Hotově nebo kartou? České dilema mají skvěle vyřešeno i tam, kde byste to vůbec nečekali.
Provoz po místních křivolakých silnicích je minimální, takže naši krátkou siestu nic neruší. Kolegové v klidu popíjejí máslový čaj sudja, bhútánskou národní specialitu, a já se odvážně vydávám do jediné restaurace a současně trafiky v širokém okolí. Jiná příležitost pořídit si místní kardamomové perličky, které dokonale osvěží dlouhé hodiny jízdy, se hned tak nemusí naskytnout. Za bohatě zdobenými dveřmi s typickými buddhistickými symboly je ale šero, takže dříve než pultu si všímám vyzáblého staříka, který na dřevěné lavici pod oknem odříkává mantry. Ale ano, za chvíli si oči zvyknou a já po betonové podlaze zamířím přes rozhlehlou místnost k pultu. Perličky… mají! Balíček po 50 ngultrumech, beru jich hned pět. Když ale paní majitelce podávám bankovku, jen nešťastně pokrčí ramenem.
Menší bohužel nemám. Naštěstí na pomoc přispěchá kolega Sonam. „My už tady v Bhútánu hotovost skoro nepoužíváme. Ukaž, já to zaplatím,“ a z kapsy vytahuje mobil. „Každý obchod, i v té nejizolovanější části Bhútánu, má svůj QR kód, takže hotovost nepotřebujeme. Platíme prostřednictvím bankovní aplikace,“ vysvětluje. Wow, říkám si v duchu. Kdyby tak tušili, jak moc v Česku řešíme bezhotovostní platby. „A jak obchodník zjistí, že jsi opravdu zaplatil?“ nedá mi zvědavost. „Jednoduše: ukážu mu provedenou platbu na displeji.“ No páni, říkám si v duchu podruhé. Na to, že internet byl v Bhútánu zaveden až v roce 1999 a při mé první návštěvě v roce 2003 nebyly ještě celé tři čtvrtiny země elektrifikovány, to je pořádný skok! Opravdu, trvalo to jen pár sekund – namířit mobil na QR kód, dvakrát kliknout, ukázat provedenou platbu - a já odcházím se svými perličkami.
„Svůj QR kód pro platby může mít úplně každý. Já tak platím i drobné částky za parkování. Dokonce přes QR kód posílám kapesné svým dvěma dětem,“ usmívá se mému údivu Sonam.
Je to paradox, se kterým se setkávám i v jiných částech světa, tady v Bhútánu je ale patrný snad nejvíce. Maličké království v Himálaji lpící na svébytné kultuře a prastarých tradicích dělá v digitalizaci obrovské pokroky. První uhlíkově negativní země na světě, kterou ze 70 procent pokrývají lesy, už řadu let těží kryptoměny. Uznání za investice do nových technologií, včetně dronů a solární energie, si země vysloužila i v prestižním časopise Financial Times.
Takže mě vlastně ani nepřekvapí, když se ve vesnici Buli, ležící v nejméně rozvinutém okrese Zhemgang, o den později ve škole zeptám na umělou inteligenci a jedna ze studentek se stydlivě přizná, že Chat GPT používá pro zpracování domácích úkolů. „Není to úplně fér, ale úkoly to hodně urychlí,“ říká rozpačitě. „Stejně se ale učivo musíme naučit, abychom ho uměli při zkoušení na hodině,“ rychle dodává téměř s omluvou.
Nutnost držet krok s dobou si uvědomují dokonce i v klášterních školách, ve kterých po celé zemi žije na šest tisíc chlapců a dívek. „Sháním teď 20 počítačů, abychom vybavili učebnu pro mnišky,“ uvedl představený ženského kláštera Tenchog Goenpa. I když kláštery omezují u studentů soukromé použití mobilů na jeden den v týdnu (většinou neděli), digitální technologie nevnímají jako riziko, ale nástroj, který lze využít pro dobrou věc. V buddhistickém vzdělávacím institutu Serlung Pekar jdou dokonce ještě dále: veškerá registrace docházky a dovolených tam probíhá právě přes QR kódy.
O to větší šok na mě čeká po příletu do Prahy. Taxikář mě až po vyjetí z letiště varuje, že má rozbitý terminál, takže musím zaplatit hotově. Hm, ok, nějaké peníze v peněžence najdu. A co účtenka? „Když mi zadáte svůj email tady do mobilu, tak vám ji pošlu,“ dostalo se mi odpovědi, a tak jej vyťukávám a ukládám do poznámek v řidičově telefonu. Něco se ale zadrhlo. Účtenka dodnes nepřišla. Škoda že nemá svůj QR kód jako v Bhútánu!
Pavla Gomba
Škola, radostná náruč poznání?
Kdo si jako dítě nepřál, aby prázdniny nikdy neskončily? Dlouhé dny plné her, výprav a nových zážitků – to je přece sen každého malého člověka. A přesto, když se blíží září, v očích mnohých dětí zazáří jiskřička očekávání.
Pavla Gomba
Děti jako zrcadlo. I křišťálová koule.
1. červen patří dětem. Rodiče jim kupují pamlsky a každá obec, firma či obchodní centrum pro děti pořádají zábavu. Původní myšlenka, proč slavit „den dětí“, však byla jiná.
Pavla Gomba
České děti nežijí v bublině
Smích, štěstí a radostná bezstarostnost. Obraz dětství je tím zářivější, čím dále v čase se od něj nacházíme. Ve skutečnosti se však ve třinácti člověk může trápit úplně stejně jako ve třiceti.
Pavla Gomba
Jak se vybírá Dítě Česka
Řeknu to hned: těžce! Najít a ocenit nejaktivnější, nejinspirativnější a nejnadanější dítě v České republice je nejméně stejně náročné jako výběr osob pro udělení státního vyznamenání :o)
Pavla Gomba
Hodně nebo málo – voda je problém
„Takhle se to tady nedělá!“ Vzpomínám na ten káravý pohled, když mě ráno příslušník místní ochranky přistihl ve společné umývárně. Dodnes se stydím za to, že jsem při čištění zubů nechala vodu téct. Teď už kohoutek zavírám i doma.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Opilec nahlásil pád dívek do řeky. Po třech hodinách pátrání přiznal, že lhal
Přes tři hodiny zbytečně pátraly desítky členů složek IZS i psovod se psem či posádka vrtulníku po...
Pojištěné škody z povodní dosáhnou 17 miliard, odhadla asociace
Pojištěné škody z letošních povodní dosáhnou podle prvních odhadů asociace pojišťoven 17 miliard...
Poslanci tichem uctili oběti povodní. ANO prosadilo diskusi o zajištění voleb
Přímý přenos Tři dosud potvrzené oběti povodní uctili v úvodu úterního jednání minutou ticha poslanci. Radek...
Škody půjdou do miliard. V zaplavených oblastech se chystá očkování
Aktualizujeme Povodňová situace se po třech katastrofických dnech uklidňuje. Extrémní nebezpečí už nikde nehrozí....
Podzim bez nachlazení? Rozdáváme ImuBerin na podporu imunity ZDARMA
Návrat do školy či práce, spojený s výkyvy teplot, může oslabit náš organismus. Ale co kdyby to letos bylo jiné? Zapojte se do testování a...
- Počet článků 31
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2890x