Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vědecký důkaz, že čápi nosí kluky

Kdysi dávno, když jsem učil na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, se ke mně donesl od biologů a geologů jeden opravdu překvapivý případ souvislosti množství čápů s větším podílem kluků mezi nově narozenými dětmi. A prokázaný!

Když se zkoumaly lidské populace, zjistilo se, že v jistém regionu se rodí více chlapců než děvčat. To by nebylo až tak divné, mohlo by jít o náhodnou odchylku, ale zároveň se zjistilo, že se v této oblasti objevuje více čápů. To bylo hodně překvapivé, a tak si vědci řekli, že statistika vše vysvětlí a zpracovali exaktní výzkum závislosti počtu chlapců na počtu čápů v dané oblasti. Zjistili ale ke svému zděšení, že tyto dvě veličiny na sobě statisticky významně závisí, tedy, kde je více čápů, tam se rodí o něco více kluků.

K vysvětlení této závislosti použili faktorovou analýzu, to jest metodu analyzující faktory typu pozadí, tedy strukturu objeveného kauzálního vztahu. Tímto způsobem zjistili následující skutečnosti: Daná oblast byla vápencová, a to způsobovalo pochopitelně zásaditost povrchových i spodních vod. To velmi prospívalo žábám, kterým takové prostředí vyhovuje. A proto tam bylo mnoho čápů, kteří se živí také žábami. To byla jedna příčinná větev. Druhá též vycházela ze zásaditosti vod, která ovlivňovala nějaké enzymy v těle tam žijících obyvatel. A ty nakonec, zejména v tělech žen způsobovaly, že se rodilo méně holčiček. Kauzální vztahy tedy vypadaly následovně: 

Omlouvám se za svůj kreslířský výkon. Jednou, když jsem ještě na oné universitě učil, se omylem můj výkres dostal mezi výkresy dětí ze základní školky a paní učitelka, která je zkoumala, prohlásila: "Hm, tohle dítě je velmi vyspělé, to bude mít alespoň tak sedm nebo osm."

A jaké je poučení z analýzy uvedené statistické závislosti? Jestli spolu dva faktory (třeba čápi a kluci) kauzálně souvisejí, není tím nijak blíže určena struktura kauzálního vztahu. V našem případě by to čistě statisticky mohlo být i obráceně, že kluci nějak přitahují čápy, nejen že čápi nosí kluky. Tedy směr kauzálního působení není statisticky významnou souvislostí určen. Nebo může být v pozadí skrytý jeden faktor (zásaditost vody), který ovlivňuje dva faktory v popředí (kluci a čápi). A nebo může být pozadí několik faktorů či dokonce složitější struktura několika faktorů, či se do vlivu faktorů v pozadí může přimíchat přímý vliv faktorů v popředí. Prostě korelace (vzájemný vztah mezi veličinami) může skrývat jakoukoliv strukturu vztahů několika veličin. Tedy kromě formálního statistického zkoumání musí následovat obsahová analýza dalších věd (zde biologie a geologie), abychom pochopili, co se tam děje. Mimochodem, zmíněný případ byl použit k analýze zážitků prahu smrti v textu Technologie výroby boha v roce 1991.

(Jestliže některému odborníkovi bude připadat konkrétní biologický obsah uvedeného příkladu pochybný a bude se jej snažit napadnout, ať zbytečně neplýtvá municí. Vůbec tady nejde o biologické závislosti, ale jen a jen o kauzální analýzu, co se týče směru a sériovosti či paralelnosti kauzálních vztahů, a ta je invariantní vůči konkrétnímu obsahu kauzálních vztahů, tj. nezávislá na něm. Česky řečeno, i kdyby byl celý příklad biologicky špatně, plynou z něj stejné kauzální důsledky a jde jen o pedagogický výklad. Berte jej klidně jako "cimrmanovsko-einsteinovský" myšlenkový experiment, který se nikdy neuskutečnil a přesto lze na něm stavět. Je docela možné, že si autor pamatuje uvedený případ zkresleně nebo k němu něco neúmyslně kvůli své špatné paměti přidal.

Autor: Jan Fikáček | neděle 15.3.2020 18:11 | karma článku: 44,06 | přečteno: 2547x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma: 30,88 | Přečteno: 2261x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma: 39,61 | Přečteno: 7125x | Diskuse| Společnost

Jan Fikáček

Kdy věčnost trvá jen 40 minut

Nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2012 Franz Wilczek vymyslel kdysi tak zvané časové krystaly. Teď vědci objevili jejich nový druh, o němž dokonce někdo prohlásil, že je nesmrtelný.

7.2.2024 v 9:47 | Karma: 22,64 | Přečteno: 1117x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Jak se něco naučit 10x rychleji? Použijte AI !

Znáte ten typ lidí, kteří se do něčeho zakousnou a dělají to 12 hodin denně, ať jsou to motorky, stavba baráku nebo věda. Tak takový já určitě nejsem. Ale i takoví jako já mají šanci stát se v něčem machry a to velmi rychle.

9.1.2024 v 9:07 | Karma: 23,45 | Přečteno: 1185x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

O tom, že bakterie myslí tak jako my

Jestli si myslíte, že si chytnete nějakou bakterii a pokecáte si s ní, tak to těžko. Ona "mluví", pokud víme, jen s viry. Ukážeme si třeba, jak bakterie umí abstraktně zobecňovat! Cože? To přece umíme jen my lidé, ne?

19.12.2023 v 9:07 | Karma: 25,74 | Přečteno: 1107x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Izrael zasáhl budovu bezpečnostních sil v Damašku, osm vojáků utrpělo zranění

3. května 2024  6:43

Při izraelském vzdušném úderu byla ve čtvrtek večer zasažena budova syrských bezpečnostních sil na...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.