Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Je Arabské jaro skutečnou příčinou uprchlické krize?

Jestli se mají najít řešení současné uprchlické krize, je třeba jasně poukázat na její hlavní příčiny, a nikoli ji populisticky svalovat za dosud největší vystoupení Arabů za svobodu, jak to dělá Putin a jeho přívrženci. 

Populističtí politikové v Česku a Evropě rádi zdůrazňují, že hlavní vinu na současné krizi nesou evropské vlády, které podporovaly sled arabských revolucí proti diktaturám v roce 2011 známé jako Arabské jaro. Jestli si srovnáme počátek uprchlické krize – druhé pololetí roku 2014, s termínem revolucí v Tunisku, Egyptě, Libyi, Jemenu a Sýrii – 2011, je jasné, že to není skutečná příčina současné krize. Populisté připomínají zejména svržení režimu Kaddáfího v Libyi a nastalou anarchii v zemi. Proč je ale potom podíl imigrantů z Libye na celkovém počtu imigrantů do Evropy tak mizivý? Příčiny totiž leží jinde.

Se znalostí skladby imigrantů podle země původu je možné se teď věnovat příčinám této nebývalé vlny. Nejdřív bychom se měli podívat na načasování. Počátek uprchlické krize lze spíše než k Arabskému jaru napasovat ke čtyřem událostem v arabském světě.

První událostí byl začátek války šíitské Málikího diktatury proti sunnitům v Iráku v prosinci 2012, rok po odchodu amerických okupantů ze země. Druhou byl vojenský převrat v Egyptě v červenci 2013, jenž svrhl vládu Muslimského bratrstva zvolenou ve svobodných volbách a přivedl k moci krutý kontrarevoluční vojenský režim maršála Sísího. Třetí bylo rozhodnutí Obamovy vlády ze září 2013 podlehnout tlaku Ruska a nepodpořit syrskou opozici výměnou za likvidaci chemických zbraní Asadova režimu v Sýrii. A čtvrtou událostí byl vojenský převrat generála Chalífy Haftara v Libyi v únoru a v květnu 2014 proti parlamentu dominovanému Muslimským bratrstvem, jenž zahájil operaci Důstojnost, a tím současnou občanskou válku v Libyi.

Zatímco první a třetí událost (Irák a Sýrie) způsobily vznik Islámského státu, druhá a čtvrtá událost způsobily rozvrat společnosti v Egyptě a Libyi. Souhra všech čtyř událostí, definujících nástup arabské kontrarevoluce, způsobila ještě jednu věc.

Islámský stát, původně irácká odnož al-Kajdy, byl částečně ovládnut proponenty bývalého iráckého režimu Saddáma Husajna (milice Bojovníci řádu Nakšbandí). Byla tolerována syrským režimem Bašára Asada (ten s výjimkou oblasti Palmyry nebojoval s Islámským státem) a posílena sunnitskými bývalými příslušníky tohoto režimu, a rozšířena na Libyi proponenty bývalého libyjského režimu Muammara Kaddáfího (IS v Libyi působí především v oblasti Kaddáfího rodné Syrty mezi kmeny Kadháfa a Magariha, které tvořily základ jeho režimu).

Islámský stát dnes v sobě snoubí islámský fundamentalismus fanatických džihádistů z bývalé al-Kajdy a brutalitu bývalých arabských diktatur v Iráku, Libyi a Sýrii.

Syrští a iráčtí uprchlíci do Evropy jsou tak hnáni útěkem před brutalitou a fanatismem Islámského státu. Na druhé straně, afričtí imigranti využívají možnosti, které vytvořil společenský rozvrat v Egyptě a Libyi po kontrarevolučních vojenských převratech. Právě v Egyptě a Libyi se nacházejí organizátoři migrace přes poušť Saharu a dále přes Středozemní moře.

Vzhledem k tomu, že hlavní střediska saharské migrační cesty ze západní a střední Afriky (Nigerijci, Gambijci, Konžané, atd.) na území Libye – oázy Kufra na jihovýchodě a Awbari na jihozápadě, jsou pod kontrolou černošských milicí etnika Tubu a arabských kmenů Awlad Sulaiman (v Awbari) a Zuwayya (v Kufře) bojujících na straně Chalífy Haftara, je jasné, že za organizací migrace stojí egyptský vojenský režim. Navíc, nilská cesta z východní Afriky (Eritrejci, Somálci, Súdánci) je pod kontrolou třičtvrtěmiliónového kmene Awlad Alí sídlícího v oázách západní pouště Egypta na hranici s Libyí, který je také spojencem egyptského vojenského režimu.

Autor: Ladislav Garassy | úterý 8.9.2015 7:20 | karma článku: 13,66 | přečteno: 1386x
  • Další články autora

Ladislav Garassy

Jak velmoci zradily Kurdy a Asyřany: Británie, Francie a Itálie, 1921

Na jaře 1921 Britové a Francouzi zradili Kurdy, když nepodpořili jejich povstání. Také nezabránili imperiální výpravě křesťanského Řecka a Itálie proti Turecku, které přivedly Kurdy do náruče tureckých nacionalistů.

13.3.2019 v 8:06 | Karma: 10,01 | Přečteno: 332x | Diskuse| Politika

Ladislav Garassy

Jak velmoci zradily Kurdy a Asyřany: Rusko a Francie, 1918-22

Těsně po americké zradě Kurdů a Asyřanů, jak jsem popsal v předchozím textu, následovaly další dvě zrádcovské mocnosti: Leninovo bolševické Rusko a Francouzská republika.

4.3.2019 v 8:35 | Karma: 9,61 | Přečteno: 365x | Diskuse| Politika

Ladislav Garassy

Jak velmoci zradily Kurdy a Asyřany: USA, 1921

Spojené státy zradily Kurdy a Asyřany dokonce již dva měsíce před podpisem mírové smlouvy ze Sévres, která ukončila první světovou válku s Osmanskou říší.

27.2.2019 v 8:17 | Karma: 17,98 | Přečteno: 706x | Diskuse| Politika

Ladislav Garassy

Trump a sprostá zrada Kurdů a Asyřanů (1)

Rozhodnutí amerického prezidenta Trumpa stáhnout své vojáky ze Sýrie je nejen dalším projevem jeho nepředvídatelné zahraniční politiky, ale je projevem sprosté zrady.

6.2.2019 v 7:04 | Karma: 22,10 | Přečteno: 725x | Diskuse| Politika

Ladislav Garassy

Proč je kurdské referendum o nezávislosti oprávněné?

Před včerejším referendem o nezávislosti iráckého Kurdistánu zástupci velmocí a OSN intenzivně žádali jeho prezidenta Barzáního, aby pod záminkou řešení důležitějších otázek upustil od referenda. Co jsou ale ty důležitější otázky?

26.9.2017 v 7:27 | Karma: 12,95 | Přečteno: 375x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

  • Počet článků 47
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1662x
Jsem zanícený občan, kterému záleží na tom, jak se bude žít za několik desetiletí. Jinak, geograf, cestovatel a příznivec strany evropani.cz.

Twitter: @LGarassy

Seznam rubrik