Proč lidé volí tak blbě, jak volí…
Protože v povaze běžného člověka, voliče z lidových mas, je nevykořenitelně vrostlý princip: „Unusquiusque mavult credere quam judicare.“
Ano, je to latinsky. A autorem je velký myslitel, jehož mateřskou řečí byla latina. Konkrétně starořímský myslitel Seneca, který žil na začátku našeho letopočtu.
A význam? Každý chce raději věřit než přemýšlet. Je to věčně platné, už dva tisíce let.
Věřit něčemu, to je přece tak snadné! Přemýšlet, to je mnohdy tak namáhavé!
A na tom je založen častý hnusný trik veřejných velkomanipulátorů: Ohromit masu takovou (dez)informací, která vyvolá snadno i v hloupějším člověku silný emoční dojem. Co nejméně rozumu, co nejvíce emocí. Masovec ten emoční dojem přijme za svůj; a rád jej hnedle prezentuje svému okolí; čím emočnější (skandálnější) je to, čemu masovec věří, tím více si ten šiřitel-masovec pak připadá důležitější. A připadat si důležitější, to je společný jmenovatel všech mezilidských komunikačních situací. Po onom „připadání si důležitější“ baží tím více takový člověk, kterému se pozitivního uznání jinde nedostává. A proto „prázdné sudy nejvíce duní“ suverénními hodnotícími tvrzeními, jak pravdivě říká staré úsloví.
Informace o tom, že někdo je v něčem dobrý, schopný, brilantní, to na masovce vůbec pozitivně nepůsobí, ba je to spíše kontraproduktivní. Takže volební slogany typu „volte toho a toho, je inteligentnější a férovější než většina z vás“ vůbec nezabírají, ba zabírají záporně – tedy odrazují.
A kdyby ten kandidát na nějaké důležité volené místo před masami předváděl, jak umí řešit kvadratické rovnice s parametrem, jak nikdy nesplete gramatický přívlastek volný a těsný, jak vždy správě vytvoří přechodník přítomný i minulý všech rodů a obou čísel…(tedy předvede svou prostou vzdělávací poctivost uplatňovanou i za cenu dlouholeté námahy) tak by se se zlou potázal. Masovec by při vnímání jeho sdělení totiž musel přemýšlet.
Když nějaký kandidát vyrukuje s hezkou tváří a zdvořilostí až podlézavou, jak si všech potenciálních voličů nesmírně váží, pak se tomu věří rádo. Když v jiném případě kandidát navenek pohoršeně vyrukuje s něčím ve stylu „ten a ten můj volební konkurent (vám všem) ukradl ty a ty miliardy a to a to učinil debilně“, tak to na masy zabírá také skvěle. Masovci nic neověřují, ověřování zdržuje a trochu bolí. Masovci by si pro to ověření museli rozkliknout i ty weby, které objektivně a vyváženě prezentují názory a vývody všeho druhu – i takového, které nekonvenují masovcovu vidění světa.
A přitom ono je na internetu tolik, tolik webů a textů, kde masovcovi a jeho pojetí sebe a světa vše vyhovuje! A souhlasné názory – to se čte tak snadno a rádo! Proč by se masovec naštvával? Raději zůstane – i v internetové době nekonečna informací – ve své velmi omezené bublině informací jednostranných a už z ní nevyleze. Za stěnami těch mnoha bublin se pak lidem skrze ty stěny těžko domlouvá. Každý si mele svou úzkou pravdu, možné styčné body těch jednotlivých pravd mizí jak pára nad hrncem.
Hle, jak dobře lze vysvětlit paradox naší doby - čím více informací k dispozici, tím více zhlouplé jednostranné neinformovanosti mezi lidmi!
Jsem si jist, že tento princip převládne i ve volbách budoucích. Jistě nebude ve hře jediný, ale převládne. Bohužel. Uvidíme například již koncem května.
David Gruber
Enháčko!!!
Nová huť, NHKG, ArcelorMittal, Liberty... To jsou další názvy stejného podniku. V srdcích obyvatel Ostravska však zůstává zapsán jako Enháčko.
David Gruber
Pan Maks ze Sexmise už si výtah nepřivolá
Zemřel polský herec Jerzy Stuhr. A protože se mne to dotýká i trochu osobně, protože k Sexmisi mám vztah jako málo lidí u nás – tak se o informace a dojmy s vámi teď podělím.
David Gruber
Připomínka noblesního školství
Rád se vracím ke starým filmům. Pokaždé tam najdu něco nového, nový detail. Včera jsem konečně po mnoha dřívějších shlédnutích jednoho kultovního filmu z roku 1939 objevil v lavicích septimy studenta Josefa Kemra.
David Gruber
Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích
Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.
David Gruber
Návštěva u Jana Wericha
Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.
| Další články autora |
Myslíte, že znáte Česko? Tento letní test vás možná překvapí
Léto je ideální čas objevovat krásy Česka. Nabízí se hned několik míst, které rozhodně stojí za...
Zapomenutá historie slavného pražského lunaparku Eden. Jeho horská dráha měřila 5 km!
Do Edenu v pražských Vršovicích dnes míří lidé hlavně na koncerty nebo za fotbalem. Před sto lety...
Vypečené pražské semafory. Našli jsme v Praze přechod pro chodce, kde by uspěl jen Usain Bolt
Spěcháte a zelený panáček ne a ne se rozsvítit. Neustálým nervózním mačkáním čudlíku se sice...
Od běžné řidičky k ikoně pražských historických tramvají. Karolína Hubková slaví 13 let
Karolína Hubková je nejznámější pražskou „dámou na kolejích“. Její příběhy vyšly také knižně a už...
Místo, kde pomáhá „prehistorické moře“. Smrdáky lákají na unikátní léčbu
Na Záhorí existuje místo, kde se léčba neopírá o sliby, ale o přírodní zdroj s výjimečně vysokým...
Festival v Klášterci nad Ohří zve na „klasiku“ i filmové melodie
Na propojení špičkové klasické hudby, filmových melodií, muzikálu i popu láká 22. ročník festivalu...
Malá hokejová hala by mohla vyrůst o patro, tělocvičny i moderní zázemí
Celoroční provoz, další patro a dvě multifunkční tělocvičny. To vše by v dohledné době mohla...
Hasiči nadále prolévají sutiny hořící budovy vodou. Předání objektu se odkládá
Likvidace požáru výškové budovy v baťovském areálu ve Zlíně zřejmě potrvá ještě několik dní....

Otestujte na eMiminu svítící lahvičku na učení NUK Perfect Match Koala
Chcete, aby si vaše dítě vybudovalo správné návyky pro dodržování pitného režimu? Práci vám usnadní dětská lahev NUK Perfect Match Koala, jejíž...
- Počet článků 336
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2297x
viz též www.gruber.cz



















