Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Malý Berlín, vesnice rozdělená zdí

Pád berlínské zdi. Ich bin ein Berliner. Berlínská zeď je symbol rozdělení Německa, slyšeli jste ale o malém Berlíně, vesnici Mödlareuth nedaleko ašského výběžku, která byla rozdělena zdí mezi Východní a Západní Německo stejně?

Stovky let ospalou vesnicí Mödlareuth protékal potok, jako každou druhou vesnicí v Evropě. Nic zajímavého. Někdy mezi Napoleonskými válkami a koncem první světové se potok stal hranicí toho, co je dnes Bavorsko a Durynsko, což nebyl problém až do konce druhé světové, kdy se Bavorsko, a tedy i část vesnice jihovýchodně od potoka Tannbach, ocitla v americké okupační zóně, kdežto Durynsko skončilo v sovětské okupační zóně, a s ním i část Mödlareuthu na severozápad od potoka.

Ale když Berlín může mít zeď, tak proč by ji nemohl mít Mödlareuth. Co na tom, že tam bydlí jenom několik desítek lidí. A tak se soudruzi jali stavět, a postavili na svém břehu potoka 700 metrů dlouhou a tři a půl metru vysokou stěnu, později doplněnou o desetimetrový bezpečnostní pás, druhou menší kovovou/drátěnou zeď či plot, který pak navazoval na systém plotů, který ohraničoval celou NDR. Vznikla tady tak zvláštní situace, kdy Východní Německo (NDR) je na od potoka (a od zdi) na západě, a Západní Německo (SRN) je na východě.

Nemohl samozřejmě chybět systém strážních věží, kde dnem a nocí hlídkovala východoněmecká hraniční stráž, západní část (politicky řečeno, v reálu jihovýchodní) byla spíše atrakcí pro západoněmecké - a obecně "západní" zvědavce, kteří chtěli pohledem přes zeď poodkrýt roušku výdobytků socialistického zřízení. Jedním z nich byl v roce 1983 i tehdejší viceprezident USA - George Bush (st.) v doprovodu budoucího generálního tajemníka NATO Manfreda Wörnera. Bush měl při návštěvě prohlásit "Ich bin ein Mödlareuther".

My do Mödlareuthu přijíždíme z Bavorska, přejíždíme potok Tannbach a parkujeme na hlavním turistickém parkovišti, pod dohledem sovětského tanku, v dnešní durynské části vesnice. Podél mödlareuthské zdi, přicházíme k původnímu mostku, dnes pro pěší. Nový mostek pro auta je o padesát metrů dále proti proudu potoka. Za mostkem, opět v bavorské části je mapa, a budova pokladny (cca 2€), kde si můžete koupit lístek a s ním projít malé muzeum se dvěma vnitřními expozicemi. V hlavní budově je muzeum rozdělení Německa, v jedné ze stodol výstava dobové vojenské techniky, zejména tedy německé variace na vejtřasky a džípy, nejzajímavější je ale otevřený areál přímo kolem pozůstatku zdi, jejíž část obyvatelé prozřetelně zachovali jako muzeum. I přes euforii pádu Berlínské zdí a navzdory akčnímu pánovi s buldozerem.

Je možné si vylézt na jednu ze strážních věží - tedy na její část, byla totiž pro návštěvníky snížena, aby nemuseli překonávat dlouhý žebřík. Všude je ostnatý drát a místo působí dost depresivně. Žít by tady asi nikdo moc nechtěl, na konci osmdesátých let tak v obou částech obce žilo dohromady jen asi čtyřicet obyvatel - část místních i s domy blízko potoka na durynské straně musela ustoupit budování pásma zdi a plotů.

Dnes je Mödlareuth znovu sjednocený, přibyl nový most a obnovil se most původní. Sjednocení ale není úplné. Dvě části vesnice jsou stále součástí dvou různých okresů ve dvou různých spolkových zemích. Obyvatelé tak mají různá poštovní směrovací čísla, různé telefonní předvolby, volí v různých volbách, děti chodí do různých škol a mají jinak školní prázdniny.

Pokud byste někdy zavítali do Aše, a prošli si tamní městské muzeum, ve kterém vám znalý průvodce řekne o Aši i věci, které jste vědět nechtěli, vydejte se "přes kopečky". Za půlhodinku můžete být na místě, ze kterého dýchá duch NDR, a kde v místním obchůdku se suvenýry můžete koupit i různé upomínkové předměty a knihy s lehce ostalgickou tématikou. 

 

Foto: Jakub Ševčík

Autor: Aleš Gill | středa 18.7.2018 6:46 | karma článku: 18,87 | přečteno: 872x
  • Další články autora

Aleš Gill

Návod na... Safari v Keni (1/2)

Je to pěkných pár let co jsem napsal "Návod na Safari v Tanzánii". A je to už nějaký ten pátek co jsme se vrátili z Keni. Dnes si uděláme takovou malou recenzi rezervací a parků, které Keňa nabízí.

24.1.2024 v 8:02 | Karma: 14,80 | Přečteno: 268x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Výlet do Quseiru a jak se zbavit průvodce

El Quseir nebo prostě jenom Quseir je město na severu egyptské oblasti, kterou české cestovky rády z nějakého důvodu nazývají Marsa Alam. Už dlouho jsem se tam chtěl podívat, jen k tomu nebyla vhodná příležitost. Až teď.

9.1.2024 v 8:09 | Karma: 16,78 | Přečteno: 434x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Autem po Íránu - 4. díl - Ubytování

Máme na to systém. Jedeme si nějaký ten roadtrip, kolem té třetí, kdy už víceméně víme, kam bychom chtěli dojet, koukneme na Booking nebo jiný server, rezervujeme hotel s rozumným poměrem cena/výkon. Jenže tohle v Íránu nejde.

14.12.2023 v 10:21 | Karma: 16,55 | Přečteno: 440x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Autem po Íránu - 3. díl - Půjčení a provoz auta

Autem po Íránu bez auta by to jaksi nešlo. Jasně, asi můžete jezdit z místa na místo taxíkem, nebo si pronajmout auto s řidičem. To nás ale nebaví. My chceme svobodu, půjčit si auto, jezdit na benzínky, parkovat. A hlavně řídit.

30.11.2023 v 8:04 | Karma: 15,08 | Přečteno: 444x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Autem po Íránu - 2. díl - Ceny

Pokud vás zajímá, jaká je cenová hladina v Íránu, za kolik si obstaráte hotel, jídlo, pití nebo litr nafty, je tenhle článek právě pro vás. Některé věci jsou tam extrémě levné, jiné zase atakují evropské ceny.

15.11.2023 v 8:51 | Karma: 21,24 | Přečteno: 622x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 19,46
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky