Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Radosti a starosti šumavského starosty díl 14.

Další díl blogu by mohl nést okřídlený název „Ta naše povaha česká“. Bude o lidech, kteří by všechno chtěli, nejlépe hned, ale ať to zařídí někdo jiný, hlavně ať je s tím nikdo neotravuje, aby mohli jen slíznout smetanu.

Přiznám se, že nevím, jestli už je tohle chování popsáno v psychologických nebo sociologických teoriích. Do značné míry to ale souvisí se známým efektem NIMBY (“Not In My Backyard“, tedy Ne na mém dvorku), což je sociální fenomén, který se objevuje, když lidé podporují určité projekty nebo iniciativy, ale odmítají jejich umístění v jejich vlastním okolí. Tento termín se často používá v urbanismu, nebo v oblasti rozvoje infrastruktury. Lidé často ochotně podporují nejrůznější projekty (dálnice, železnice, elektrárny, úložiště jaderného odpadu atd.), protože vidí jejich společenské nebo ekonomické výhody, ale když se začnou realizovat v jejich okolí, začínají protestovat a mají obavy z negativních dopadů.

V komunální politice jde o NIMBY efekt trochu jinak. Zejména na menším městě se totiž všechno odehrává tak trochu „na mém dvorku“. Za to však nastupuje postoj typu: Ano, musí to být, potřebujeme to, pomůže nám to, ale běda, jestli nás třeba konkrétní stavba či jiná činnost bude jakkoli obtěžovat, výsledek nebude perfektní a ideálně před termínem. To si pak hned budeme stěžovat a nadávat.

V praxi to zažívám právě teď u nás v Železné Rudě. Kdo to u nás zná, tak ví, že celým městem včetně centra prochází hlavní silnice do Německa. Dlouhé roky to byla zkrátka silnice. Bez chodníků, bez přechodů pro chodce, bez osvětlení. Pro pěší nepříjemné, nebezpečné místo. Proto jsme s kolegy vyvinuli spoustu energie, odpracovali nepočítaně hodin a absolvovali řadu jednání, jejichž výsledkem bylo pokračování projektu Průtah Železnou Rudou, jehož hlavním investorem je stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic. Na projektu se menšinově, avšak neméně významně, podílí rovněž město, které hradí vedlejší investice, například zmíněné chodníky a osvětlení.

Jde o skutečně velkou a složitou stavbu. Provádí se po jednotlivých etapách a pochopitelně s sebou přináší dopravní omezení a nejrůznější další komplikace. Je logické, že omezení a komplikace nikoho netěší. Není příjemné poslouchat hluk, nebo muset autem objíždět zavřenou silnici. Většina lidí však jednak chápe, že jinak se to zkrátka udělat nedá, ale především vědí, že výsledek bude stát za to. Že konečně budeme moci chodit po chodnících, přecházet na bezpečných přechodech, že bude večer podél hlavní silnice napříč celým městem svítit světlo. Nemluvě o veškerých inženýrských sítích v podzemí. Tito lidé si uvědomují, o jak obrovský skok v bezpečnosti a kvalitě života se jedná, těší se na to a komplikace berou jako nutnou součást cesty ke kýženému výsledku.

Existuje ale i jiná, naštěstí menší, ale bohužel o to hlasitější skupina těch, kteří to vnímají úplně jinak. Ano, i oni si budou samozřejmě užívat všech výhod hotového projektu. Ale do té doby jsou rozhodnuti si doslova užívat nadávání na všechno a všechny, kteří za to podle nich můžou.

Coby starosta jakéhokoli města či obce se nikdy ani při nejlepší vůli nemůžete zavděčit všem. Je to logické a normální. Na spoustu věcí existují různé názory, a když se k nějakému přikloníte, tak jedny potěšíte, jiné naštvete. Tak to zkrátka chodí. Stejně jako to, že když uděláte chybu, tak vám ji lidé vyčtou, často i drsně a vulgárně, nejen na úřadě či na ulici, ale dnes zejména na sociálních sítích.

Pokud je kritika v mezích slušnosti, tak mi naprosto nevadí. Starostou jsem se stal zcela dobrovolně a musím s ní počítat. Nemám sebemenší problém přiznat chybu, omluvit se nebo uznat, že jiný návrh či názor je lepší. Může vést k lepšímu výsledku.

Pokud však žádnou chybu neudělám a zároveň prosazuju projekt, který všichni chtějí a potřebují, stál mě i kolegyně a kolegy opravdu spoustu úsilí, tak mě zlá kritika naštvat dokáže. Zejména když vím, že si tito kritici budou výsledku užívat úplně stejně, jako všichni, kteří se na něm podíleli, odpracovali si ho a ještě jsou druhou skupinou často nevybíravě napadáni.

S nadsázkou mi to připomíná černé pasažéry, kteří si stěžují, že vlak má zpoždění kvůli výluce a ještě musejí stát, protože sedí poctiví cestující s jízdenkami a místenkami. Vím, že nejde o adekvátní příměr, ale zároveň trvám na tom, že jde o obdobný princip.

Chci ale skončit pozitivně. Většina lidí taková naštěstí není. Naopak, jsou schopni ocenit práci a snahu, často sami nezištně pomáhají, a těší se na dobrý výsledek, který pomůže všem. Díky za to.

Autor: Filip Smola | neděle 14.4.2024 18:00 | karma článku: 11,00 | přečteno: 234x
  • Další články autora

Filip Smola

Radosti a starosti šumavského starosty díl 14.

Další díl blogu by mohl nést okřídlený název „Ta naše povaha česká“. Bude o lidech, kteří by všechno chtěli, nejlépe hned, ale ať to zařídí někdo jiný, hlavně ať je s tím nikdo neotravuje, aby mohli jen slíznout smetanu.

14.4.2024 v 17:21 | Karma: 10,91 | Přečteno: 214x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Filip Smola

Radosti a starosti šumavského starosty díl 13.

Blíží se konec roku. Oslavy Silvestra jsou pro mnoho lidí dlouhé roky spojeny také s pyrotechnikou. Zkusme to změnit. O nic nepřijdeme, mnozí naopak získají.

30.12.2023 v 10:12 | Karma: 18,09 | Přečteno: 359x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Filip Smola

Radosti a starosti šumavského starosty Díl 12.

Asi každého v životě něco štve. Chci se s Vámi podělit o to, co v poslední době štve mě. Cítím v naší společnosti narůstající negativitu a často i snahu někomu ublížit. Většinou jen verbálně, ale síla pomluvy bohužel roste.

16.10.2023 v 15:35 | Karma: 18,30 | Přečteno: 661x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Filip Smola

Radosti a starosti šumavského starosty Díl 11.

Čas je relativní, řekl kdysi Albert Einstein. Platí to nejen ve fyzice, ale i v komunální politice a vlastně v životě obecně. Hezkým příkladem je další etapa stavby průtahu Železnou Rudou, která u nás nedávno začala.

26.6.2023 v 8:41 | Karma: 10,57 | Přečteno: 285x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Filip Smola

Radosti a starosti šumavského starosty Díl 10.

Jako starosta Železné Rudy denně řeším spousty drobných i větších problémů a velmi zblízka vidím starosti a potřeby lidí.

12.12.2022 v 8:40 | Karma: 13,03 | Přečteno: 417x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 16
  • Celková karma 10,95
  • Průměrná čtenost 470x
starosta města Železná Ruda, věčný optimista, šumavský patriot, absolvent Vysoké školy ekonomické v Praze.

Seznam rubrik