Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kde si můžeme přečíst svůj osud

Mnoho lidí věří na osud, věří že celý jejich život je určen dopředu a proto občas navštíví třeba kartářku. Mají pravdu v tom, že vše je dopředu určeno. Vysvětlíme si kde a jak je možné si svůj "osud" přečíst.

Začneme prostou logickou úvahou. Člověk si neustále již tisíce let ověřuje, že náhoda je vlastně příčinnost, kterou neodhalil. Stačí vzít třeba náhodný vrh hrací kostkou, Je to jaksi naprostá náhoda, jaké číslo padne, ale fyzika vám vysvětlí, že v principu je možné namodelovat celý proces fyzikálně zcela přesně. Že když třeba hodíte kostku malý otvorem do uzavřené krabice a nevíte, co padlo, může vám superpočítač, do kterého jste přesně zadali vlastnosti kostky, tvar a vlastnosti krabice a vlastnosti vzduchu, stejně jako dokonalé informace v jaké poloze a pohybovém stavu kostka prošla otvorem, spolehlivě spočítat jaké číslo na kostce padlo, ještě než otevřete krabici a podíváte se.

Prakticky každý případ náhody je možné takto podrobně analyzovat a odhalit jako příčinný řetězec nebo příčinnou síť. Pouze, když nějaký případ neanalyzujeme nebo nemůžeme analyzovat, jeví se nám jako náhoda. Z toho lze odvodit praktický axiom, že každá náhoda je nepoznaná příčinnost. To platí i o koincidenci, tedy dvou nezávislých kauzálních řetězcích či proudech, které se náhodně střetnou. Jenže, když uvážíme, že vše v našem vesmíru začalo v jednom kauzálním bodě, v praatomu velké třesku, je jasné, že i dvě větvě koincidence mají někde společný původ a tedy i příčinu svého rozdělení.

Je-li to pravda, pak ale musí platit "absolutní" determinismus. Absolutní uvádíme v uvozovkách, protože pro naše účely stačí relativně absolutní determinismus, platný jen pro náš vesmír, raději ale pro multivesmír, obsahující mnoho vesmírů, podobných našemu. Platný také pod úroveň kvantové mechaniky, odhalující kvantovou náhodu jako skrytou kauzalitu. Absolutně absolutní determinismu je totiž logicky rozporný, protože neumí odpověď na otázku, jaká prvotní příčina stvořila celé jsoucno.

Z  "absolutního" determinismu je jasné, že každá událost v životě člověka byla přesně určena již dávno před jeho narozením, že tedy existuje "osud". Problém osudu je ale v tom, že předpokládá, že je možné si jej přečíst v nějakém kompaktním zdroji, u nějaké bytosti nebo v nějakém zdroji informací, třeba v knize apod. 

Podívejme se ale, kde se všechny potřebné informace nacházejí skutečně. Můžeme začít třeba u počasí. Je velký problém ho předpovědět a zpracovávané modely jasně ukazují, kde ten problém je. Do počasí zasahuje obrovské množství faktorů, z nichž mnoho není možné dostatečně přesně změřit, protože náklady na takové měření by byly nepředstavitelně obrovské. K tomu přistupuje také složitost "algoritmu" vývoje počasí, který ještě stále nezvládáme.

Když se ale vrátíme k těm faktorům ovlivňujícím počasí, je to tvar zemského povrchu, rostlinstvo na něm, které ovlivňuje vítr a vlhkost vzduchu, tedy i jeho teplotu, jsou to mořské proudy a chemické složení oceánů a jeho dynamika. Ve výčtu těch faktorů by se dalo pokračovat velmi dlouho a u onoho algoritmu by bylo možné vzpomenout efektu motýlích křídel, který naznačuje chaotičnost vývoje počasí. (Chaos jinak zase žádnou náhodu neobsahuje, je to ale jen tak složitý kauzální proces, že jej člověk není schopen pojmout, a jeví se mu tak náhodně.)

Vypadá to, že o tom, jaké bude počasí před vaším bytem spolurozhoduje i Golfský proud posun ledovce v Grónsku, v podstatě děje po celém zemském povrchu. Najít nějaký zdroj informací na jednom místě je zcela nemožné.

K tomu si musíme v případě našeho "osudu" zohlednit i faktory, které jsou velmi daleko ve vesmíru. Třeba stačí vzpomenout, že to, co vyhubilo dinosaury, byl meteorit, který evidentně pocházel z velké dálky. Jedna hypotéza, týkající se jiného vymírání skoro veškerého života na Zemi dokonce předpokládá, že život mohl být skoro vyhlazen zásahem úzkého paprsku gama záření, které pocházelo ze zhroucení dvou neutronových hvězd (nebo jedné černé díry a jedné neutronové hvězdy) nebo z kolapsu supernovy nejméně 30x těžší než Slunce, které byly ve vzdálenosti mnoha miliónů světelných kilometrů. Uznáte, že oba typy takové události by náš "osud" ovlivnily velmi podstatně.

Kolaps dvou neutronových hvězd způsobí gama záblesk.

Příkladů by bylo daleko více. Ale už teď je patrné, že náš osud ovlivňuje obrovské množství faktorů, které jsou hluboko v našem mozku, "široko" v mnoha lidech kolem nás, daleko kdesi ve vesmíru a že navíc celé to kauzální pole se řídí natolik složitým algoritmem, že není v lidských silách přečíst a zohlednit všechny informace, nutné k učení našeho "osudu". Osud tedy neexistuje a nebo chcete-li, nemůžeme ho žádným způsobem přečíst, což je v podstatě totéž.

Osud totiž skrytě předpokládá nějakou nadpozemskou sílu, která by byla schopna všechny informace, nutné k určení budoucnosti nějakého "objektu", soustředit na jednom místě. Mimochodem, to je ostatně důvod, proč vědomí, rozum, cítění jsou velkou nevýhodou. Existují totiž na jednom místě, což vylučuje vnímání všeho ve vesmíru najednou do všech nejmenších podrobností.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

P.S.: Jen pro dokreslení toho, co nás nutí získávat stále podrobnější informace až do takové hloubky, kterou nejsme schopni realizovat, si rozeberme zdánlivě prostý problém 3 gravitujících těles: kdyby kolem země obíhal ještě jeden Měsíc, při určité poloze by nebylo možné vypočítat, jak se ta tělesa budou dál pohybovat. Newtonův gravitační zákon ani obecná teorie relativity to nezvládne. Musí se jít velmi podrobně do tvaru a struktury oněch těles, jejich "viskozity" v různých oblastech, atd., aby bylo možné provést slušný výpočet. Ten výpočet a to měření vlastností bude tak komplikované, že je vlastně nerealizovatelné. Takže ve struktuře těchto těles je informace o jejich "osudu" obsažena, ale nelze ji získat.

Autor: Jan Fikáček | pondělí 10.10.2016 9:12 | karma článku: 33,54 | přečteno: 1761x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma: 30,88 | Přečteno: 2260x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma: 39,61 | Přečteno: 7125x | Diskuse| Společnost

Jan Fikáček

Kdy věčnost trvá jen 40 minut

Nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2012 Franz Wilczek vymyslel kdysi tak zvané časové krystaly. Teď vědci objevili jejich nový druh, o němž dokonce někdo prohlásil, že je nesmrtelný.

7.2.2024 v 9:47 | Karma: 22,64 | Přečteno: 1117x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Jak se něco naučit 10x rychleji? Použijte AI !

Znáte ten typ lidí, kteří se do něčeho zakousnou a dělají to 12 hodin denně, ať jsou to motorky, stavba baráku nebo věda. Tak takový já určitě nejsem. Ale i takoví jako já mají šanci stát se v něčem machry a to velmi rychle.

9.1.2024 v 9:07 | Karma: 23,45 | Přečteno: 1185x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

O tom, že bakterie myslí tak jako my

Jestli si myslíte, že si chytnete nějakou bakterii a pokecáte si s ní, tak to těžko. Ona "mluví", pokud víme, jen s viry. Ukážeme si třeba, jak bakterie umí abstraktně zobecňovat! Cože? To přece umíme jen my lidé, ne?

19.12.2023 v 9:07 | Karma: 25,74 | Přečteno: 1107x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

Kyjev na Rusko vyslal drony, balistická raketa v Oděse způsobila požár

2. května 2024  7:20

Sledujeme online Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské...

Tlaková níže přinese mírné ochlazení. O víkendu bude oblačno, přijdou i bouřky

2. května 2024  6:54

Přímý přenos Silný vítr a nebezpečí vzniku požáru na vybraných místech v Česku hrozí ještě ve čtvrtek, výstrahy...

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.