Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak se prasátka schrochtala: Několik slov o krádeži revoluce soudruhy privatizátory.

V polovině devadesatych let na volebním plakátu jedné z polistopadových stran stálo: Zajistíme dodržování zákonů! Kdosi k tomu připsal FIXEM: Ale čích! / Ne všichni jsou přesvědčeni, ze privatizace proběhla spíše OK, spis naopak.

   Těch příběhů je bezpočet: Abyste v privatizaci uspěli, vyžadovalo to mnohdy někoho, kdo zatlačí. Ten někdo byl třeba pracovník ministerstva, kterého jste museli vzít jako tichého společníka do svého s.r.o., aby právě to vaše s.r.o. dostalo doporučení ke schválení Ježkovým privatizačním ministerstvem. Soudruzi, kteří ještě nedlouho předtím horovali na schůzích pro politiku komunistické strany¨, ted´ drželi při sobě  a navzájem si vystavili dobrozdání o správnosti svých hodnocení: Znamenalo to v důsledku jediné: Mnozi nalezli do nějakého takového s.r.o. Dalšími podílníky byli zhusta pracovníci bank nebo jejich známí, kteří zařídili na koupi podniku od státu úvěr od státem vlastněné banky. Takhle to fungovalo v menších podnicích dole. Jak to fungovalo nahoře? Stačí připomenout, že jádro kapitálu nejbohatšího Čecha Kellnera vzniklo i tak, že mu Investiční a poštovní banka prý prodala akcie pomocí kterých ovládl Českou pojišťovnu zadarmo. Přesněji řečeno: Prodala mu je prý přibližně za stejnou částku, kolik činila smluvní pokuta kterou si s ním sjednala pro případ, že mu akcie nepřevede do určitého data. A představte si: A ona to prý nestihla, a tak akcie Kellner dostal v podstatě gratis. Taková výše smluvní pokuty však byla v rozporu s dobrými mravy. A krom toho samozřejmě budí silné podezření, ze celá věc byla mohutné uplácení. Jak to, ze to stát neřešil?! K tomu, aby to bylo proveditelné, byla ale potřeba kuponová privatizace … Co se stalo pak? Klausova pravá ruka ministr financí Kočárník nastoupil do takto zvláštně získané České pojišt´ovny do čela dozorčí rady a krátce před tím jí poslal miliardovou dotaci ze státního rozpočtu. Takto posílením banku později Kellner draho prodal. Jak to že stát dopustil tak masivní únik svého majetku?!  O čem se bavíte, vy jedny dospělé děti v ulicích?

  A jak to bylo s bankami? Banka byla v těch časech až příliš často v podstatě místo, kde se známým (v důležitých případech  osobám určeným shora) přihrávaly úvěry v řádu desítek a stovek milionů, miliard, o kterých zasvěcení věděli, že nebudou nikdy splaceny. Taky že nebyly, nikomu se ale nic nestalo, protože to bylo dobře zorganizováno dopředu, a takto často vznikl soukromý velkokapitál. Kromě toho půjčovala i běžným trdlům, včetně těch pracovitých a schopných. Jestli mezi ně patřila banka která krachla v rukou jistému Babišovi? Hádejte... Ovšem když si někdo dovolil nezaplatit pokutu za jízdu načerno, tak ho světec mezi advokáty (a syn jiného světce z řad disidentů) v dresu dopravního podniku prohnal tak, ze to mohlo skončit i exekucí s bezdomovectvim. Přísnost musí bejt, hlavně na ty dole, holt... Když Kellner shora přiblíženým způsobem !vydělaný" prachy někomu půjčil, třeba 30 tisíc přes provident a ten v krizi přišel o práci, zakopl a upadl, tak za nevrácení byla cesta vedoucí případně i až  pod most. No bravo!

   Nechutnou dle mého názoru  korupcí byla například privatizace deníku Mladá fronta. Za přímluvy premiéra Pittharta a snad i s vědomím prezidenta Havla byl deník Mladá fronta dle názoru některých vytunelován, jeho privatizátoři z řad novinářů pak prodali za několik milionů (pro každého z nich - a to bylo počátkem 90.let!) svůj lup, a to v podobě akcií, který tak získali, a tímto způsobem uplacení novináři potom psali články, někteří z hlouposti jiní zcela vědomě, kterými  nahrávali tomu, aby privatitace jako celek proběhla ve stejném duchu jako vytunelovani deníku Mladá fronta. Tedy s obrovskými narodohospodarskymi ztrátami. Bez větší nadsázky je možno říci, ze tam, kde privatizatori vydělali deset deset či sto milionů tratil stát stamiliony či miliardy - v tehdejších cenách. Cely tento proces vyvolal tak samozřejmě vyvolal značnou averzi v nejširších vrstvách, která je jednou z klíčových příčin dnešních politických potíží naší vlasti... Chybou privatizace byla tedy její prekotnost, která plodila chyby. Následkem toho byl masivní výprodej státního majetku za zlomky cen, který přivodil dnešní problémy ČR: Masivní každoroční odliv kapitálu, likvidaci schopnosti cs. podniků uplatnit se jako finální producenti, stagnaci mezd v přepočtu na západní měny, atd.  Politika “chtěli jsme při privatizaci utéci právníkům” - jak se vyjádřil veřejné tehdejší ministr privatizace Jezek, se proste tvrdé vymstila.

   Následkem těchto chyb bylo i to, ze pomerne dosti široký hospodářský rozvrat přivodil marasmus, v němž vznikla velká poptávka po korupci. Nejvyšší kruhy umožnily a později v nejednom případě i participovaly na úplatcích z veřejných zakázek. A toho jsme byli svědky v dalších desetiletích. Je to určitý model společenského vývoje... Je více než pravděpodobné, ze vědomí obřích zlodějen na nejvyšší úrovni v procesu privatizace (někdo by řekl podivností) vedlo k atmosféře: Výměnou za naše mlčení k privatizaci k zločinům, nám umožníte korupci v řádu miliard.

   Do jaké míry bylo na místě zvolání Petra Cibulky: "Vašku, jsi prase a ho.ado" je nepopulární otázka. Odpověd´na ni by měla několik vrstev. 

   Připomenu radši slova exministra Dlouhého, že upozorňování na chyby hospodářské politiky 90.let je primitivní populismus. Možná je tomu tak u některých, to však neznamená, ze kritika by nebyla na místě.

   Když jsem před lety napsal na fb stránku poslanci EP Štětinovi, který se bil v prsa svým antikomunismem, že v době, kdy nosil rudou knížku - počátek 50.let - byl můj děda poslán na uran za to, že si dovolil být po předcích vesnický mlynář - okamžitě mi byl přístup na jeho fb zablokován. Myslim si, ze proto, aby si nepoškorpil mezi svými voliči. A to byl Štětina antikomunista se svatozáří... Jemu podobných je. Většina, troufám si tvrdit. Dokonce i mezi zakladateli Lidových novin z nejskalnějších.  Podívejte se, koho volíte, lidi: Kdo a proč asi na těch předvolebních shromážděních, v novinových článcích a v rozhlasových a televizních vystoupeních panáčkuje... (No moc jsem si u nich tímhle článkem nepolepšil:-) ).

A ted´nám hošani ordinujou místo prášků zákon o eutanázii. Je jasne, ze snahy té prave části politického spektra, která by rádo, aby se nad uvedeným zavřela voda, je pro ostatní nepřijatelné, zvláště když to má důsledky pro kvalitu lékařské péče a veřejných služeb vůbec.

   Moje snoubenka mi zjara 1990 řekla: "Ty nám chceš brát naši něžnou revoluci," ale kdepak, Sylvo, ukradli vám ji dávno jiní.

  Tohle, co tady píšu, to je na úrovni dílčí přednášky přípravky základního kursu politologie pro chytrý. Kursu, kterej vyučuje život. Dobrý den.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Miroslav Gruner | neděle 17.11.2019 0:53 | karma článku: 29,69 | přečteno: 937x
  • Další články autora

Miroslav Gruner

Víme, že Ukrajina se minskými dohodami zavázala uskutečnit místní volby a to nesplnila ...

V lednu 2022 uvedl O.Danilov, předseda ukrajinské Rady národní bezpečnosti, v rozhovoru pro AP, že Západ by neměl Kyjev tlačit do plnění minských dohod o zastavení bojů na Donbasu (seznam.cz: "Ukrajina nechce plnit minské dohody")

25.2.2024 v 8:33 | Karma: 38,50 | Přečteno: 1283x | Diskuse| Politika

Miroslav Gruner

Chvála podřimování. V Německu chtěli zemědělcům přitvrdit tak, jak je u nás nemyslitelné

Nad protesty rolníků v Německu se pozastavil i nevlivnější německý deník Frankfurter Allgemeine, konstatuje, že "rolníci poslední dobou vydělávají jako už dlouho ne," a píše, že problémy jsou jinde než ve výši dotací. Pochvalme ČT

8.1.2024 v 11:25 | Karma: 0 | Přečteno: 4693x | Diskuse| Politika

Miroslav Gruner

RACHEJTLE = Silvestrovské pokušení a esenbáci (=komunistická policie) na stopě blbý srandy

"Silvestrovská show se v mžiku změnila ve schovávanou, protože ten lampasák střílel ostrými. Tak jsme mu sehráli divadýlko a zavolali esenbáky, sanitku a pohřebáky," vypravoval mi před časem pamětník jisté malé pohraniční dědiny.

2.1.2024 v 7:30 | Karma: 9,53 | Přečteno: 404x | Diskuse| Společnost

Miroslav Gruner

Nezúčastnit se zasedání RB OSN, ač pozváni = vzdání se vyjádření na celoplanetárním fóru

Prokáže-li se, že české zbraně dodané vládou ČR byly Ukrajinou použity k útoku na ruské území, je to krok, který může Rusko v budoucnu použít jako argument pro ostřelování cílů na území ČR. Vláda má povinnost vysvětlit toto lidu!

31.12.2023 v 13:14 | Karma: 32,89 | Přečteno: 905x | Diskuse| Společnost

Miroslav Gruner

Těžký i sladký je život nás, mladších synů mladších synů... císaře římské Říše.

Když byl v 11.století muži udělen titul hraběte dědičně pro všechny členy rodu, nestávalo se to běžně, a takřka nikomu kdo by neměl v ústech hned těsně po narození zlatou lžičku. Přímých potomků je ne více než 1% populace Evropy..

13.11.2023 v 16:54 | Karma: 13,32 | Přečteno: 420x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Biden přiletí na výročí vylodění v Normandii. Setká se tam i se Zelenským

30. května 2024  15:41

Americký prezident Joe Biden přijede na oslavy 80 let od vylodění v Normandii. Ve Francii bude od...

Má právo vstoupit pod náš štít, podpořil Vystrčil vstup Ukrajiny do NATO

30. května 2024  14:12,  aktualizováno  15:25

Stejně jako si před čtvrtstoletím mohla Česká republika mohla zvolit, zda vstoupí do NATO, má i...

Omítám argument, že chceme jen šetřit, řekl Jurečka o důchodové reformě

30. května 2024,  aktualizováno  15:20

Přímý přenos Poslanci dokončí první čtení vládního návrhu důchodové reformy, která zvyšuje věk odchodu do...

NATO zaostává v protivzdušné obraně východního křídla, má jen pět procent kapacit

30. května 2024  15:18

NATO má v současnosti k dispozici pouze pět procent kapacit protivzdušné obrany nutných k účinné...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 44
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1848x
Inženýr z Prahy, dříve komentátor deníku MFD, nyní soukromý podnikatel

Seznam rubrik