Boj o evropský automobilový trh už vyhrála Čína.
Nejde ani tak o folklor v podobě aktivistů, kteří se opět přilepují k asfaltu, jako spíš o fakt, že expozice demonstruje zásadní úpadek evropského automobilového průmyslu.
Organizátoři výstavy uvádějí, že 41 procent vystavovatelů tvoří asijské společnosti, mezi nimiž jsou i velcí výrobci baterií z Jižní Koreje, jako jsou LG a Samsung. Seznam čínských automobilek se od posledního veletrhu v roce 2021 více než zdvojnásobil. Čína se zaměřila na Evropu a má nesporný potenciál změnit tvář evropského průmyslu tak, jak jsme ho dosud znali.
Zatímco čínský automobilový průmysl pohánějí politická rozhodnutí a veřejné peníze, Evropa se střílí do vlastních nohou greendealovými fantasmagoriemi, které jsou navíc v zásadním nepoměru se stavem nezbytné infastruktury pro masovou elektromobilitu.
Generální ředitel VW Thomas Schäfer, někdejší šéf Škodovky, v létě varoval manažery koncernu, že „střecha je v plamenech“. Trend je jasný - VW je v prodeji elektromobilů až 70 procent (záleží na metodice) za vlastními plány, komentátoři spekulují o tom, že se z VW stává nová Nokia, tedy rychle upadající mogul.
Znepokojivý nástup Číny, mimochodem globálního lídra a de facto hegemona v oblasti produkce baterií, není v evropských automobilových kruzích ničím novým; čínské značky si od pařížského autosalonu v roce 2022 budují předmostí pro „dobytí“ evropského automobilového trhu. Čínská invaze už zkrátka začala.
Už dnes zhruba každý desátý nový bateriový elektromobil prodaný v červenci pochází od čínské značky, přičemž se proslýchá, že nejméně jedna čínská společnost bude brzy investovat do výrobního závodu přímo v Evropě.
Zatímco přechod tradičních výrobců na elektromobilitu probíhá přes veškerou snahu mírným tempem, Tesla a čínské značky (zejména BYD) rostou a zabírají stále větší část trhu. Podle analytiků banky UBS mohou čínské automobilky obsadit až dvě třetiny globálního automobilového trhu. Netřeba dodávat, že Evropa je pro vzhledem ke své velikosti a zřetelnému směřování k masové elektromobilitě nejatraktivnějším regionem.
Na Evropu si samozřejmě nebrousí nože jen Čína. Tesla Elona Muska, která se na autosalonech objevuje jen výjimečně, představí v Mnichově novou verzi svého nejprodávanějšího Modelu 3 i své vlajkové lodi, Modelu. Zajímavější je ovšem ohlášená modernizace a hlavně rozšíření sítě nabíječek Supercharger, což je vzhledem k nedostatečné evropské infrastruktuře poměrně významná záležitost, zejména s přihlédnutím k faktu, že síť Tesly je dosud z většiny uzavřená jiným značkám.
Tesla s modely Y a 3 již obsadila první dvě místa v prodeji elektromobilů v Evropě, ale žádná společnost zatím úspěšně nepronikla na trh elektromobilů s cenou pod 30 000 dolarů. To by se mohlo povést Číně. Pro ni je evropský trh ekonomickou, ale hlavně politickou prioritou. S její silou bude pro klasické evropské automobilky nemožné konkurovat jakémukoli čínskému modelu, i když bude vyroben uvnitř EU. Tento boj jsme, zdá se, už prohráli.
Filip Řehák
Pavel Tykač a Slavia Praha: Nová éra v českém fotbale
Vlastnictví českého fotbalového týmu Slavia Praha ze strany renomovaného českého podnikatele Pavla Tykače je pro náš fotbal fantastickou zprávou. Tykač je velmi inteligentní a schopný člověk, vidící daleko za horizont událostí.
Filip Řehák
Řídí náš stát vláda, nebo ČEZ?
Energie jsou drahé a budou nejspíš ještě dražší. Důvodů je několik, ale ten hlavní by mohl být, že energetiku neřídí ani tak vláda, jako spíš vedení firmy ČEZ. Těm to totiž vyhovuje.
Filip Řehák
Pozadí sporu Německa a Francie o budoucnost jádra v Evropě
Jakkoli se konflikt o budoucnost evropské energetiky mezi Francií Německem zdá být pro tuto chvíli zažehnán, je dobré se podívat, co za ním stojí.
Filip Řehák
Kdo má zájem na válce na Blízkém východě?
Když v sobotu ráno teroristická skupina Hamás zaútočila na izraelské civilisty, včetně žen, dětí a starců, bylo zřejmé, kdo za útokem stojí: starý dobrý podezřelý – Persie, tedy Írán. Ale je to skutečně jen on?
Filip Řehák
Scholz nechce válčit s Čínou, raději na ní bude závislý
A je to tady: Německo ústy spolkového kancléře odmítlo vyšetřování čínské dotační politiky, která hrozí zlikvidovat evropský automobilový průmysl.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Druhý den povodní: Katastrofa na Jesenicku, lidé prchají i jinde
Aktualizujeme Katastrofální povodně zasáhly většinu Česka. Nejhorší situace je aktuálně na Jesenicku. Povodňová...
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Nemáš pytle a písek? Materiálu pro bariéry je na Opavsku nedostatek
S vodou ze dvou stran bojují už od nedělního rána hasiči i obyvatelé Malých Hoštic na Opavsku....
Za deset minut byla voda o metr výš. Hanušovice ani nestihly evakuovat
Hanušovice na Šumpersku dopoledne kvůli protrženému břehu zatopila povodňová vlna, většina lidí...
Druhý den povodní: Katastrofa na Jesenicku, lidé prchají i jinde
Aktualizujeme Katastrofální povodně zasáhly většinu Česka. Nejhorší situace je aktuálně na Jesenicku. Povodňová...
V Polsku u hranic s Českem se protrhla přehrada, přívalová vlna zatopila město
V polském městě Stronie Śląskie nedaleko českých hranic se v neděli odpoledne protrhla přehrada,...
Pronájem bytu 4+1, Velkém Meziříčí ulice KARLOV
Karlov, Velké Meziříčí, okres Žďár nad Sázavou
15 000 Kč/měsíc
- Počet článků 19
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 810x