Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo má zájem na válce na Blízkém východě?

Když v sobotu ráno teroristická skupina Hamás zaútočila na izraelské civilisty, včetně žen, dětí a starců, bylo zřejmé, kdo za útokem stojí: starý dobrý podezřelý – Persie, tedy Írán. Ale je to skutečně jen on?

Útok přišel v momentě, kdy Izrael dovršuje proces uklidňování svých vztahů s arabským světem, zejména se Saudskou Arábií. Její tradiční šíitský rival Írán to nesporně vidí jako ohrožení stávajícího pořádku a cítil nutnost jednat. Ostatně to dokládají informace o tom, že špičky Hamásu plánovaly v minulých týdnech útoky společně se zástupci Íránských revolučních gard na několika schůzkách v Bejrůtu.

Alespoň to tvrdí Wall Street Journal, který dodává: „Jak uvedli důstojníci íránských Islámských revolučních gard, spolupracovali s Hamásem na přípravách vzdušného, pozemního a námořního útoku – nejvýznamnějšího narušení izraelských hranic od Jomkipurské války v roce 1973 – již od srpna tohoto roku.“ Nemá však z nové eskalace na Blízkém východě – neuralgickém bodě světových dějin zájem i někdo jiný?

Putinovo Rusko, jak vidíme na mnohých jiných případech, zdědilo imperiální doktrínu Sovětského svazu, jehož přítomnost a aktivita učinila z Blízkého východu svého druhu jedno z proxy válčišť studené války. Putin ví, že zde se lámou odvěké zájmy mocností a tvoří geopolitika.

Z veřejných zdrojů není problém zjistit, že delegace teroristů Hamásu jsou v Kremlu, tedy na nejvyšší politické úrovni, přijímány pravidelně. Jednu takovou, včetně vůdce Hamásu Ismaila Hanieha, přijal v Kremlu ministr zahraničí Ruské federace Lavrov 11. září loňského roku. Mediální zástupce Hamásu Taher Al-Nono tehdy zdůraznil, že delegace byla pozvána ruskou vládou, a dodal, že návštěva přichází v „období velmi důležitém pro region i celý svět“.

Jde tedy o geopolitickou hru, kterou rozehrál Írán společně s Ruskem, kterému se samozřejmě hodí, že se pozornost demokratického světa musí tříštit v nových konfliktech? Ukrajinské zdroje, které, pravda, v tomto smyslu nemůžeme považovat za nestranné, soudí, že vojenský výcvik ozbrojenců Hamásu, kteří zaútočili na Izrael, mohli zajistit instruktoři z Teheránu a Moskvy. Ruská stopa v tomto útoku je podle Ukrajinců jasně viditelná.

„Vojenský výcvik Hamásu, který zahájil útok na Izrael, mohli poskytnout instruktoři z Teheránu a Moskvy, protože ruská stopa je jasně viditelná i zde – prostřednictvím možné finanční pomoci Hamásu z Ruska přímo přes Írán,“ řekl ve vysílání ukrajinského rozhlasu Oleksandr Musijenko, vedoucí Centra pro vojenská a právní studia.

Každopádně souvislost ruské války na Ukrajině, dodávky Íránských zbraní Rusku, konflikt na Náhorním Karabachu, Íránská podpora převážně šíitského Azerbajdžánu a současný útok Íránem financovaného Hamásu, který podpořil libanonský Hizballáh (na jehož území byly útoky naplánovány) je pravděpodobná.

Pokud se Íránu podaří útočit na stát Izrael na dvou frontách prostřednictvím Hamásu z Gazy a zároveň ze severu skrze Hizballách, lze očekávat, že Izrael nebude váhat a díky své mohutné vzdušné převaze zaútočí přímo na Írán. Přidáme-li k tomu doutnající konflikt mezi pevninskou Čínou a Taiwanem může Putin počítat s tím, že soustředění světa na Ukrajinu bude oslabeno.

Autor: Filip Řehák | úterý 10.10.2023 8:03 | karma článku: 35,54 | přečteno: 5649x
  • Další články autora

Filip Řehák

Pavel Tykač a Slavia Praha: Nová éra v českém fotbale

Vlastnictví českého fotbalového týmu Slavia Praha ze strany renomovaného českého podnikatele Pavla Tykače je pro náš fotbal fantastickou zprávou. Tykač je velmi inteligentní a schopný člověk, vidící daleko za horizont událostí.

29.12.2023 v 15:40 | Karma: 6,95 | Přečteno: 187x | Diskuse| Sport

Filip Řehák

Řídí náš stát vláda, nebo ČEZ?

Energie jsou drahé a budou nejspíš ještě dražší. Důvodů je několik, ale ten hlavní by mohl být, že energetiku neřídí ani tak vláda, jako spíš vedení firmy ČEZ. Těm to totiž vyhovuje.

7.11.2023 v 10:57 | Karma: 26,87 | Přečteno: 695x | Diskuse| Společnost

Filip Řehák

Pozadí sporu Německa a Francie o budoucnost jádra v Evropě

Jakkoli se konflikt o budoucnost evropské energetiky mezi Francií Německem zdá být pro tuto chvíli zažehnán, je dobré se podívat, co za ním stojí.

20.10.2023 v 6:44 | Karma: 16,26 | Přečteno: 345x | Diskuse| Společnost

Filip Řehák

Scholz nechce válčit s Čínou, raději na ní bude závislý

A je to tady: Německo ústy spolkového kancléře odmítlo vyšetřování čínské dotační politiky, která hrozí zlikvidovat evropský automobilový průmysl.

30.9.2023 v 8:32 | Karma: 11,58 | Přečteno: 313x | Diskuse| Společnost

Filip Řehák

EU vytáhla do boje proti Číně. Bude válka?

Oznámení předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, že EU zahájí vyšetřování čínských dotací na elektromobily vyvolalo vzpomínky na neúspěšnou konfrontaci mezi Bruselem a Pekingem před deseti lety.

22.9.2023 v 18:14 | Karma: 15,56 | Přečteno: 352x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 19
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 807x
Svět, ve kterém žijeme, pracujeme a řešíme každodenní problémy, je založen na uhlíku. Uhlík je základní stavební kámen života.

Seznam rubrik