Vyřešte neřešitelné – vždyť je to snadné
Při listování dnešní sobotní přílohou MF Dnes jsem zase narazil na popis „neřešitelného problému“. Budu citovat z článku Petra Čermáka „Školákem na konci světa“, konkrétně ze strany 21:
„Angličtinu jsem potřeboval k práci, ale měl jsem s ní neřešitelný problém. Učitelé tomu říkají falešný (nebo taky věčný) začátečník… vnímat hovor, nedej bože mluvit, to pro mne zůstávalo tabu…“
Prostě – stotisíckrát omílaný stesk.
Věřím autoroví článku? Ano! A právě proto, že mu setsakra věřím, píšu další řádky.
Na novinářův postesk tedy podesetitisící odpovídám: Milý autore, to je dávno vyřešené. Most přes řeku trablů, přes řeku nutkavého odkládání naplánovaných lekcí a jiných úkolů, most spolehlivý, pochopitelný a snadno naučitelný, se jmenuje multimetoda profesionální koncentrace. Nebo psychovzorec profesionální koncentrace – to je totéž. Zazpíváno jímavě spolu se Simonem a Garfunkelem, zanotováno s jejich největším písňovým megahitem: Když někdo z vás ten most potřebuje, tak „I will lay me down“, já se položím mezi břehy místo něj a můžete po mně přejít. Umím být vaším mostem.
Pro pochopení toho zlatého mostu je v první řadě třeba zapomenout na to, co do nás hučeli a hučí horem dolem lidé, které považujeme za autority. Totiž to, že k úspěchu vede „vynaložení pevné vůle“. Heslo „pevná vůle hory přenáší“ je třeba navždy vymazat z vašeho slovníku a nahradit pravdivějším, realističtějším heslem „co se musí, to se hnusí“.
Pak je třeba použít souhru psychologických faktorů - kladných emocí, motivujících záporných emocí, opakování, pravidelnosti, návyku, přízně podmínek, materiálního a podobného zabezpečení… a také oné vůle, ale té až opravdu na posledním, nejméně důležitém místě.
V té množině psychologických faktorů je komplexně vše, co vstupuje do hry o váš úspěch – záležitosti vnitřní i vnější, objektivní i subjektivní, ovlivnitelné i neovlivnitelné. Když znáte jejich vztah a vliv na vaší profesionální koncentraci a na studijní jazykový úspěch, dokážete stejně hravě jako zavázat si tkaničky u bot také toto:
a) analyzovat příčiny svého dosavadního neúspěchu,
b) syntetizovat optimální opatření k dosažení svého úspěchu.
A pak, pokud ovšem opravdu vnitřně chcete a opravdu vám na tom vašem cíli záleží, ta opatření provedete. A je hotovo, vymalováno.
Proč tuto radu stále dokola opakuji?
Protože ještě stále nepronikla dostatečně jasně a srozumitelně zdaleka ke všem, kteří ji nutně potřebují. Avšak neznají. Kteří si kvůli té své neznalosti a touze řešit svůj problém (s angličtinou, s jakýmkoliv jiným studiem, s jakýmkoliv jiným reálným životním cílem) natolik stýskají, že své stesky až veřejně ventilují v hojně čtených novinách.
To je to, co mne nejvíce zaráží – to PŘÍŠERNÉ INFORMAČNÍ VAKUUM, ta neschopnost většiny společnosti ani v dnešní době internetu si vyhledat a použít něco, co jí může výrazně pomoci vyřešit trápení.
Pravda, k více lidem by se to řešení dostalo, kdyby:
Kdyby společnost takovouto radu sdělovala tak nějak mainstreamově. Kdyby ji například povinně zařadila do osnov všech středních škol a důsledně zkoušela u tabule i písemně.
Kdyby tedy tato společnost třeba zrovna v dnešní MF Dnes věnovala tomu řešení aspoň tolik prostoru jako návštěvě Pierra Richarda v Praze (výrazná fotka na titulní straně, obří titulek hned pod názvem deníku přes celou šířku první strany, třístránkový rozhovor v sobotní příloze – strany 16 – 19).
Je snad vyřešení problému věčného začátečnictví v angličtině, vyřešení problému prokrastinace obecně méně atraktivní a méně publikováníhodná událost než návštěva známého francouzského herce a režiséra v Praze?
Příčiny, proč je mainstreamová publicita o grubrovské profesionální koncntraci menší, mohu znovu shrnout.
Zaprvé: Připadá mi, že naše ministerstvo školství nemá zájem, aby se věc vyřešila a aby se obyvatelstvo naučilo. Ministerstvo je přece placeno stamiliardami za to, aby stále dokola řešilo. Aby řešilo na různých konferencích, cestovacích výměnách, v dotovaných projektech a desítkami dalších způsobů, pokud možno chronicky neúspěšných a nedotažených, aby bylo stále na co žádat peníze daňových poplatníků. Rok za rokem v neztenčené míře. Čest všem chytrým a schopným lidem v této instituci – ale celkově… bohužel, připomíná mi to celé příhodu právníka otce, který po třiceti letech praxe předal advokátní živnost svému synovi a odjel na zaslouženou měsíční dovolenou. Zvlášť dojatě svěřoval advokát-otec svému synovi složku s kauzou sousedského sporu o kus pozemku, který řešil více než deset let. Pak se po měsíci otec vrátil z dovolené a syn jej radostně vítá: „Tatínku, tak ten letitý spor o pozemek jsem konečně vyřešil.“ Otec se zhrozil: „Cos to provedl, uličníku? Vždyť nás to živilo více než deset let!“
Řešit, ale nevyřešit – toť železné pravidlo těch, kteří si říkají kompetentní.
Zadruhé: Na šíření multimetody koncentrace nemají zájem různí podivní lidé, kteří si říkají lektor osobního rozvoje nebo kouč osobního rozvoje nebo trenér soft skills nebo tak nějak. Zdaleka ne všichni v této profesi (kterou jsem v potu tváře v naší zemi zakládal) jsou vyčůraní. Ale kdyby se povědomí o profesionální koncentraci rozšířilo, mohli by tito lidé na svých přednáškách a kurzech dostávat do účastníků nepříjemné otázky typu „Proč nám tady dlouze vykládáte o skoncování s prokrastinací, o hospodaření s časem apod., když to všechno David Gruber už dávno do nejmenšího detailu vyřešil a milionkrát publikoval?“
Tito „lektorští chytráci“ chtějí působit dojmem novosti. Pro vstup do své profese bohužel nemají v naší zemi žádnou kvalifikační bariéru. A nemylme se, takto si i docela neschopný člověk, kterého jinde nechtějí, jen s trochou manipulativní výřečnosti si dokáže zařídit živnostenský list lektora a pak nahrabávat na neinformovaných posluchačích i přes sto tisíc hrubého příjmu měsíčně. A takových výhod se dotyční jen velmi neradi vzdávají… Takže raději multimetody utajit, necitovat Davida Grubera nebo nejlépe vymazat jej nebo heslo o oboru „techniky duševní práce“ z Wikipedie, že?
Zatřetí: Malý zájem výrazně publikovat mají v posledních letech kupodivu i mnozí mainstreamoví novináři. Jejich výmluvy, proč toto úžasné vědění nelze rozmáznout všude možně v médiích, jsou často velmi komické (kdyby nebyly ve svých důsledcích pro vzdělanost národa tak tragické). Čest výjimkám. Ale možná se mýlím – možná se jim jen musí zatelefonovat nebo napsat e-mail ne jednou, ale dvakrát.
Edison a závěr
Jak známo z historie, Edison musel udělat při vynalézání žárovky snad tisíc neúspěšných pokusů, než konečně ta jedna nepraskla, neshořela, zůstala delší dobu svítit.
A já těch blogových pokusů o nápravu věci lidských mám za sebou zatím pouhé desítky, možná něco nemnoho přes stovku.
Psal jsem o několika z více skupin obyvatelstva, které nemají zájem na šíření užitečného vědění o multimetodách. Nebo mají zájem – ale zlodějský (tj. řešení daných problémů si přisvojovat, oddělovat tuto profesi, tento obor a tato řešení od jejich autora a nezaslouženě inkasovat za cizí peří).
Vy ale, milí čtenáři blogů, byste takový nezájem na šíření, takovou lhostejnost mít neměli. Naopak, měli byste mít ušlechtile sobecký a sobecky ušlechtilý a zároveň velmi altruistický zájem si pomoci. Pomoci svým blízkým. Co jiného je větší hřivnou dnešního člověka než skutečná vzdělanost, přehled, orientace ve světě a společnosti. Plus metavzdělanost – tedy vzdělanost v tom, jak se vzdělávat a myšlenkově, rozumově i emočně stačit dnešnímu prudkému světu.
Sním o tom, že jako bývají virální videa, tak se někdy může článek na blogu stát virálním článkem. Nejen ten o popisu dalších průserů politiků, ale i článek o řešení lidských průserů. A budu snít tak dlouho, dokud mi vy nepomůžete ten sen uskutečnit.
Sen především pro vás…
David Gruber
Enháčko!!!

Nová huť, NHKG, ArcelorMittal, Liberty... To jsou další názvy stejného podniku. V srdcích obyvatel Ostravska však zůstává zapsán jako Enháčko.
David Gruber
Pan Maks ze Sexmise už si výtah nepřivolá

Zemřel polský herec Jerzy Stuhr. A protože se mne to dotýká i trochu osobně, protože k Sexmisi mám vztah jako málo lidí u nás – tak se o informace a dojmy s vámi teď podělím.
David Gruber
Připomínka noblesního školství

Rád se vracím ke starým filmům. Pokaždé tam najdu něco nového, nový detail. Včera jsem konečně po mnoha dřívějších shlédnutích jednoho kultovního filmu z roku 1939 objevil v lavicích septimy studenta Josefa Kemra.
David Gruber
Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích

Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.
David Gruber
Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil Sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Útočník, který najel ve Vancouveru do davu, čelí obvinění z osminásobné vraždy
Proti muži, který v sobotu najel autem do davu lidí na pouličním filipínském festivalu ve...
Úspěch českých archeologů. V guatemalské džungli našli mayské sochy
Česko-slovenské expedici archeologů se v guatemalské džungli povedl ojedinělý úspěch. V dosud...
Na Prvního máje bude teplo a slunečno, v pátek se ale opět vrátí déšť
Ráno mrazíky, odpoledne až 20 °C - tak bude podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)...
Severní Korea potvrdila vyslání vojáků na pomoc Rusku ve válce s Ukrajinou
Severní Korea dnes poprvé potvrdila, že vyslala své vojáky, aby bojovali na straně Ruska ve válce s...
- Počet článků 336
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2288x
viz též www.gruber.cz