Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Co bychom měli a co nemusíme umět anglicky?

Obracím se dnes s radou a pomocí na generaci zhruba od 30-35 let věku výše – až do smrti. Tedy na lidi, kteří už si nemohou dovolit všeho nechat a jet na rok na au-pair či studovat nebo obojí. Každý z těchto lidí se může zařídit tak, aby z minima času a námahy vytěžil maximum dorozumění se v řeči, kterou se mluví mezi gramotnými lidmi na třetí planetě sluneční soustavy - mezi Venuší a Marsem.

Sám se už dvacet let orientuji na ty, kteří nemají cíl „stát se docentem anglistiky na Oxfordu“, ale prostě dorozumět se, nebýt v „zemštině“ negramotní. V lekcích tedy velmi často opakuji slova, která jsem v klasické škole od jazykářů nikdy neslyšel. Jsou to slova: „Tohle se neučte. Stejně byste si to nezapamatovali – ledaže byste řadu let trvale žili v anglicky mluvícím prostředí – a pak to zvládnete neustálým opakováním.“

                Čech žijící podstatnou část svého života v Česku tedy například nemusí být expert na tzv. verb patterns, slovesné vzorce. Čili na situace, kdy po jednom slovese následuje druhé sloveso a anglická gramatika předepisuje, že jednou to druhé následující sloveso musí být správě infinitivem s částicí TO, (to show, to prepare,…), jindy infinitivem holým, bez toho „TO“, jindy takzvaným gerundiem (reading, speaking,…). A ještě jindy obojím – bez změny významu. A ještě ještě jindy obojím se změnou významu.

                Takových anglických „chuťovek“ mám v zásobě neurékom. Ale – právě – nechci vás jimi děsit. Naštěstí už nejste odkázáni jen na oficiální školství, které vždy doporučovalo dalšími a dalšími vědomostmi si hlavu zacpávat.

                Takže – co by měl umět Čech ? Začneme od minimálního minima a dojdeme až k solidnímu osobnímu optimu běžného občana nelingvisty.

Zaprvé: Tisícovku slovíček. Ovšem těch nejfrekventovanějších. Je to asi jedno procento celkové slovní zásoby anglického jazyka (tj. jedna setina času a námahy k osvojení), ale znamená to zvládnutou základní domluvu zhruba v osmdesáti procentech běžných komunikačních situací. Tuto tisícovku člením na a) helping verbs = pomáhající slovesa, b) helpers = pomocníci, tj. předložky, spojky, příslovce, c) qualities = vlastnosti, tj. převážně přídavná jména, d) concepts, things = pojmy, věci; kam řadím podstatná jména, ale i významová slovesa.

Zadruhé: Asi čtvrtinu tohoto množství je třeba znát nikoli jednotlivě, ale v kontextu, ve frázích. Ani učení se jednotlivým slovíčkům samo ani učení se jen frázím samo není rakovinou angličtiny, jak to někdo nazval. Správná je kombinace obojího.

Zatřetí: Je dobré znát aktivně do co největších detailů mimoslovní komunikaci – řeč gest, mimiky, pohledů, tónu řeči, názorných ukázek atp. Oprávněně se v knihách říká, že mimoslovně si lidé v osobním kontaktu sdělují třikrát více informací než obsahem slov. Takže – tímto třetím bodem získáváte tři čtvrtiny domlouvací schopnosti v angličtině a kterémkoliv dalším cizím jazyce.

Začtvrté: Vytrénujte vyjadřovací kreativitu. Naučte se, aby vás určité české sdělení vždy napadlo ne jen jednou formulací, ale aspoň pěti slovně rozličnými, ale sdělením ekvivalentními českými slovními formulacemi. Pak se zpětinásobí pravděpodobnost, že aspoň na jednu z těch pěti formulací vyštracháte z paměti anglický ekvivalent. Jedno menší opatření – kreativita – a hned se dorozumíte pětkrát lépe.

Zářným příkladem slovní kreativity (v češtině) vám budiž tvořivá  pohotovost mého skvělého kolegy lektora rétoriky a herce Jana Přeučila. Když měl v pořadu Kufr bleskově popsat svému spoluhráči pojem „měkkýš“ (bez užití stejného slovního základu), nezaváhal snad ani sekundu a vypálil: „Opak tvrdýše!“

Zapáté: Naučte se zvládat trému, berte ji jako svou přednost, jako pocit zodpovědnosti za svůj řečový výkon. Pak se rozmluvíte raz dva.

Zašesté: Zkamaraďte se také se svými chybami. Gramatickými, výslovnostními. Přeměňte situaci své chyby z režimu „vlastní trapnost“ na režim „skvělost toho, s kým právě hovořím“, protože díky vaší chybě je on/ona momentálně lepší.

Zasedmé: Na gramatiku se úplně nevykašlete, ale rozhodně se jí nenechte děsit. Stačí pár věcí, které jsou sice na tento blog dlouhé, ale v mé knize Angličtina No Problem nezaberou dohromady více než dvě stránky textu.

Zaosmé: Perfektně si připravte mnoho variant frází na nejčastější tematickou situaci, která vás potká ve styku s cizincem. Jaká že to je situace? Shopping? At the airport? My hobbies? My family?... Omyl, omyl, samá voda. Nejčastější téma konverzace má nadpis „I don´t understand“. „Já vám nerozumím.“ Dá se z ní jednoduchým psychologickým opatřením vymazat veškerá nevole toho druhého a udělat situace, na kterou se cizinec přímo těší a po které velmi baží!

Zadeváté:  Každý kontakt s angličtinou je dobrý, ale vždy podle hesla „nejdříve pomaloučku pro porozumění, pak mnohokrát a třeba i rychle pro vštípení a upevnění“.

Zadesáté: Při výběru poradce (učitele) postupujte jako reprezentační trenér tenisu, který si vybírá hráče do svého daviscupového týmu. S trochou dobré vůle najdete dost objektivních kritérií, jak si sestavit z tisíců učitelů jakýsi „žebříček ATP“ – podle toho, jak rychle a kvalitně si s jazykem poradili oni sami a jak citlivě umějí své know-how předat právě vám.

 

                Tak – šup,  vytisknout tento blog, přišpendlit nad pracovní stůl a hledat zde posilu, kdykoliv vás přepadne malověrnost.

 

                Don´t worry!

Autor: David Gruber | pondělí 17.9.2012 12:38 | karma článku: 27,35 | přečteno: 3259x
  • Další články autora

David Gruber

Boj za minimální rychlost aut 100 km/h v obcích

Existoval jeden menší stát ve střední Evropě. Měl za sebou totalitní minulost – a tedy horší životní úroveň obyvatel, než byla obvyklá na západ od jeho hranic. Moudré vedení toho státu se rozhodlo tento hendikep odstranit.

5.5.2024 v 11:34 | Karma: 33,80 | Přečteno: 3725x | Ostatní

David Gruber

Návštěva u Jana Wericha

Co by asi národní umělec pan Jan říkal na dnešní situaci? Byl by na straně „evropských hodnot“ nebo na straně „dezolátů“? Není od věci navštívit místa, kde dlouhá léta bydlel – a zamyslet se.

20.3.2023 v 10:05 | Karma: 28,56 | Přečteno: 547x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč jsme nejbohatším státem na světě?

A proč česká starobní penze po nedávném zvýšení přesáhla tři sta tisíc měsíčně? Při průměrné mzdě hodně přes půl milionu měsíčně? Proč u nás žadoní Němci z Bavorska, aby mohli dělat pomocné práce v našich domácnostech?

6.3.2023 v 17:20 | Karma: 28,11 | Přečteno: 374x

David Gruber

Pane Jurečko – hlídáte si dostatečné rozevírání nůžek v příjmech penzistů?

Nedávno jsem se z médií dozvěděl, že další nivelizace starobních penzí je podle ministra Jurečky „spravedlivější“. Myslím, že nic nemůže být více vzdáleno pravdě.

14.2.2023 v 10:42 | Karma: 33,28 | Přečteno: 1103x | Ostatní

David Gruber

Jaký člověk by měl být optimálním prezidentem naší země?

Často mám pocit, že ti, co se reálně hlásí za kandidáty, to dělají z důvodu kariéry a tak trochu i z touhy po životě v přepychu. Aby si pohladili své ego. Jakého člověka by však ve svém čele měl chtít obecný lid?

12.1.2023 v 13:39 | Karma: 22,03 | Přečteno: 510x | Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Pavel jednal s Pellegrinim. Začalo smiřování špiček sousedních zemí

26. června 2024  6:45,  aktualizováno  11:48

Přímý přenos Nový slovenský prezident Petr Pellegrini přijel do Prahy na první zahraniční návštěvu. Na Pražském...

Polabí zažije tropický den, na východě Moravy a Slezska udeří silné bouřky

26. června 2024  8:35,  aktualizováno  11:34

Česko se chystá na další tropický den. Alespoň částečně. V Polabí může být až 31 stupňů, na západě...

Násilník, který také zabíjel v Kyjích, byl nepříčetný. Policie případ odložila

26. června 2024  11:17

Policie odložila případ muže, který v lednu zabil muže u Kyjského rybníka a napadl další lidí v...

Nejen drahý byt. Bek Senátu účtuje za kancelář v Brně dvakrát víc než kolegové

26. června 2024  10:57

Ministr školství a senátor Mikuláš Bek (STAN) si nechává proplácet nadměrně drahou senátorskou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 333
  • Celková karma 33,80
  • Průměrná čtenost 2296x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik