Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Předvánoční Wroclaw

Předvánoční atmosféra v pohraničí má vždy něco do sebe. Pojďme se letos projít kousek za hranice, do polské Vratislavi. Ale dál už budu psát jen polsky Wroclaw. 

Svými téměř 300 km2 je pátým největším městem v Polsku. Město založil údajně kníže Vratislav I. kolem roku 920, ale historici toto často zpochybňují. Ono je jedno, jestli bylo založeno o dvacet let dříve nebo později. Spíše je smutná moderní historie. 

Až do druhé světové války patřila Wroclaw Německu pod názvem Breslau. A Němci se zde Rudé armádě bránili ještě několik dnů po pádu Berlína až do 6. května 1945. To mělo za následek zničení více jak 70% všech budov, včetně mnoha památek. Po válce sice hodně obnoveno, ale bohužel je nutno vzít v úvahu, že se jedná často pouze o nové kopie starých domů. 

Začněme podvečerní procházkou na Tumski ostrov, kde stojí i nejvýznamnější místní kostel, gotická katedrála svatého Jana Křtitele.

 A samozřejmě si vylezeme na věž abychom se rozhlédli. Tedy přesněji řečeno nás tam vyvezou výtahem. 

Ostrovem se projdeme a nasajeme klid uliček, trochu vzdálených od centra. 

Mezi Tumskim a Písečným ostrovem je Tumski most.

Most je vyhledávaným místem milenců a snoubenců. Ti si sem přicházejí vyznat lásku a slíbit si věrnost. Na zábradlí nebo jinou konstrukci mostu společně pověsí visací zámek s nadepsanými nebo vyrytými svými jmény, případně datem. Zámek zamknou a klíč hodí do řeky. Most je němým svědkem této události.

Nejedná se o wrocławskou specialitu. Tento romantický rituál pochází z Číny. Na čínské zdi novomanželé připevňovali na natažená lana visací Zámečky. Po zamknutí Zámečku klíč přehodili přes zeď, aby si tak zajistili věrnou lásku a šťastnou budoucnost. Nicméně se to po celém světě již vymklo kontrole a tak i zde dochází k regulaci.

Nicméně všudypřítomní trpaslíci i zde vyjadřují, o co tu jde. 

V 80. letech 20. století ve městě působila Oranžová alternativa – neoficiální protikomunistické hnutí, které spojovalo odpor proti režimu s prvky studentské recese a uměleckého happeningu. Příznivci se oblékali do oranžových úborů připomínajících zahradní trpaslíky a vymýšleli hesla parodující oficiální propagandu.

Od roku 2001 jsou na různých veřejných místech odhalovány malé sošky trpaslíků, do poloviny roku 2020 jich vzniklo nejméně 360. Najdete je opravdu na každém kroku. Ale na začátku vám to chvíli trvá. Protože jsou opravdu malí, prostě trpaslíci. Ale pak je najdete všude. I uvnitř obchodů nebo hotelů. 

Moderní technika nesmí chybět ani v rukách trpaslíka.

Tržnice byla postavená na počátku 20. století v novogotickém slohu. 

Když vstoupíte dovnitř, tak vás hned udeří do očí betonová klenba. Prostě poválečná rekonstrukce. Ale nabídka je dokonalá. 

Nicméně v jednom z vnitřních bufetů jsem se musel hodně zasmát. Asi zloději řádí všude. Tak se talíř přišroubuje a vidlička zajistí řetězem, včetně ochucovadla. 

Tramvají si můžete vyjet asi 15 minut na východ a dostanete se do obrovských městských parků s japonskou zahradou a pozoruhodnými stavbami. 

Hala století ve Vratislavi je impozantní stavba postavená podle plánů architekta Maxe Berga. Tato železobetonová budova je vysoká 42 metrů a má plochu 14 tisíc metrů čtverečních. Dokončena byla v roce 1913. Dnes se zde konají výstavy, koncerty i sportovní akce. Její význam pro architekturu a historii Vratislavi byl oceněn zápisem na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 2006.

A hned vedle je Iglica, která je ikonickou, téměř 100 metrů vysokou ocelovou věží postavenou jako památník po druhé světové válce. Tato věž byla původně navržena jako symbol nově získaných západních území Polska, ale po několika technických problémech byla v roce 1964 z bezpečnostních důvodů zkrácena o 10 metrů. Dnes je pravděpodobně jedním z nejvyšších kusů zbytečného šroubovaného kovu na světě.

Ale vraťme se do centra. Na rohu Rynku (hlavního náměstí) najdete pozoruhodnou dvojici domků spojených bránou. Byly postaveny v 15. století a brána původně vedla na hřbitov. Zachoval se na ní nápis Mors Ianua Vitae = Smrt brána života. Ke svému názvu přišly až po 2. sv válce a inspirací byly pohádky bratří Grimmů. Brána evokuje představu, že větší a barokně přestavěná Mařenka drží menšího renesančně přestavěného Jeníčka v hustém lese okolních daleko větších domů. Zdroj.

Dáte se podél domků na sever a po pár metrech narazíte na levé straně na skupinu malých domečkům které v minulosti sloužily jako masné krámy. Dnes je před nimi v životní velikosti pomník pro všechna padlá zvířata. 

Smráká se, dáme si svářo, počkáme na tmu a dáme si večerní osvětlenou procházku. 

Na rohu ulic Swidnicka a Swobodna naleznete Památník anonymního přechodu. Tvoří jej čtrnáct bronzových soch, z nichž polovina se chystá podejít prvně jmenovanou ulici, boří se do dlažby, a druhá polovina ji už podešla a vynořuje se na povrchu. Čím jsou sochy blíže k silnici, tím jsou více zabořené. Přes noc z 12. na 13. prosince 2005 byly instalovány na stávajícím místě u příležitosti 24. výročí vyhlášení stanného práva v Polsku. 

Sochy mají symbolizovat změny, ke kterým od té doby došlo. Jiný výklad připomíná vstupování anonymních lidí v době stanného práva do ilegality (podzemí), aby z ní později zase vyšli.

Památník je natolik unikátní, že jej časopis Newsweek zařadil mezi 15 nejzajímavějších míst Polska. Další americký časopis Budget Travel jej uznal jako jeden z nejpozoruhodnějších na světě. Zdroj

A na závěr nás už čekají samozřejmě vánoční trhy na Rynku. 

Musíme konstatovat, že nabídka dobrůtek za prvních 50 metrů je rozmanitější a pestřejší než na celém Staroměstském náměstí v Praze. Ceny jsou podobné, ale kulinářský zážitek nesrovnatelný. 

Tak si nechte chutnat!

Zdroje: 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vratislav_(město)

https://www.obletsvet.cz/co-videt/polsko/wroclaw

 

Autor: Tomáš Flaška | pondělí 18.12.2023 8:44 | karma článku: 25,89 | přečteno: 528x
  • Další články autora

Tomáš Flaška

Pozoruhodný obrat Tomia Okamury

Nevím, jestli zapomíná. Nebo prostě už mele z posledního. Ale připomeňme si pár jeho výroků na adresu Němců a Německa.

11.7.2024 v 9:27 | Karma: 27,33 | Přečteno: 722x | Diskuse | Politika

Tomáš Flaška

Pan předseda ANO zase trefil hřebík na hlavičku

Tentokrát ví, jak zastavit ilegální migraci do Evropské Unie. Řešení strašně jednoduché a opravdu boží. Asi jako jeho autor.

9.7.2024 v 18:31 | Karma: 42,16 | Přečteno: 5894x | Diskuse | Společnost

Tomáš Flaška

A není to s tím televizním poplatkem trochu málo?

Andrej Babiš už vyhlásil nelítostný boj zvyšování koncesionářského poplatku. Věrní v hnutí se předhánějí v tom, kdo bude údernější a voličská základna tleská.

30.6.2024 v 17:47 | Karma: 32,67 | Přečteno: 3227x | Diskuse | Média

Tomáš Flaška

Začala přístupová jednání s Ukrajinou o vstupu do EU

Sice to ještě nic neznamená, ale lepší zprávu svět tento měsíc asi nepřinesl. Představme si, co by se stalo, až Ukrajina opravdu vstoupí.

26.6.2024 v 3:46 | Karma: 31,38 | Přečteno: 2677x | Diskuse | Ekonomika

Tomáš Flaška

Na kole z Itálie přes Francii do Monaka a kolem moře jinudy zpět

Letos jsme se rozrostli na 6 účastníků. Tradičně za 8 dnů asi 700 km s převýšením necelých 8000 metrů a nové objevy, nové trasy a skvělá gastronomie.

19.6.2024 v 17:06 | Karma: 19,32 | Přečteno: 367x | Diskuse | Cestování
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 1329
  • Celková karma 31,61
  • Průměrná čtenost 3001x
Co mě štve, o tom rád napíšu. Ale i rád něco pochválím. Mám rád hory, lyžování a horské kolo. Živím sám sebe a svou rodinu, nejsem u nikoho zaměstnán, ani nikoho nezaměstnávám. Pracuji si sám za sebe, pro sebe, své klienty a samozřejmě i státní kasu. Nebereme žádné dávky ani podpory. Nic jsem nezprivatizoval ani nezrestituoval. Pokud chcete, napište mi: tflaska@seznam.cz.