Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Tajemství Zemanovy rétoriky – obrana a protiútok

Během uplynulého předvolebního komunikačního šílenství jsem nechtěl „propást svou příležitost nestranně mlčet“, jak pravil kdosi moudrý. Teď, když už je hotovo a nemohu být podezříván, že chci něco tak či onak ovlivnit, se můžeme spolu podívat na zemanovskou rétoriku z hlediska odborně komunikačního. A z tohoto hlediska je skutečně čím se inspirovat.

Nechci teď hodnotit, kdo z obou pánů je lepší odborník nebo kvalitnější člověk. O tom určitou svou mnohostrannou představu mám, ale nechejme to na jindy. Jistě i vítězný Miloš Zeman má po lidské stránce nejednu slabinu, jistě i rétoricky slabší Karel Schwarzenberg má  řadu pozitiv. Řadu Zemanových rétorických taktik a strategií budu v dalším textu hodnotit kladně; ale na druhé straně – když jsem asi před deseti lety chodil v Austrálii na tamější kurz efektivního čtení a o přestávkách se bavil se svou spolužačkou, ministryní australské federální vlády, znala ona z celého politického establishmentu naší země jen Schwarzenberga. A když jej hodnotila kladně, měl jsem i já dobrý pocit.

                Tak tedy: Vybojovat si své, uhájit si své pozice a navíc dát šťouralům přiměřeně na pamětnou i proti mohutné mediální i internetové ofenzívě – klobouk dolů! Není špatné že takovýto neohrožený rétor bude pět let hrát za naši republiku.

                Jak to Miloš dělá? Stručně řečeno, umí rozeznat řečnický trik a zná správný protitrik.

                Pár příkladů:

                Mnozí novináři si (většinou metodou pokus-omyl) osvojili rutinní umění dávat trikové otázky. Každý pozná, kdy takový redaktor či moderátor přejde z režimu „laskavý“ do režimu „pichlavý“. Leckdy má tato pichlavost své opodstatnění, mnohdy jindy však nehledá pravdu, ale chce tázaného zdeptat. Klade takovou otázku, kdy každá varianta odpovědi musí tázanému přinést zkázu. Třeba:

Moderátor: „Nemyslíte si, že jste lhář? Připouštíte to aspoň trochu?

Tázaný buď neguje – a pak je to ten „arogantní nafoukanec neschopný připustit vlastní chybu“, anebo to připustí – a pak je v očích veřejnosti někým ještě horším.

Vymysleme si nějaký hypotetický dialog moderátora s Milošem Zemanem, který reálně nikdy neproběhl. Ale kdyby proběhl, mohl by proběhnout asi takto:

Moderátorka (dále M): „Jste tak hluboce neinformovaný (rozmuměj „hloupý“), že o té skutečnosti nevíte, nebo o ní víte a lžete nám úmyslně?“

Zeman (dále Z): „Podívejte se, paní redaktorko: Kdybyste skutečně, a nikoliv podvodem absolvovala aspoň střední školu, z čehož vás určitě nepodezírám, tak byste musela vědět, že jsou některé otázky, na které není možná jednoduchá odpověď.“

M: „Neodpověděl jste mi na mou otázku! Odpovězte: ano nebo ne?“

Z: „Pokud máte v pořádku sluch, paní redaktorko, a já v to pevně věřím, musela jste rozpoznat, že z mých úst před malou chviličkou vycházela řada artikulovaných zvuků v jazyce českém; tedy má odpověď na vaši otázku. Ovšem pokud namítáte, že jsem neodpověděl tím způsobem, jakým byste si právě vy přála, tak máte – zcela výjimečně – plnou pravdu. Chcete-li, aby tázaní odpovídali ne podle svého rozumu, ale pode vašich představ, pak mohu upřímně politovat vašeho zaměstnavatele, že má ve svém týmu…“

                A dalo by se pokračovat v obdobném duchu na desítkách dalších stránek.

                Je to hrubiánské? Hulvátské?

                Jak se to vezme. Asi se shodneme, že zemanovský protiútok je několikanásobně drsnější než prvotní redaktorčin útok. Ale – tak to přece v civilizaci chodí, že ten, kdo si začne, zaslouží odvetu mnohonásobně horší než byl jeho výpad. Toto je princip každé nutné obrany. I té fyzické. Aby napadený zastavil útok a neutralizoval útočníka, musí být jeho protisíla výrazně větší než síla útočníka. Odpovídat jen „stejně drze“ jako se někdo začal tázat, to by si ten prvotní tazatel brzy zkusil zaútočit znova. Správná obrana je taková, že znechutí prvotnímu agresivnímu tazateli podobné kousky na dlouhou dobu, pokud možno navždy. Pokuta za černou jízdu městskou hromadnou dopravou také není ve stejné výši jako cena lístku, ale  řádově dražší.

                Další zemanovská zbraň: Miloš si nenechá vnutit příliš rychlé tempo hovoru, nenechá se vtlačit do uspěchanosti, která obecně plodí chyby. Jeho tempo řeči je neměnné, rozvážné. Tón hlasu je sice sebejistý, avšak neutrální, sám o sobě není uřvaně agresivní; o to více boduje obsah.

                Dále: Miloš Zeman si nenechává vnutit ani krátkost své odpovědi. Krátkost totiž nutně bývá jednostranná – a jednostrannost odpovědi by byla další vodu na mlýn i průměrného redaktora. Zeman má ve svých odpovědích ono „on one hand“, „on the other hand“. Redaktor pak trochu vnitřně zuří, že mu Zeman neskočil do pasti krátké jednostrannosti. A maskuje své rozladění tím, že vytýká Zemanovi odbíhání od tématu. Skáče mu do řeči. Zeman však kontruje: „Ale už se dostávám k odpovědi na vaši otázku.  Dejte mi minutu a odpovím, jak náleží.“

                Shrnuto: Kladení otázek je mocná rétorická zbraň. Dá se přiměřeně využít, ale také nepřiměřeně zneužít. Kdy jde o využít a kdy o zneužít, na to jistě není jednoznačná odpověď. Ale jisté je jedno: Položením otázky se tazatel nestává dočasným „všemocným šéfem“ nad oním „sprostým a bezmocným tázaným člověkem“. Tazatel nemá jakékoliv oprávnění vyžadovat jakýmsi rozkazem délku, formu, obsah odpovědi tázaného.

                A poučení z toho všeho? Naše obyvatelstvo je obecně, až na výjimky, velmi málo vzdělané v rozpoznávání nebezpečí řečnických triků a v obraně proti nim. Hajzlíci to tudíž mají lehčí se svými manipulativními způsoby. Kniha, kde to je všechno systémově shrnuto, už mohla být mnoho let povinnou školní četbou. Kdyby to obyvatelstvo (zejména pak mladá generace) slušně znalo a ovládalo, málokdo by si troufl trikařit. A když ano, nikdo by neodsuzoval obránce, že se brání desetkrát větší silou, než byla původní síla (vědomého) útoku. Obráncům by lidé fandili, včetně drtivé většiny umělců.

                I když se ona kniha s komplexním systémem všech možných triků a protitriků často krčí jen v některých knihkupectvích někde v rohu poličky (a její anglická verze na poličkách není téměř vůbec), může mne těšit, že aspoň malá, nepatrná dílčí ukázečka z ní je hojně čtená na tomto blogu. Tvořil jsem ji  před čtyřmi lety coby svůj úplně první článek zde. Kdy jsem vůbec netušil, že existuje něco jako karma a že karma nad 45 je docela slušná. Nemine snad den, aby na tom starém blogovém článku nepřibylo pár dalších čtenářů. Často to s potěšením konstatuji; vzdělávat se je důležité.

                A tak – ať už jsou masy lidí jakkoliv názorově rozděleny – jedno je jisté. Máme zvoleného prezidenta, který se jen tak nedá. Který umí i z tísnivé obrany bleskurychle přejít do útoku a často vsítit soupeři nádherný gól. V hokeji jsme toto umění u našich reprezentantů vždy obdivovali – od Zábrodského přes Golonku s Jiříkem, Hlinku až po Jágra. V domácí lize i navenek. I tyto hvězdy občas někoho faulovaly – ale co je to proti té obrovské opakované radosti a hrdosti, kterou nám přinášely. Politika by měla být také tak trochu sportem. Což takhle brát i ji ne ani tak moc žlučovitě, ale více sportovně…

 

Autor: David Gruber | pondělí 28.1.2013 11:06 | karma článku: 45,60 | přečteno: 12388x
  • Další články autora

David Gruber

Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích

Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.

5.5.2024 v 11:34 | Karma: 33,80 | Přečteno: 3725x | Ostatní

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,56 | Přečteno: 547x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 28,11 | Přečteno: 374x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,28 | Přečteno: 1103x | Ostatní

David Gruber

Jaký člověk by měl být optimálním prezidentem naší země?

Často mám pocit, že ti, co se reálně hlásí za kandidáty, to dělají z důvodu kariéry a tak trochu i z touhy po životě v přepychu. Aby si pohladili své ego. Jakého člověka by však ve svém čele měl chtít obecný lid?

12.1.2023 v 13:39 | Karma: 22,03 | Přečteno: 510x | Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Pavel jedná s Pellegrinim. Začalo smiřování špiček sousedních zemí

26. června 2024  6:45,  aktualizováno  11:40

Přímý přenos Nový slovenský prezident Petr Pellegrini přijel do Prahy na první zahraniční návštěvu. Na Pražském...

Polabí zažije tropický den, na východě Moravy a Slezska udeří silné bouřky

26. června 2024  8:35,  aktualizováno  11:34

Česko se chystá na další tropický den. Alespoň částečně. V Polabí může být až 31 stupňů, na západě...

Násilník, který také zabíjel v Kyjích, byl nepříčetný. Policie případ odložila

26. června 2024  11:17

Policie odložila případ muže, který v lednu zabil muže u Kyjského rybníka a napadl další lidí v...

Nejen drahý byt. Bek Senátu účtuje za kancelář v Brně dvakrát víc než kolegové

26. června 2024  10:57

Ministr školství a senátor Mikuláš Bek (STAN) si nechává proplácet nadměrně drahou senátorskou...

  • Počet článků 333
  • Celková karma 33,80
  • Průměrná čtenost 2296x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik