Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dům, kde se zatmívá rozum

Porážka úředního šimla byl jeden z úkolů pro Asterixe. Různé úřední budovy, kde pro všemožné formuláře a razítka běháme od přepážky k přepážce a z patra na patro, známe asi všichni. Na jednu takovou jsme narazili v Jordánsku.

Jordánsko má velmi omezený přístup k moři. A těch pár kilometrů pobřeží označilo jako speciální ekonomickou zónu. Aqaba Special Economic Zone, neboli ASEZA. To "A" na konci je "Authority", tedy organizace, která má zónu na starosti.

ASEZA je v podstatě takové Jordánsko s výhodami. Cílem je podpora podnikání a přitažení zahraničního kapitálu, pro nás turisty jsou důležité dvě věci: není tady problém sehnat alkohol, tedy spíš naopak je problém najít ulici, kde by nebyl alespoň jeden obchod na alkohol zaměřený, a hlavně, ASEZA má s ČR v podstatě bezvízový styk, narozdíl od zbytku Jordánska.

Jordánsko je trošku na palici co se týče víz, podíváme se ve zkratce na jejich politiku. Jsou v podstatě tři možnosti, jak můžete k vízu přijít (kromě nejspíš vyřízení předem na ambasádě):

1) Standardní varianta, přiletíte do Ammánu, zaplatíte 40 dinárů (asi 1300 Kč), dostanete vízum. Nejjednodušší, a nejdražší.

2) Pokud chcete po zemi cestovat, minimálně pokud chcete jet do Petry a strávíte v zemi předepsaný počet tří nocí, můžete si před příletem na internetu zařídit něco, co se jmenuje Jordan Pass. Ten sice stojí 70 dinárů, ale obsahuje vstupné do Petry (50 dinárů) a vízum (40 dinárů), takže v podstatě dobrá volba. Pokud tedy do Petry chcete a přiletíte do Ammánu. Jinak celkem k ničemu. Jordan Pass obsahuje i vstupy na další památky, ale tam je normální vstupné 1-5 dinárů, takže fajn bonus, ale bez Petry nemá Jorden Pass smysl. Mě se třeba Petra asi nikdy neomrzí, byl jsem tam třikrát a určitě ne naposledy.

3) ASEZA vízum. Vydává se v Akabě na letišti nebo na hraničních přechodech (s Izraelem a asi i Saúdskou Arábií), je zdarma, a jedinou podmínkou je, že musíte zemi opustit zase přes Aqabu, tedy pokud např. přiletíte na letiště v Akabě, měli byste se tudy i vrátit. Tedy můžete se svobodně pohybovat po celé zemi. Zónu odděluje spíše taková formální celní hranice, ale řeší se jenom jestli nevezete alkohol a tak podobně, nic zásadního. Tedy měli byste své putování po Jordánsku začít v Akabě a v Akabě i skončit.

Jenže my jsme Češi, chceme vydrbat se systémem a chceme mít všechno nejlevnější. Když píšu vydrbat, myslím využít všech zákonných možností. A když píšu ušetřit, znamená to, že přiletíme do Ammánu a odlétáme z Akaby, protože takhle ty letenky vyšly výrazně levněji.

Existuje totiž na internetu špatně dohledatelné pravidlo, že do země vlastně můžete vstoupit, kudy chcete, a na přechodu prohlásit, že jedete do Akaby, a že chcete ASEZA vízum. Na letišti v Ammánu tedy nic neplatíte a musíte opravdu do Akaby vyrazit, po zemi, nebo letecky, a nechat si tam do 48 hodin od vstupu do zěmě od Aqaba Special Economic Zone Authority nebo policie cosi potvrdit, aby vás ze země pustili ven. A vízum tak neplatíte. Pokud byste si to ono cosi nevyřídili, budete na odjezdu muset platit za vízum a pokutu za každý den, který jste vízum neměli. Toliko teorie, že by to někdo v reálu udělal jsme na Internetu nenašli a tedy ani přesný postup. Budeme improvizovat. Budeme průkopníci.

My jsme sice chtěli do Petry, ale Jordan Pass by nám v případě víza zdarma žádnou výhodu nepřinesl, a tak jsme tedy na ammánském letišti požádali o ASEZA víza, což nebyl problém, doptali jsme se, jestli máme skutečně jít v Akabě na policii, a oni že ano. Je sobota, poledne, máme tak do pondělního poledne čas to vyřídit. Tolik k vízovému pozadí, jdeme se podívat do domu, kde se zatmívá rozum.

Protože jsme do Akaby přijeli v sobotu večer, necháváme zajištění víz, potvrzení, nebo co to vlastně potřebujeme, na neděli odpoledne. Dopoledne máme nějaký program a tak přicházíme na místní policejní ředitelství (asi, v arabských zemích nikdy nevíte, co jsou ty oficiální baráky s vlajkou a portrétem prezidenta/krále zač) kolem čtvrté. Máme pět minut počkat. Po deseti minutách přichází někdo, aby nám sdělil, že úřední hodiny jsou od devíti do tří, a máme přijít zítra. Budova ředitelství ASEZA je daleko (asi 5 km od centra), tak nám policie přišla jako lepší varianta. Chyba.

V pondělí ráno před devátou stepujeme na Policii. 5 minut. Po půl hodině neustálého ujišťování že máme chvilku počkat, pět minut počkat nebo deset minut počkat, nás pouští do budovy. Nejdřív ale musíme na vrátnici odevzdat telefony. Neděláme to úplně rádi. Do první kanceláře, kde nám berou - stejně jako na letišti - otisky prstů, vyplňujeme nějaké formuláře, absolvujeme jakýsi neformální pohovor, dostáváme nějaký papír. A máme jít do jiné kanceláře na jiném patře. Tam zase vyplňujeme nějaké formuláře a dostáváme nějaký papír. S tím papírem máme jít - světe div se - do ASEZA, a pak se vrátit sem.

Nemáme čas, je skoro 10 a na 11 máme něco domluvené, a tak sedáme na první lepší taxík a za 2 dináry jedeme přes půl města do další budovy. Máme štěstí, že máme očkování a nějaký doklad o něm, jinak bychom do budovy nemohli. Do země ano, do budovy ne. To by byl trochu problém.

Na ústředí ASEZA jde všechno hladce. Tuší, na rozdíl od policie, co tady děláme, dávají nám do pasu papírek s razítkem. Nevíme, k čemu slouží. Doufáme, že je to to "ono", ta věc, která nám zařídí bezplatné opuštění země. Ptáme se, jak je to s tou policií. "Jakou policií?", ptá se úředník. No šli jsme si to vyřídit na policii, do jedné kanceláře, otisky, papír, do druhé kanceláře, druhý papír, pak jsme šli sem a máme se vrátit. "Proč?", nechápe úředník v ASEZA a my taky ne. Tak nic. Končíme. Máme papírek, který bychom měli potřebovat při opuštění země. A to celé nám trvalo jenom dvě hodiny.

Bereme taxík zpět do centra za tři dináry. Hurá, ušetřili jsme. Tedy... trochu. Dva Jordan Passy by nás přišly na 140 dinárů, návštěva Petry pro dva a taxík do ASEZA stály 105 dinárů. Za dvě hodiny "práce" jsme tedy ušetřili asi 550 Kč na osobu. Vlastně nás to bavilo, každá zkušenost srážky s úředním šimlem je poučná a není na škodu vyzkoušet si ji v relativně přátelském prostředí.

A co myslíte, chtěl na letišti ten papírek někdo vidět? Nevíme, měli jsme ho v pase, ale zároveň jsme měli pocit, že na něho nikdy nikdo nekouknul. Ale samozřejmě nevíme, třeba to měli nějak "v systému". Jestli teda nějaký systém mají. Raději to bez papírku nezkoušejte. 

Kdybych to měl udělat někdy příště, jako že se kvůli skvělému potápění do Jordánska někdy znovu rozhodně vydám, udělal bych to zase. Samozřejmě bych rovnou přeskočil policejní budovu. Pokud ale máte naplánovanou pohodovou rodinou dovolenou, asi zvolte jinou alternativu. Třeba si to nekomplikujte a přileťte do Akaby rovnou. Lákavé je třeba přiletět i do sousedního Eilatu. Jenže pak na vás čeká další nesmyslný úřednický aparát: Izrael. A další nesmyslné poplatky: Izrael totiž vybírá poplatek za opuštění země po zemi, a sousední země tak zavedly "protiopatření" a vybírají ho taky.

Autor: Aleš Gill | čtvrtek 19.5.2022 8:39 | karma článku: 15,49 | přečteno: 680x
  • Další články autora

Aleš Gill

Záhada bohnického paneláku

Pokud se k vám dostaly analýzy volebních výsledků, mohli jste si ve svém okolí povšimnout některých zvláštností. Sousední vesnice třeba volila jinak, než vaše, nebo než je průměr. Na našem sídlišti volil zvláštně jeden panelák.

29.1.2023 v 19:31 | Karma: 16,61 | Přečteno: 825x | Diskuse| Společnost

Aleš Gill

Dvě tváře Mexika

Mexiko vnímáme jako zemi turistickou. Pyramidy, moře, pláže, turisti. Na druhou stranu tam vyjma několika destinací zahraniční turisty skoro nepotkáte. A pak je to země kartelů, nebezpečná, ale zároveň se tam utíká před zákonem.

24.1.2023 v 7:54 | Karma: 17,08 | Přečteno: 423x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 11 - Africký Kandahár

Amerika se vcelku logicky dělí na Severní a Jižní. Mezi nimi je uzoučký pruh země zvaný Panama. Pro znalé spíše Darien Gap. Nicméně i Afrika je podobně rozdělená, jen to na mapě není na první pohled vidět.

4.1.2023 v 8:12 | Karma: 15,22 | Přečteno: 320x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 10 - Zelené peklo uprostřed Mexika

Osm hodin jízdy autem severně od Mexico City leží místo, o kterém jste nejspíše nikdy neslyšeli. Uprostřed neprostupné džungle a hor je zahrada, která - kdyby byla v Evropě - bude v učebnicích a obležená davy turistů. Ale není.

6.12.2022 v 8:57 | Karma: 16,76 | Přečteno: 504x | Diskuse| Cestování

Aleš Gill

Neznámá místa 9 - Poslední nosorožci na rovníku

Čas od času zprávami proběhne informace o skupince posledních nosorožců tuponosých (bílých) severních. Dvůr Králové nad Labem a nějaká rezervace Ol Pejeta kdesi uprostřed Afriky. Místo, kam se nikdy nepodíváme. Nebo ano?

15.11.2022 v 9:10 | Karma: 10,89 | Přečteno: 211x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Poslanci rozhodují o omezení prodeje zemědělské půdy cizincům ze třetích zemí

3. května 2024  5:16,  aktualizováno  9:40

Přímý přenos Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy schvaluje Sněmovna. Schválí ji patrně v mírnější...

Muž násilím vnikl do školy v Litvínově. Policie ho našla v obchodě, kde kradl

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  9:29

Několik policejních hlídek včetně psovoda a speciální pořádkové jednotky zasahuje u gymnázia v...

Záhadný předmět na noční obloze překvapil fotografy čekající na polární záři

3. května 2024  9:26

Záhadné těleso na obloze překvapilo v úterý večer mnoho fotoamatérů, kteří hleděli k nebi v...

Na Chebsku vjel vlak do spadlého stromu a vykolejil, provoz na trati stojí

2. května 2024  18:56,  aktualizováno  3.5 9:15

Uzavírka trati u Plesné na Chebsku, kde ve čtvrtek odpoledne v úseku mezi Velkým Luhem a Skalnou...

  • Počet článků 245
  • Celková karma 19,46
  • Průměrná čtenost 1413x
Jsem potápěč. Pokud se ocitnu na břehu moře, neumím se tam jen tak válet. Ze břehu vypadá každé moře stejně, ale svět pod hladinou je pokaždé jiný. Přijdu si stále jako začátečník, a o začátcích s potápěním jsem napsal i knihu První krok pod hladinu.

Jsem pisálek. Baví mě psát. Baví mě psát o místech, o kterých moc lidí nepíše. Raději budu psát články o Pchjongjangu a Kábulu než o Dubrovníku a Bibione. Nejsem si jistý, jestli to po mně někoho baví i číst, ale stejně píšu. Třeba si to v důchodu po sobě jednou všechno přečtu a řeknu si: Dobrý.

Jsem rychlocestovatel. Raději nakouknu za týden do dvou zemí, než bych zůstával v jedné. Jet na pár hodin, na otočku, do Japonska, mi dává větší smysl, než do Japonska nejet vůbec.

Jsem řidič. Nerad se nechávám vozit, chci být pánem volantu nebo sedět na místě spolujezdce s mapou v ruce. Když chci vypnout, řídím. Tisíce kilometrů napříč Evropou nebo Amerikou.

Jsem optimalizátor. Umím si správně vybrat zavazadlo a pokud to není třeba, umím si odříct odbavené zavazadlo a užívat si svobodu s příručním batohem. Naopak, pokud se jede autem, není důvod si s sebou nevzít kousek domova, luxusu moderního světa - židli, chladicí box, nůž.

Jsem plánovač. Chci vědět, kam se jede, co se tam bude dělat, jíst, chci vidět mapu, šťourat se před cestou na internetu. Stejně to nakonec končí improvizací...

Jsem akční letenkář. Umím najít letenky levně, a umím se rychle rozhodnout, jestli za danou cenu a za daných podmínek chci nebo nechci letět.

Jsem extrémista. Raději pojedu do Iráku než do Španělska, raději pojedu do Severní Koreje než do té Jižní. Mám rád místa, kam nikdo nejezdí, mám rád otevřený prostor. Špicberky, Island, Saharu, Aralské jezero.

 

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené stránky