Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Strasti a slasti provozovatele solární elektrárny

Uběhlo již více jak šest měsíců od doby, kdy mi to bylo zapojeno. Podělím se o první zkušenosti i o úsměvné příhody především s rozvodným podnikem.

V prvním díle jsem popsal postup, jak se dopracovat k realizaci fotovoltaické elektrárny (FVE). Dostali jsme se až do okamžiku, kdy přijel elektrikář a celé to zprovoznil. Myslíte si, že tím to končí? Omyl, jak jsem poznal.

Vzhledem k tomu, že ještě nebyl vyměněn elektroměr, říká se mu čtyřkvadrantový a umožňuje online odečty každých 15 minut, tak elektrárna musela mít zakázané přetoky. Tedy pokud byla nabitá baterka, doma se něco spotřebovávalo a panely vyráběly více, než bylo potřeba, tak nesměla přebytečnou elektřinu posílat do sítě, ale vypínala se.

Instalační firma mi poslala konečnou fakturu. Obával jsem se (později se ukázalo že zbytečně), že pokud doplatím požadovanou částku, už o nich neuslyším a řešení případných problémů bude jen na mně. Ostatně to se stalo mému spolužákovi, který měl tu smůlu, že použil asi největší firmu na trhu.

Před proplacením faktury proto píšu mail na své rozvodné podniky, v tomto případě Pražskou energetiku (PRE), zda jejich pracovníci dostali veškerou dokumentaci a zda je v pořádku. Že bych se s platbou instalační firmě nerad unáhlil. Odpověď přišla kupodivu na jejich poměry brzy, asi za tři dny. Měl jsem písemně, že je vše v pořádku a že už se jen čeká až přijdu na řadu s výměnou elektroměru. Hurá, zajásám a proplácím konečnou fakturu.

V minulém dílu jsem napsal, že dodavatele silové elektřiny si můžete vybrat. Provozovatel rozvodné sítě je však daný podle vašeho bydliště a s tím neuděláte nic. To máte jako s přáteli a příbuznými. Přátele si vyberete, příbuzné nikoliv. A já jsem tak odsouzen na soužití s PRE.

Studená sprcha přišla asi po 14 dnech. Psala a volala mi instalační firma fotovoltaiky, že jim PRE sdělila, že dokumentace v pořádku není a je potřeba jí doplnit. Chápete to? Mně napsali, že je to OK. Pění to ve mně, ale uklidňuji se. Mám to písemně a kdyby došlo na lámání chleba, tak tohle už by právník zpracoval dobře.

Tak kde je problém? Rozvaděčový sloupek na hranici pozemku jsem si za dražší peníze nechal udělat přímo od PRE, protože jsem potřeboval výjimku na bezdrátové vedení sazby. Bylo to sice dražší, než kdyby to dělal někdo jiný, ale nehrozilo nebezpečí, že si PRE postaví hlavu a prostě mi to nepovolí. A teď PRE přišla s tím, že ten sloupek se dělal před sedmi měsíci. Oni uznávají platnost revizní zprávy maximálně tři měsíce, pro fotovoltaické elektrárny povolují výjimku na měsíců šest. A u mě je to už staré měsíců sedm, tudíž propadlé. Zdůrazňuji, dělala to samotná PRE.

Tak píšu technikovi, který to před těmi sedmi měsíci dělal. Je na dovolené. Prý se mi za týden ozve. Ozval se. Probírám s ním problematiku a navrhuji, že stačí prostě vzít ten starý protokol, opsat ho a dát tam čerstvé datum.

„To nejde pane. My musíme přijet a podívat se, jestli nejsou poškozené pečetě a jestli s tím nebylo manipulováno.“ Dobře, uklidňuji se. Termín dohodneme za asi 10 dnů.

Za 10 dnů pánové přijeli, ani nevystoupili z auta, sepsali nový protokol a za další týden mi přišla faktura na 2500 Kč. Opět ze strany PRE dokonalé. Ještě mě stačili poučit, že teď už se výjimky nepovolují vůbec a kdyby mi ten elektroměr nechtěli přeci jen vyměnit, tak že mám kolegům tvrdit, že se to dělalo v době, kdy výjimka byla ještě povolována. Chápu, že v PRE jsou různá oddělení, která spolu příliš nespolupracují, nekomunikují, ba přímo mezi nimi zuří rivalita. Chudák zákazník, v tomto případě i já. Říkám si, že na toho právníka nakonec asi dojde.

V mezidobí si ale užívám neuvěřitelnou věc, kterou jsem v životě nepoznal a už nepoznám. FVE, když nemá kam doma dodávat, tak se musí vypínat. Vlastně přicházím na to, že je absolutně zbytečné doma něco vypínat, nebo zhasínat. Svítilo se celou noc na chodbě a v garáži? Hřál topný žebřík v koupelně naprosto zbytečně? No a? Baterka se do rána nevybila na 80, ale třeba jen na 30%. Vyšlo sluníčko a nedobila se v 10, ale až ve 12 hodin. A pak se musela FVE zase vypnout. Chápete ten pocit plýtvání? Nemusíte se o nic starat, vše je zdarma a dokonce i ekologické. Blaženost.

Jsem varován, že FVE sice nesmí nic posílat do sítě, ale existují tzv. technické přetoky v řádu desítek Wattů, které tam tečou a které i můj starý elektroměr umí zaznamenat. A že už za to i padaly desetitisícové pokuty. Jsem rozhodnut, že až přijdou měnit elektroměr, tak FVE radši úplně vypnu a budu se tvářit, že ještě nikdy nebyla v provozu. Ale kdypak k nám pracovníci PRE s novým elektroměrem přijdou?

Píšu první zdvořilý, slušný a pokorný mail s dotazem kdy se asi zhruba mohu těšit na návštěvu příslušných pracovníků. Zadávám i termín své letní dovolené, aby to náhodou nevyšlo na toto období. Za pár dnů jsem ujištěn, že budu včas zpraven. Netušil jsem, že je to poslední zpráva, kterou jsem od PRE dostal.

Po návratu z dovolené píšu znova. Poníženě, že chápu že toho mají dost, ale jestli by mi třeba mohli napsat zhruba období kdy přijdou, nebo aspoň lhůty v jakých to normálně vyřizují. Odpověď? Žádná. Ani potvrzení o přijetí.

Zkouším to ještě dvakrát na různá oddělení PRE. Zase nic.

Tak se na jejich webových stránkách přihlašuji do svého klientského portálu, aby bylo na 100% jasné o koho se jedná, a odtud odesílám stejný dotaz. Reakce zase nulová. Prostě i takový může být přístup k zákazníkům. Opakuji. Rozvodné podniky vyměnit nemůžete.

A tak jednou venku řeším něco s anténářem a svou satelitní televizní anténou když mi najednou zazvoní mobil s neznámým číslem.

„Dobrý den, já jsem ten a ten z PRE a rád bych vám vyměnil elektroměr.“

Zajásám. „A kdy byste asi mohl přijít?“ Chci si dohodnout termín.

„Já jsem u vás před vraty!“ No není to ze strany PRE kouzelná přepadovka? Ve mně hrklo, protože elektrárna jela na plný pecky a o nějakém vypínání nemohla být řeč. Naštěstí to proběhlo bez problému a nový elektroměr byl instalován od PRE. Ve sloupku, který postavila PRE.

Přetoky jsou povoleny, to zařídila na dálku má instalační firma a já zjišťuji, že do sítě posílám přebytky své energie a to naprosto zadarmo.

Je nutno u PRE uzavřít smlouvu na speciální tarif, který mi ty přetoky zpeněží. Naivně se domnívám, že to vyřídím telefonicky. „Jste v pořadí...nezavěšujte…. naši pracovníci se právě věnují ….“. Telefonické pokusy po třech dnech vzdávám a musím zvednout své pozadí a vydat se na informační centrum PRE do Jungmannovy ulice. Tady to zabralo necelou hodinu. Po dosavadních zkušenostech nádherný čas.

A tak končí doba blaženého plýtvání. Protože přebytky mohu prodávat. Ale s tím mohu žít, tak jako doposavad po celý život. Teď už začíná jen období sledování spotřeby, výroby a nákladů.

První poločas je za mnou. Od začátku května do konce října, tedy za 6 měsíců jsem ze sítě spotřeboval 0,9 MWh elektrické energie. Bylo to v létě a léto bylo hodně slunečné. Ale stejně. Kontrolou starých faktur zjišťuji že loňský rok jsem měl celkovou spotřebu 7,6 MWh (začali jsem šetřit v souvislosti s nárůstem ceny elektřiny po ruské invazi na Ukrajinu), rok před tím 8,5 MWh a rok před tím dokonce 16,6 MWh (to byla tužší zima a hodně jsme elektřinou přitápěli).

Tak zima je teprve před námi, to FVE samozřejmě moc nevyrábí, ale přeci jen pomáhá. Stačí aby vyšlo sluníčko a hned je to znát. Viz foto z dnešního dne.

Slunce ještě není na vrcholu a panely vyrábí 2,5 kW. Baterka se dobíjí a dnes již vyrobeny 3,5 kWh. Předpokládám, že do večera to bude tak 7 kWh. A to jsme asi 6 neděl před slunovratem. Tedy i kdyby to teď přestalo vyrábět úplně, tak by výpadek FVE byl celkem asi 3 měsíce z roku. Protože stejně dlouhé dny, jako dneska, budou zase začátkem února. Prostě je to z mého hlediska bomba.

Na toto téma zase napíšu až uplyne rok od zprovoznění a bude čas na první kompletní statistiku a porovnání.

Autor: Tomáš Flaška | neděle 12.11.2023 11:29 | karma článku: 39,96 | přečteno: 7389x
  • Další články autora

Tomáš Flaška

Že by už Lukašenko něco tušil?

Takové malé a nenápadné krůčky. Ale mohou napovědět hodně. Nicméně na závěry je samozřejmě příliš brzy.

18.7.2024 v 8:25 | Karma: 25,66 | Přečteno: 850x | Diskuse | Společnost

Tomáš Flaška

České zájmy v EU? Spíš Švejkovina

Když se podíváte na složení našeho sboru europoslanců, tak dojdete k jedinému závěru – budeme zase známou humoristickou velmocí.

16.7.2024 v 4:50 | Karma: 32,87 | Přečteno: 2274x | Diskuse | Společnost

Tomáš Flaška

Pozoruhodný obrat Tomia Okamury

Nevím, jestli zapomíná. Nebo prostě už mele z posledního. Ale připomeňme si pár jeho výroků na adresu Němců a Německa.

11.7.2024 v 9:27 | Karma: 28,41 | Přečteno: 784x | Diskuse | Politika

Tomáš Flaška

Pan předseda ANO zase trefil hřebík na hlavičku

Tentokrát ví, jak zastavit ilegální migraci do Evropské Unie. Řešení strašně jednoduché a opravdu boží. Asi jako jeho autor.

9.7.2024 v 18:31 | Karma: 42,36 | Přečteno: 6010x | Diskuse | Společnost

Tomáš Flaška

A není to s tím televizním poplatkem trochu málo?

Andrej Babiš už vyhlásil nelítostný boj zvyšování koncesionářského poplatku. Věrní v hnutí se předhánějí v tom, kdo bude údernější a voličská základna tleská.

30.6.2024 v 17:47 | Karma: 32,87 | Přečteno: 3240x | Diskuse | Média
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

První bouřky dorazily do Čech, napršet může až 70 mm. Hrozí i kroupy

22. července 2024  6:50,  aktualizováno  13:10

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

Muž při pádu na eskalátoru v metru vážně zranil seniorku. Nepomohl jí a odešel

22. července 2024  13:09

Policie pátrá po muži, který v Praze při pádu na eskalátoru v metru srazil seniorku, vážně zraněné...

Jedenáct poslanců chce do Senátu. Důvodem je pomoc regionu, vadí i obstrukce

22. července 2024  13:05

Do Senátu se pokusí dostat celkem jedenáct poslanců. A snahu „utéci“ do horní komory parlamentu,...

Požářiště v Postřekově převezmou majitelé, vyšetřovatelé dál hledají stopy

22. července 2024  13:04

Hasiči po nočním dohledu postupně uzavírají zásah a předávají požářiště v Postřekově na Domažlicku...

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....

  • Počet článků 1331
  • Celková karma 31,71
  • Průměrná čtenost 2999x
Co mě štve, o tom rád napíšu. Ale i rád něco pochválím. Mám rád hory, lyžování a horské kolo. Živím sám sebe a svou rodinu, nejsem u nikoho zaměstnán, ani nikoho nezaměstnávám. Pracuji si sám za sebe, pro sebe, své klienty a samozřejmě i státní kasu. Nebereme žádné dávky ani podpory. Nic jsem nezprivatizoval ani nezrestituoval. Pokud chcete, napište mi: tflaska@seznam.cz.