Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Řím za den? Za den!

Znáte to pohrdání Američany: Europe in six days! Vídáte asiaty - pofotit se před památkou a sprintem k dalšímu objektu. Všichni z nich máme akorát tak legraci. 

Praví puritáni Vám vypočítají, kde je jaké nádherné zákoutí, jak kouzelný je ten kostelík, co určitě musíte projít, kam zajít na kafe a že bez tohohle nemůžete žít. Mají sice pravdu, ale zapomínají jak je Evropa (Amerika, Asie ...) velká, co všechno tam je a kdybyste se drželi jejich rad a přitom chtěli vidět všechno, tak musíte žít 300 let. 

300 let nežijeme, dovolenou máme jednou v roce, a ani peníze nejsou na to, aby se pořád přelétalo mezi kontinenty. Když už někam doletíte, tak chcete vidět co nejvíc. Byť povrchně jak si nad Vámi opovržlivě odfrknou puritáni. Mám pochopení pro Asiaty i pro Američany a koneckonců i pro nás, když to tak jakoby prolétnete a vidíte, třeba jen z venku to nejpodstatnější. Ať si fajnšmekři říkají co chtějí. 

Tak tady je návod na jednodenní procházku Římem, když se tam třeba zastavíte cestou na jih. Uvidíte to nejpodstatnější a ani vám nic neunikne z atmosféry tohoto nádherného města. 

----------------------

Samozřejmě si přivstaňte. Začněte ve Vatikánu. Chrám sv. Petra otevírá již v sedm ráno. Má to dvě výhody. Není vedro a nejsou lidi. Chrám je přepychově vyzdobený a není od věci si uvědomit že to je centrum nejrozšířenějšího náboženství lidstva. Když v prostřední lodi najdete rysku, jak je dlouhá pražská katedrála, tak si uvědomíte tu velikost tohoto díla. 

Sochy svatých na průčelí střeží Svatopetrské náměstí.
Michelangelova Pieta. Asi jedna z nejznámějších soch v dějinách lidstva. Po atentátu na ní již několik desetiletí schována za sklem.

V 8 hodin Vám otevírá kupole. Již při pohledu zespoda jste ohromeni její velikostí. A teď si představte, že do toho zašikmeného kulatého mezistění musel Michelangelo vtěsnat i schodiště. Velikost si uvědomíte když stoupáte nahoru a když vidíte jak velký je nahoře vyhlídkový okruh. A odměnou je vám samozřejmě pohled na ranní Řím. 

Uvědomte si, že ten otvor nahoře má průměr určitě hodně přes deset metrů.
Pohled na pečlivě udržované vatikánské zahrady.
Náměstí Svatého Petra. Jinými slovy pohled na východ na Řím zalitý vycházejícím sluncem.

Je čas sestoupit dolu. Projít si pořádně Svatopetrské náměstí, kde už narazíte na první z mnoha městských fontán. A samozřejmě si u nějakého vedlejšího vchodu vyfotit Švýcarskou gardu. To je něco jako osobní stráž papeže. Vstoupit do ní mohou pouze švýcarští katolíci a nikdo jiný. 

Nyní se vydáte již na východ po Via della Concilazione směrem k Andělskému Hradu. Není to daleko, něco přes půl kilometru. Tato impozantní pevnost byla pojmenována podle archanděla Michala a byla postavena již v roce 139. Byla pevností a vězením, ale i rezidencí papežů. 

Nejlepší je, že celou cestu z Vatikánu s vámi paralelně vede tzv. Vatikánská chodba. Vypadá jak hradba. Byla postavena v roce 1277 pro případ, že by se papež ocitl v nebezpečí.

Nyní se dáte na jih, překročíte Tiberu s spletí uliček se dejte až k Piazza Navona. Je jedno kudy jdete. Klidně jděte i malou oklikou vedlejšími uličkami. Má to něco do sebe. 

Piazza Navona leží na rozvalinách stadionu císaře Domiciána. Proto má náměstí podlouhlý oválný tvar. Je dodnes pastvou pro oči hlavně díky nádherným barokním stavbám. Náměstí se také říká náměstí tří fontán. 

Na jihu náměstí je Fontana ddel Moro. Do dnešní podoby ji udělal v roce 1653 Bernini, který navrhl boha moře uprostřed.

Uprostřed je pak nejznámější Fontana dei Quattro Fiumi (Fontána čtyř řek) z roku 1651. Opět ji navrhl Bernini a čtyři obři znázorňují největší tehdy známé řeky: Gangu, Dunaj, Nil a La Platu. 

Kostel Sant' Agnese in Agone na západní straně náměstí postavil Berniniho soupeř Borromini. Proto atletická hrbící se postava řeky La Plata  má zvednutou paži směrem ke kostelu v obavě, že se tento jednou zřítí. 

A jsme na severu náměstí. Poslední, a také nádherná, fontána je Neptunova z roku 1576 od Giaccoma della Porta. 

Ve vedlejších uličkách si vždy můžete koupit něco dobrého do ruky. A nemusí to být jen vynikající italská zmrzlina.
Fontánky jsou i nové. A na občerstvení užitečné.

Jdete dále na východ. Nějak to prokličkujte. Vzdušnou čarou je to asi jen 200 metrů. A jste u Pantheonu. Původní římský "chrám všech bohů" byl ve středověku přeměněn na křesťanský kostel a časem se stal symbolem Říma. Za obdélníkovým portikem se skrývá obrovská kupole. Výška i průměr jsou stejné: 43,3 metru. Nevěříte, že stavba je z roku 125. Jinými slovy stará skoro 2000 let! Kupole je z betonu a uvnitř vidíte vybrání čtverců, aby celá stavba byla odlehčena. Zíráte a zíráte. 

Je čas zase popojít.

Turisté civí do mobilů buď kvůli informacím ...
... nebo kvůli dokonalému selfíčku.

Asi 300 metrů na severovýchod je Piazza Colonna. Zde ční obelisk Marka Aurelia z roku 180. Oslavuje jeho vítězství nad germánskými kmeny. Dvacet spirál chronologicky zachycuje tyto války v letech 172 - 173. Je vysoký téměř 30 metrů, průměr má 3,7 metru a uvnitř je spirálovité schodiště vedoucí k vrcholu. Ale momentálně je stejně nepřístupný. 

I na tomto náměstí je jedna z mnoha římských fontán.

Asi 400 metrů severovýchodně od Vás je Španělské náměstí s proslulými Španělskými schody. Dříve se o nich říkalo, že se tu má posedět, rozjímat. Nebo si dát schůzku se známými a popovídat si na nich. Tak to funguje když přijedete mimo sezonu. V létě? 

Policisté zvedají každého, kdo se posadí. Jinak by za chvíli už nikdo neprošel.
Ale vylézt nahoru a podívat se na město zase z jiné strany také stojí za to.

Teď se musíte trochu vrátit. Vzdušnou čarou asi 400 metrů na jih od vás je nejznámější a největší římská fontána: Fontana di Trevi. Není tak stará jako Řím. Je z roku 1762. Samozřejmě účinkovala v mnoha filmech, jako např. Tři mince ve fontáně, Sladký život a další. Cachtání ve fontáně, jak ho ve filmech vidíte, je dnes už zakázané. Zakázané je dokonce už i vhazovat mince. Ba dokonce vás policisté i zvedají, pokud chcete na schodech chvilku posedět. 

Uprostřed stojí Neptun se dvěma Tritony po boku. Jeden z nich se snaží ovládnout mořského koně, druhý vede klidnější zvíře. Ta dvě zvířata symbolizují dvě odlišné tváře moře.

Pomalu se blíží finále. Pokračujete na jih, zase asi 400 metrů vzdušnou čarou. Cestou potkáte několik zajímavých kostelů a dojdete k Památníku Viktora Emanuella II. To byl ten pán, co v 19. století sjednotil nepřeberné množství knížectví a vytvořil tak sjednocenou Itálii. Stavba je z roku 1911 a mnozí tvrdí, že je to architektonický kýč. Mě neuráží. Spíše naopak, líbí se mi. 

 

Můžete obdivovat výhledy na město z nižších teras, nebo za poněkud předražený poplatek (10 Euro) vyjet výtahem až na střechu. Ale ty výhledy stojí za to. 

V dálce je vidět i Olympijský stadion.

Teď sestoupíte dolu a dáte se podél tzv. Fora Romana, tedy antického Říma. O vykopávkách získáte slušný přehled i bez placení vstupného a pouhou procházkou podél nich. A ta skončí u závěru vašeho dnešního putování - Kolosea. 

Koloseum - tento nejvýznamnější amfiteátr Říma nechal postavit roku 72 císař Vespasián. Stavba má 80 obloukových vchodů, které umožňovaly přístup pro 55 000 diváků. Sloužilo pro kruté gladiátorské hry a krvavé zápasy s divokými zvířaty. Jeden čas bylo i napouštěno vodou a pořádaly se zde bitvy na lodích. 

A máte to za sebou. V nohách máte asi 8 kilometrů. Viděli jste to nejznámější a nejpodstatnější z Říma. Stálo vás to 10 Euro jako vstup na kopuli Chrámu sv. Petra. To nevynechejte. Dalších 10 Euro na střechu Památníku Viktora Emanuella II můžete vynechat. Jinak se nikde vstup neplatí. A stojí Vás to samozřejmě to, co cestou sníte a vypijete. A věřte že odolat těm lákadlům je hodně těžké. 

Přímo u Kolosea je stanice metra. Stejně jako u Vatikánu. My bydleli 2 noci u Vatikánu a takto jsme strávili plný den. Levně se dá bydlet právě i nedaleko Kolosea a celou procházku můžete udělat opačným směrem. Uvnitř města je ubytování dražší, ale na jednodenní procházku není dle mého mínění tak vhodně umístěno. 

Takže zaplatíme 1,50 Euro na osobu za metro a jedeme zpět k Vatikánu k našemu hotelu. 

 

Autor: Tomáš Flaška | úterý 30.7.2019 15:55 | karma článku: 25,37 | přečteno: 1102x
  • Další články autora

Tomáš Flaška

Povinné ručení zase dosáhlo svého komického vrcholu

Znáte to. Máte pojistku, nejčastěji auta, a pojišťovna vám za rok pošle předpis pojistného na další rok. Téměř vždy vyšší než za předchozí období.

5.9.2024 v 14:14 | Karma: 38,49 | Přečteno: 4097x | Diskuse | Ekonomika

Tomáš Flaška

Ach to školství. Chudáček chudý.

Upící pod škrty pětidemolice. A to nám bylo slibováno, co tam poteče peněz. Naštěstí, moc netečou. A doufám, že nepotečou.

2.9.2024 v 18:38 | Karma: 35,23 | Přečteno: 3066x | Diskuse | Ekonomika

Tomáš Flaška

A protože jsi žena, tak jsi samozřejmě něco více

To je vzkaz staronové předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové do pléna obyvatelů evropských zemí.

29.8.2024 v 17:34 | Karma: 42,71 | Přečteno: 4267x | Diskuse | Politika

Tomáš Flaška

Elektromobilita bude, s tím se smiřme

Ač velký odpůrce elektromobility musím uznat, že se jí nevyhneme. Nikoliv díky EU, ale díky přírodě. Jde jen o to, jak se k tomu dopracovat.

14.8.2024 v 4:47 | Karma: 25,25 | Přečteno: 2989x | Diskuse | Ekonomika

Tomáš Flaška

Není nad dokonalý přehled redakce

Každý musí mít přehled o svém písečku. Platí pro manažera, majitele, otce rodiny i samozřejmě šéfredaktora nebo redaktory svých rubrik. Nejlépe se s tím vypořádala redakce místních blogů. Zřídila si robota, který vše hlídá za ní.

3.8.2024 v 14:45 | Karma: 15,30 | Přečteno: 347x | Diskuse | Hyde park
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Nesmím koupit ani lego. Otci umírajícího Vilíka vadí podmínky Donia

30. srpna 2024  16:20

Rodiče malého Vilíka na stránce Donio vybírali peníze na strávení společných chvil s umírajícím...

Třímetrový kráter, menší požár, ale bez zranění. Chemička po odstřelu znovu ožívá

30. srpna 2024  8:32,  aktualizováno  14:21

Pyrotechnici dnes po poledni odpálili nevybuchlou leteckou pumu v areálu chemičky u Litvínova....

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Češi hasí v Koreji trable kolem jádra. Lipavský projedná Dukovany i letadla

7. září 2024

Premium V neděli odlétá na oficiální návštěvu Koreje ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Bude jednat o...

Jinde dají přednost kočce nebo psovi, chválil papež Indonésany, že mají kupy dětí

7. září 2024  12:23,  aktualizováno  12:40

Papež František v týdnu navštívil Indonésii, jejíž obyvatele přdevším pochválil za vysoké počty...

V části Česka budou v neděli tropické teploty. V dalším týdnu se ochladí

7. září 2024  12:17

V Polabské nížině, na jihovýchodní a místy i střední Moravě a na Ostravsku se v neděli odpoledne...

Na střeše bazénu vypukl požár, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu

7. září 2024  11:15,  aktualizováno  11:54

Jihočeští hasiči v sobotu dopoledne vyjeli k požáru střechy plaveckého bazénu v Českém Krumlově. V...

Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček
Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček

Tento týden pro vás máme soutěž s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. Stačí odpovědět na jednoduchou soutěžní otázku a jeden z pěti dárkových...

  • Počet článků 1338
  • Celková karma 31,42
  • Průměrná čtenost 2996x
Co mě štve, o tom rád napíšu. Ale i rád něco pochválím. Mám rád hory, lyžování a horské kolo. Živím sám sebe a svou rodinu, nejsem u nikoho zaměstnán, ani nikoho nezaměstnávám. Pracuji si sám za sebe, pro sebe, své klienty a samozřejmě i státní kasu. Nebereme žádné dávky ani podpory. Nic jsem nezprivatizoval ani nezrestituoval. Pokud chcete, napište mi: tflaska@seznam.cz.