Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Stovka vlků nad Trutnovem = Začátek soumraku houbaření u nás a nočních cest od autobusu?

   "Viděl jsem v noci přeběhnout přes cestu vlka, byl krásný, " psal jsem předloni kamarádovi. "To byl vlčák, nechlastej," odpověděl obratem. Letos prý už je v kopci nad mou chalupou nora se 14 vlky. Čili za 3 roky přijdou i k vám

 

    Je asi jasné, co se nejspíš stane jelenovi, který zde po léta každý podzim několik týdnů vytrvale budí ze spaní svým milostným vábením. A při tomhle počtu vlků nedávám velké šance ani malému stádečku srnek, které mi v zimě okusují živý plot.

    Čerta na zed´ vážně nemaluji a vím i to, že žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří, ale pro mne představuje těch 14 vlků v doupěti několik set metrů od mojí chalupy ve svahu kopce v pohraničním hřebenu nad Trutnovem se Slezskem konec nočních cest z taneční zábavy potemnělou krajinou domů. A také změnu režimu pro jaterní buňky, protože ted´ už si nedovolím jít ve městě do kina a potom na jedno a noční krajinou pěšky domů. (A tohle zdaleka není doupě jediné v našem kraji...)

  A nejsem jediný, kdo změnu "bezpečnostní situace" a postavení člověka v potravním řetězci tam u nás ve Vraních horách bere vážně: Můj soused Honza, statný boxer, který perlíkem zatlouká dřevěné kůly ovčí ohrady do země na tři rány mi včera řekl: "Před 14 dny mi vlci rozsápali celé stádo v ohradě za chalupou. Když jsem tuhle v noci při návratu z města vystoupil z autobusu a chystal jsem se jako obvykle domů po silnici přes les pěšky, řekl jsem si: Aha, vlci."

   Doted´ jsme si jen dávali pozor, kam šlapem, protože kromě klíšťat tady máme taky zmije, tak si na vlky taky zvyknem, ale fakt je to změna: Dřív jsem vzal o půlnoci na zkratku divočinou za stodolami do ruky nanejvýš dva kusy klacku, kterými jsem tloukl jedním o druhý, až mne od toho rozbolela zápěstí, čímž jsem navrhoval divokým prasatům poodejít z mojí trasy než budu blízko. (Kdo neví, jak vypadá divoké prase řítící se ve vzdálenosti 30 kroků, tomu doporučuju projít se někdy lesem poblíž jejich napajedla. Chcete uskočit? Zkuste si to … ).   Vlci ale nejsou prasata, čili jsou to milá zvířata, a jak vám poví každý ochránce fauny a mnohý milovník přírody, lidem neškodná, protože plachá. Ano, letos a možná i nějaký další rok je to i u nás snad ještě v pohodě. Protože útoky vlků na lidi jsou v Evropě ještě ojedinělé, ještě jich totiž je méně než potravy. Vloni vlastně přišla snad jediná zpráva o rozsápání člověka vlkem, to bylo v Řecku, a šlo o osamělou britskou turistku na odlehlé cestě v horách, jejíž poslední sms prý zněla: "Vlci!". Letos, pravda, se objevily v tisku nepublikované informace o tom, že na čs.-slovenském pomezí doráželi vlci na malé děti. Že straším?

     Májová noc před dvěma týdny přinesla do stádečka Honzových ovcí velikou radost. Z ovčí lásky poslední zimy přichází na svět množství jehňat. Stádečko čistokrevných oveček pěstovaných Honzou posledních několik let čítá už 24 hlav. A právě se rodí další.

     Vůně mlád´at a bekání čerstvě narozených matek a jehňat  a pach krve uroněné těmi několika porody voní i vlčí rodince v nedalekém doupěti. Založili si ho - říkejme jim Andulka s Kájou vloni. Předloni se tady byli podívat jejich rodiče na lovu (to Honzovi roztrhali prvních několik ovcí), vloni se tady jejich dětičky Kája s Andulkou usadili a patrně ještě nepozorováni vyvedli první mladé, no a letos jich tady máme 14.

   Pachu krve neodolali. Honza té noci přišel o celé svoje stádo. Utekli jen berani, plni děsu přeskočili ohradu, ale ani ty už nikdo neviděl...

   Že lidi nejsou ovce? U nás loví vlci už i telata. Vloni se to ještě nestávalo. Stává se to proto, že vlků už je víc. Co bude až Honzu přestane bavit kupovat stále nové ovce, aby měli vlci co žrát a až telata budou přes noc zamčena ve stáji? No já na houby tam, kde mají doupě vlci už nepůjdu. A jinam? Když předloni z jedné návštěvy vlčího párku u nás máme dnes za chalupou vlčí doupě se 14 vlky, kam asi tak přesídlí 50 vlků, kteří se tady narodí za dva roky? K vám, přátelé, do nitra Čech.

  S přáním pěkného dne

P.S.     Je asi jasné, co se nejspíš stane jelenovi, který zde po léta každý podzim několik týdnů vytrvale budí ze spaní svým milostným vábením. A při tomhle počtu vlků nadávám velké šance ani malému stádečku srnek, které mi v zimě okusují živý plot. Inu, příroda. 

Plot kolem zahrady si zvýším a zajistím proti podhrabání; tím začnu.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Miroslav Gruner | čtvrtek 30.5.2019 9:04 | karma článku: 33,18 | přečteno: 1759x
  • Další články autora

Miroslav Gruner

Víme, že Ukrajina se minskými dohodami zavázala uskutečnit místní volby a to nesplnila ...

V lednu 2022 uvedl O.Danilov, předseda ukrajinské Rady národní bezpečnosti, v rozhovoru pro AP, že Západ by neměl Kyjev tlačit do plnění minských dohod o zastavení bojů na Donbasu (seznam.cz: "Ukrajina nechce plnit minské dohody")

25.2.2024 v 8:33 | Karma: 38,50 | Přečteno: 1283x | Diskuse| Politika

Miroslav Gruner

Chvála podřimování. V Německu chtěli zemědělcům přitvrdit tak, jak je u nás nemyslitelné

Nad protesty rolníků v Německu se pozastavil i nevlivnější německý deník Frankfurter Allgemeine, konstatuje, že "rolníci poslední dobou vydělávají jako už dlouho ne," a píše, že problémy jsou jinde než ve výši dotací. Pochvalme ČT

8.1.2024 v 11:25 | Karma: 0 | Přečteno: 4693x | Diskuse| Politika

Miroslav Gruner

RACHEJTLE = Silvestrovské pokušení a esenbáci (=komunistická policie) na stopě blbý srandy

"Silvestrovská show se v mžiku změnila ve schovávanou, protože ten lampasák střílel ostrými. Tak jsme mu sehráli divadýlko a zavolali esenbáky, sanitku a pohřebáky," vypravoval mi před časem pamětník jisté malé pohraniční dědiny.

2.1.2024 v 7:30 | Karma: 9,53 | Přečteno: 404x | Diskuse| Společnost

Miroslav Gruner

Nezúčastnit se zasedání RB OSN, ač pozváni = vzdání se vyjádření na celoplanetárním fóru

Prokáže-li se, že české zbraně dodané vládou ČR byly Ukrajinou použity k útoku na ruské území, je to krok, který může Rusko v budoucnu použít jako argument pro ostřelování cílů na území ČR. Vláda má povinnost vysvětlit toto lidu!

31.12.2023 v 13:14 | Karma: 32,89 | Přečteno: 905x | Diskuse| Společnost

Miroslav Gruner

Těžký i sladký je život nás, mladších synů mladších synů... císaře římské Říše.

Když byl v 11.století muži udělen titul hraběte dědičně pro všechny členy rodu, nestávalo se to běžně, a takřka nikomu kdo by neměl v ústech hned těsně po narození zlatou lžičku. Přímých potomků je ne více než 1% populace Evropy..

13.11.2023 v 16:54 | Karma: 13,32 | Přečteno: 420x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

OBRAZEM: Ohnivá fontána a mohutný dým. Na Islandu opět vybuchla sopka

30. května 2024  13:50

Sopka na Islandu chrlí druhým dnem kouř a lávu. Odborníci ale předpokládají, že vítr odnáší...

Česko nemá problém, aby se Ukrajina bránila i útoky v Rusku, řekl Lipavský

30. května 2024  8:54,  aktualizováno  13:46

Přímý přenos Ve čtvrtek startuje v Praze dvoudenní neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické...

Hasiči evakuovali z hořícího paneláku 120 lidí, jeden člověk se těžce zranil

30. května 2024  9:26,  aktualizováno  13:37

Hasiči zasahovali u požáru bytu v panelovém domě na sídlišti v Březenecké ulici v Chomutově....

Vychází netradiční turistický průvodce Bizarní Česko. Nabízí neobvyklá místa

30. května 2024  13:15

Novinář a autor rubriky Český výletník Jakub Pokorný představil ve středu už čtvrtou knihu o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 44
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1848x
Inženýr z Prahy, dříve komentátor deníku MFD, nyní soukromý podnikatel

Seznam rubrik