Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Střípky z KLDR - Díl 3. - Sedmdesát let bídy a utrpení

Zatímco Severní Korea oslavuje 70 let založení vládnoucí Strany Práce a koná okázalé přehlídky armády pro novináře, přeložil jsem jeden z článků propagandistického, anglicky psaného, plátku z kvalitního, lesklého papíru.

Ten je turistům povinně volitelně dostupný v letadle, na letišti a na hotelu. Je zdarma, nemá žádný název, resp. jmenuje se "Korejská Lidově Demokratická Republika" a nesmí se do něj čmárat, nesmí se přehýbat ani jakkoliv ničit, natož vyhazovat do koše. Ne až tak kvůli fotkám krásných letušek, tančících lidí, a neméně krásné přírody. Spíše je bráněno dehonestaci již méně krásného, o to více respektovaného vůdce Kim Čong Una, jeho otce a děda, kteří na nás vykukují z každé druhé stránky.

Kromě textů o demokratických volbách, o Kimovi ve stíhačce, o lásce k dětem, o školství a o sklizni jablek je tam i článek, který dává nahlédnout za oponu toho, co je vmasírováno do hlav Severokorejců propagandou, která neustává od jejich narození až po jejich skon. Článek se jmenuje, stejně jako ten můj, "Sedmdesát let bídy a utrpení", a vzpomněl jsem si na něj právě v souvislosti s okázalou oslavou založení strany:

Uběhlo sedmdesát let od doby, kdy G.I.Joe vstupil do jižní Koreje. Spojené Státy považovaly korejský polostrov za strategickou základnu pro zajištění nadvlády v severovýchodní Asii, a svými chapadly se ho dotýkaly již od poloviny devatenáctého století. Po porážce Japonska v Druhé světové válce přistál G.I.Joe v jižní Koreji dne 8. září 1945 pod záminkou odzbrojení japonských vojáků. Tím byla položena teritoriální osa (38. rovnoběžka - pozn. překl.) a začalo rozdělení národa.

Spojené státy násilím rozpustily lidové výbory utvořené jihokorejským lidem a zakročily proti politickým stranám, organizacím a lidem vyžadujícím demokracii a nezávislost. Na druhou stranu podněcovaly svého starého vazala k vytvoření loutkového režimu a položily základ koloniální dominance na všech frontách - v politice, armádě, ekonomice i kultuře.

Ale ještě horší bylo nepřetržité provokování armády KLDR ambicemi na ovládnutí celé Koreje, což vedlo k tomu, že neklid a napětí přetrvávalo na celém korejském poloostrově. Korejský lid padl za oběť válce rozpoutané Spojenými Státy v padesátých letech, a po válce byl vystaven ustavičné jaderné hrozbě.

V jistém bodě začaly Spojené Státy potlačovat boj korejského lidu za národní smíření a sjednocení. Na začátku šedestých let, kdy se tlak na sjednocení stupňoval, zorganizovaly vojenský převrat dnes známý jako "Převrat 16. května" (1961 - pozn. překl.); v sedmdesátých letench, když bylo zveřejněno "Severo-Jižní společné prohlášení ze 4. července" (1972 - pozn. překl.) postavené na třech principech národního sjednocení, odpověděly vyhlášením separatistické diktátorskké politiky "Yushin" ("Oživení" - pozn. překl.).

V osmdesátých a devadesátých letech, kdy bylo hnutí korejského lidu za sjednocení na svém vrcholu na severu, jihu i v zahraničí, se USA vrátily ke společným vojenským cvičením "Team Spirit" a odhalily protiseverokorejskou jadernou raketu. V novém století, kdy touha a poptávka korejského národa po znovusjednocení roste společně se zveřejněním "Severo-Jižního společného prohlášení z 15. června" (2000 - pozn. překl.), se uchylují k nepřátelským intrikám.

Za uplynulých sedm desetiletí spáchali Američani ohavné zločiny proti korejskému lidu. Zmasakrovali více než milion Korejců v průběhu pěti let okupace jižní Koreje a milióny nevinných civilistů za Korejské války. Později prolévali krev Korejců na jihu v roce 1980 při masakru v Kwangju a v roce 2002 přejelo amerického obrněné vozidlo několik školaček.

Kromě šíření drog, AIDS a zkažené yankeejské kultury po celém území jižní Koreje, zamořují i její životní prostředí. Nedávno bylo zjištěno, že do jižní Koreje přivezli bakterie anthraxu pro experimenty s biologickými zbraněmi, čímž uštědřili nepopsatelnou ránu a bolest místním obyvatelům. Lidská historie zná mnoho případů nelidských činů, ale ne takových, jaké páchá G.I.Joe v jižní Koreji.

Skutečnost jasně ukazuje, že pokud existují Spojené Státy, které se snaží podmanit a ovládnout jiné národy prostředky agrese a války, a jejich vojáci zůstanou v jižní Koreji, nemůže být ani světlá budoucnost pro korejský národ, ani mír na korejském poloostrově. Korejský lid nikdy nepřijme status quo.

Autor: Jong Ki Sang
Překlad: Aleš Gill

 

Co k tomu dodat. Pokud takovéto články čtete, slyšíte z televize a rádia, a učíte se o tom ve škole od útlého věku, prostě tomu věříte. A máte štěstí, že máte postupně tři milované vůdce, kteří dělají všechno proto, aby se tato hrozná situace nešířila na sever. Nedivím se, že tomu místní věří. Divím se státní propagandě, která přes zoufalý stav infrastruktury a v podstatě naprosto všeho, co turista po dobu své návštěvy vidí, v porovnání zejména s Jižní Koreou, tyto články servíruje i turistům. Ti si totiž logicky musí položit otázku, zda oněch sedmdesát let bídy a utrpení postihlo jih, nebo spíše sever korejského poloostrova.

 

Pokud se o Severní Koreu zajímáte, určitě nevynechejte první dva díly mého seriálu - Úvod a informace o Metru v Pchjongjangu.

Autor: Aleš Gill | pondělí 12.10.2015 8:16 | karma článku: 27,20 | přečteno: 2596x
  • Další články autora

Aleš Gill

Návod na ... Wadi Rum

Wadi Rum v Jordánsku je možná nejkrásnější a nejfotogeničtější poušť světa. Jenomže dostat se tam a nenechat se u toho oškubat místními cestovkami není úplně jednoduché. Pokusím se popsat, jak to tam funguje.

25.4.2023 v 8:22 | Karma: 16,51 | Přečteno: 682x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Návod na ... nová série článků

Netypická turistická místa v různých končinách světa často, a řekl bych naprosto záměrně, mlží. Mlží co se týče jejich fungování - parkování, vstupné, pohyb, co je možné a není možné. Aby místní mohli vydělat na svém know-how.

6.4.2023 v 8:14 | Karma: 11,74 | Přečteno: 271x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Švýcarský nůž cestovatele 2.0: mobilní telefon

Na cesty toho "díky" nízkonákladovým aerolinkám můžeme, nebo chceme, brát čím dál méně. Naštěstí nám často stačí mobil, který nahradí mnoho samostatných věcí, které jsme dříve vozili, využívali, a teď už nutně nemusíme.

22.3.2023 v 8:31 | Karma: 13,59 | Přečteno: 484x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Jak na společné náklady při cestování ve skupině

Napsal jsem už řadu článků o cestování, vízech, přípravě, balení věcí a různých měnách, ale asi jsem se ještě nedotknul tématu společných nákladů, placení za skupinu a podobně.

7.3.2023 v 9:16 | Karma: 14,20 | Přečteno: 482x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Batman Nigde nepil Čaj. Tři turecká města s poetickými názvy.

Přes den jsme jezdili od památky k památce, ale večer bylo fajn najít si hotel někde mimo turistické atrakce. Proč ale nespat někde stylově, nebo alespoň ve městě s hezkým, alespoň pro nás Čechy poetickým názvem.

16.2.2023 v 8:06 | Karma: 13,44 | Přečteno: 215x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 19,46
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky