Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Právo a povinnost – dvě strany mince chování a jednání člověka

„Člověk má právo dělat chyby a povinnost být za ně a za jejich důsledky zodpovědný.“ Tak zní sedmé pravidlo asertivity – velmi důležité. „Člověk má právo sám posuzovat své vlastní chování a pocity a být za ně zodpovědný.“

Tak zní první pravidlo asertivity – a vnímavý čtenář jistě pozná, že se tato dvě pravidla velmi prolínají. Skoro by se dalo říci, že je to jedno a totéž v bleděmodrém.

Asertivita, tento soubor komunikačních obran, má od vyjití prvního průkopnického bestselleru M. J. Smitha v roce 1980 celkem široké rozšíření a dobrou všeobecnou známost. I v naší zemi.

Hlupáci považují asertivitu za drzost. I když mnohokrát naši i zahraniční autoři důrazně uváděli, že asertivita touží po vyváženosti při důrazu na oprávněná přání vlastní a oprávněná přání druhých, tak prostě hlupákovi nepomůže nic; oč povrchněji a hůře něco vnímá a něčemu rozumí, o to suverénněji to kriticky posuzuje.

Jiná skupina lidí, už bych ji nenazval hlupáci, ale mírněji „méně pozorní studenti asertivity“, má za to, že asertivitou vyřešíte vše. Že vyřešíte každou rozdílnost názorů, každý spor a každou vádu – a že jde jen o to použít prostě ta správná slova a věty. Tak tomu není – i asertivita má své meze a někdy selhává. Pochází ovšem z USA, a tam je zvykem označovat kdejaký kousek know-how za „super, brilliant, fantastic,  magnificent, excellent, wonderful...“.

No a tomu, že „americké je nejlepší“ nebo aspoň lepší než naše, podléhá v naší české zemi kupodivu značná část veřejnosti. Není tomu tak ve střední Evropě všude. U vědomí toho, že průměrný americký profesor je při přednášce v Praze hodnocen více než padesátinásobně lépe než stejně dobrý český profesor, jsem se ptal na několika univerzitách v Polsku, jestli je tam u nich také domácí profesor považován za horšího a lacinějšího než třeba americký. Odpovědí mi bylo velmi pozdvižené obočí Poláků a věta: „Czy pan zwaryjowal?“ („Zbláznil jste se?“)

Co je ale na asertivitě dobré, je ta vyváženost. Uděláš chybu? Ano, omluv se. Ovšem také - nahraď škodu, pokud vznikla. Nikde v našich zákonech není, že by měl viník hradit třeba jen půl škody. Vždy celou. „Kdo jinému způsobí škodu, je povinen ji nahradit,“ zní jedna z bazálních zásad každého civilizovaného právního státu.

Mám pocit, že této bazální zásadě se na našich školách, v rodinách i ve vzdělávání dospělých učí čím dál méně. V poslední době bych vypíchl stále více se rozmáhající komunikační zlozvyk „vykašlat se na komunikujícího partnera“. Tedy najednou jej – třeba uprostřed běžné e-mailové konverzace – začít ignorovat. Dělat mrtvého brouka. Nedodržet dané slovo.  Zrvu říci nebo napsat „napíšu, zareaguji, zavolám“ – a nenapsat, nezareagovat, nezavolat.

Někdy lze nad důsledky takového „vykašlání se“ mávnout rukou. Jindy tím ovšem může vzniknout značná škoda. Třeba z toho, že ignorovaný partner v diskusi musí urgovat. Ztrácí čas, ztrácí soustředěnost na svou běžnou práci.

Když urgencí ztratí pár minut třeba uklízečka, nemusí to být zase taková tragédie. Zaurguje, típne svůj mobil a – při vší úctě k uklízečkám – to hned pak v klidu douklízí. Kdyby musel třeba dvě minuty něco svým mobilem urgovat lékař-záchranář v momentě, kdy přijel ke krvácejícímu zraněnému při autonehodě, mohou být škody z takovéto jeho zbytečné urgence fatální. Silně krvácející zraněný pacient může za dvě minuty vykrvácet úplně – a zemřít.

Co vy víte, vy vykašlávající se na rozběhnutou komunikaci, vy náhle dělající mrtvého brouka, jaký je to případ u toho, koho právě začínáte ignorovat? Co vy víte, zda si nebude vaši ignoranci pamatovat mnoho let a celou tu dobu pro vás chystat úměrný spravedlivý velký trest?

Zajímal by mne žebříček například evropských států podle toho, jaké procento třeba z celkové mobilové komunikace tvoří upomínky a různá obdobná popostrčení mrtvého brouka. Zjistit to půjde asi těžko, obsahy hovorů jsou přece jen většinově soukromá věc. Ale jistým ukazatelem je počet provolaných minut na obyvatele daného státu. Čím je větší, tím větší ostuda pro takový stát. Tím větší drhnutí hladké soustředěné práce, tím menší životní úroveň, protože prostě „nestačí říct jednou“.

Před časem jsem kdesi četl, že jsme v tomto nevábném ukazateli provolaných minut na hlavu v Evropě hodně blízko absolutní špici. I když máme mobilové služby relativně drahé. Máte, milí čtenáři, nějaké čerstvé údaje?

Prostě – mládeži i lidem déle po škole by slušelo, kdyby měli v krvi tento základní poznatek sociologie: Ignorování druhého člověka, lehkomyslné vykašlání se na něj uprostřed  komunikace, je ta nejhorší možná urážka, nejhorší možné ponížení. Mnohem horší, než kdyby se dotyčný nevykašlal a druhému nejsprostěji aktivně nadával. Tomu by měly odpovídat i sankce přestupkové a popřípadě soudní – za ignorování, zdržování, nucení druhých k urgencím. Za ohavnou namyšlenou přehlíživou tendenci nechat něco „vyšumět“, „vyústit do ztracena“.

Kdo se vykašle, nechť plně nese následky – tak jak správně praví vědění zvané „asertivita“.

Autor: David Gruber | sobota 16.9.2017 13:29 | karma článku: 24,34 | přečteno: 853x
  • Další články autora

David Gruber

Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích

Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.

5.5.2024 v 11:34 | Karma: 33,19 | Přečteno: 3477x | Ostatní

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,56 | Přečteno: 543x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 27,91 | Přečteno: 366x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,28 | Přečteno: 1102x | Ostatní

David Gruber

Jaký člověk by měl být optimálním prezidentem naší země?

Často mám pocit, že ti, co se reálně hlásí za kandidáty, to dělají z důvodu kariéry a tak trochu i z touhy po životě v přepychu. Aby si pohladili své ego. Jakého člověka by však ve svém čele měl chtít obecný lid?

12.1.2023 v 13:39 | Karma: 22,03 | Přečteno: 508x | Ostatní
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Gaza jako Vietnam? Demokratům při sjezdu hrozí opakování nepokojů z roku 1968

18. května 2024  20:43

Studentské protesty proti americké podpoře Izraele rozvířily v USA debaty o tom, jak by mohlo...

Slabý Putin chce mou smrt. Pobočník Navalného po útocích kladivem promluvil

18. května 2024  20:21

Leonid Volkov, který býval pravou rukou ruského opozičního politika Alexeje Navalného, řekl britské...

  • Počet článků 333
  • Celková karma 33,19
  • Průměrná čtenost 2327x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik