Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Slabší angličtina – nejen Schillerová, ale i spousta dalších lidí ve významném postavení

Skandalizování úrovně angličtinových znalostí ministryně financí je podle mne příliš zlomyslné. No jo, mnozí novináři z takových „senzací“ žijí. Podstatnější je, že to není první ani poslední případ. A přitom je prosté to změnit.

Slabší angličtina řady dobře placených lidí ve významném postavení docela úzce souvisí s jinými skandály: A sice, že se často na nějakého „papaláše“ provalí, že ve škole zhusta opisoval. Což by nikdo v odpovědné pozici neměl činit nejen v diplomových pracích, ale ani v běžných školních písemkách, ani v domácích úkolech, prostě nikde. Tato neúcta k duševnímu vlastnictví druhých je typickým příčinným znakem chudších, méně vyspělých zemí – oproti těm, kteří duševní vlastnosti ctí a jsou pak lídry v inovacích a bohatství (v historii národů je zde na špici západní Evropa a především USA).

V ostatních předmětech se totiž při našem školském systému lze celkem snadno a často beztrestně „proopisovat“ k maturitě, k diplomu, ba i k doktorátu. Školní papír s kulatým razítkem jednou je – a pak už to celý život nikdo nepřezkouší. Znalosti angličtiny jsou však, zejména u veřejně činných osobností, přezkušovány pravidelně – v jejich každodenním pracovním komunikačním životě. Čím výše postavený člověk, tím více jeho pracovní angažmá přesahuje hranice naší země – no a v tom světě širém se mluví anglicky, tam je znakem gramotnosti prostě se domluvit. Bez nedůstojné berličky tlumočníka. Alespoň na úrovni FCE – First Certificate in English. Neboli na úrovni B2.

Skandální podle mne je však toto: I když až do konce roku 1989 měli naši lidé k ovládnutí angličtiny podmínky jedny z nejhorších na světě, od té doby mají podmínky jedny z nejlepších. Naše země je zemí vzniku lingvopedie – vědy o kvalitním a přitom neobyčejně rychlém ovládnutí  cizího jazyka, angličtiny pak v první řadě. S lingvopedickými poznatky – profesionální koncentrací, zjišťovací a zpětně poznávací pamětí, psychickou teorií relativity, studijním time managementem aj. a zejména matematizací studijních metod – lze stejně vysoké kvality dosáhnout prokazatelně za zhruba sedminu doby obvyklé dříve u nás a dnes i jinde na světě. Být zaneprázdněným politikem či manažerem apod., skočím po takové možnosti všemi deseti.

Lze snad prominout chabé znalosti tam, kde se jejich nositel zrovna neživí vyloženě duševní prací – třeba u vynikajícího lyžaře Stanislava Řezáče – video zde.

Podobně jako pan Řezáč prý před lety česko-anglicky blekotal do mikrofonu po přistání na kanadském letišti čerstvě angažovaný hokejista NHL Jaroslav Pouzar; jeho budoucí kanadští spoluhráči se řezali smíchy. Ale to bylo v roce 1982; uběhlo už hodně vody a pan Pouzar je zaslouženě v Síni slávy českého hokeje.

Blekotá kupodivu i docela velké procento mladé generace. Tam vidím jako příčinu to, že při studování akceptují jen námahu malou a jen občas střední. A s angličtinou se  bez soustavné velké námahy a stresů skamarádit nelze. Co je „lajkovat“ na sociální síti, ví z mladých každý, ale jak se anglicky řekne „mít rád (to like), tam už někteří z mobilových všeznalců váhají.

Takže – místo skandalizování podprůměrných znalostí angličtiny by měl náš mainstream pravidelně pokládat otázku, proč zde naši nejsou ve světě na samé špici. No ne?

A hlavně – měl by hledat správnou odpověď; není to vůbec těžké.

Autor: David Gruber | sobota 16.5.2020 11:04 | karma článku: 25,72 | přečteno: 753x
  • Další články autora

David Gruber

Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích

Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.

5.5.2024 v 11:34 | Karma: 33,26 | Přečteno: 3500x | Ostatní

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,56 | Přečteno: 543x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 27,91 | Přečteno: 366x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,28 | Přečteno: 1102x | Ostatní

David Gruber

Jaký člověk by měl být optimálním prezidentem naší země?

Často mám pocit, že ti, co se reálně hlásí za kandidáty, to dělají z důvodu kariéry a tak trochu i z touhy po životě v přepychu. Aby si pohladili své ego. Jakého člověka by však ve svém čele měl chtít obecný lid?

12.1.2023 v 13:39 | Karma: 22,03 | Přečteno: 509x | Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 333
  • Celková karma 33,26
  • Průměrná čtenost 2327x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik