokop v knize Slepé skvrny analyzuje současnou situaci i z ní vyplývající politické manipulace, což je skvělý počin k porozumění společnosti jako celku a chování jednotlivců, ze kterých sestává.

8.11.2020 v 8:57 | Karma: 5,07 | Přečteno: 155x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Marie Haisová

Cesta k nesvobodě

Čas ukazuje realitu, o které jsem během karantény četla v knize Timothy Snydera „Cesta k nesvobodě – Rusko, Evropa, Amerika“.

11.6.2020 v 13:22 | Karma: 11,53 | Přečteno: 423x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu

9. května 2025  18:35,  aktualizováno  10.5 13:09

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...

Rusy rozzuřil hořící Kreml na ponožkách českého zmocněnce. Darebák, zní z Moskvy

9. května 2025  12:08

Řádnou vlnu emocí v Rusku vzbudil český vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný....

Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou

13. května 2025  17:07

O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...

Požadavky odtržené od reality, zoufají po jednání Ukrajinci. Rusové jsou spokojeni

16. května 2025  6:43,  aktualizováno  16:12

Sledujeme online Jednání delegací Ukrajiny a Ruska v Istanbulu po necelých dvou hodinách skončilo. Bylo to první...

VIDEO: Turecké letadlo škrtlo v Praze ocasem o ranvej. Modleme se, vyzýval pilot

13. května 2025  19:14

Napínavý pokus o přistání si prožili cestující na palubě letu TK1771 společnosti Turkish Airlines z...

V Táboře přijali pacienta s podezřením na nakažlivou ebolu, převezli ho na Bulovku

16. května 2025  22:24,  aktualizováno  17.5 1:14

V nemocnici v Táboře na jihu Čech v pátek hospitalizovali pacienta, u kterého se večer objevily...

Izraelská armáda v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

17. května 2025,  aktualizováno 

Izraelská armáda informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje...

„Snaha o eliminaci politických protivníků.“ Merz odmítá zprávu o extremismu AfD

17. května 2025

Premium Z levicového spektra německé politiky se mluví měsíce o možnosti zakázat pravicovou stranu...

Realitní trh se zahřívá. Byty prudce zdražují už i v Ústí, Mostě či Karviné

17. května 2025

Premium Trh s nemovitostmi se opět zahřívá a ceny dramaticky rostou u bytů i rodinných domů. V nabídkách se...

  • Počet článků 224
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1686x
Píši o tom, s čím se setkávám, o čem si myslím, že by bylo dobré dobré zveřejnit a mohlo zajímat i ostatní.

Více o mně je na: www.mariehaisova.webnode.cz

 

 

 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.