Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je náš vesmír "počítačová simulace"? Je, ale...

René Descartes kdysi uvažoval o tom, jestli neexistuje démon, který vytváří vše kolem nás, barvy, zvuky, pocit hmatu. Dokonce i naše tělo, protože jej taky vnímáme svými smysly. Nalezl jedinou jistotu: Myslím tedy jsem.

Dnes nám fyzika a fyziologie ukázaly, že to, co vnímáme, je něco o dost jiného než to, co je kolem nás. Předměty k nám vysílají fotony určitých frekvencí, my však nevidíme frekvence, ale barvy (viz Nejsou barvy a zvuky pouhá iluze? Něco, co v realitě vůbec neexistuje?) Když se dotýkáme jabka, tak se ho vlastně ani nedotkneme, atomy naší ruky se zastaví před ním a vyměňují si s atomy jablka odpuzující fotony. (Blíže třeba Je skutečnost jen úporný předsudek? A co to vlastně je? nebo Můžeme se stát "mlhou"? A budeme v budoucnu procházet zdí?)

V roce 1964 napsal Stanislaw Lem ve své Sumě technologiae představu "magnetofonu", který nahraje ze všech nervů signály, které nám vytváří rozkvetlá zahrada, v níž sedíme. Signály ze zrakových nervů, čichových a hmatových nervů. Pak si představil, že se člověk umístí do temné místnosti do vany s vodou 37 stupňů teplou. To vše, aby odblokoval signály do všech smyslů. A pak se začnou z onoho "magnetofonu" do nervů přehrávat všechny ty signály, které nám vytvořily představu oné zahrady. Viděli bychom tuto zahradu, cítili i hmatali. Jen na naše akce by zahrada nereagovala.

To dotáhl do dokonalosti film Matrix, kde počítačem vytvořený svět umí na naše akce také přiměřeně reagovat. Prostě je Matrix obvyklá virtuální realita, jen dovedená do dokonalosti. Z toho jasně pochopíme, že náš okolí svět je jakási "virtuální realita", protože věci kolem nás jsou vytvářeny od úrovně elementárních částic určitými jevovými "stroji". Například pevné objekty jsou složeny z atomů, jejichž jádra kdyby byla velká jako basketbalový míč, pak by první elektrony obíhaly několik kilometrů daleko (nebudeme teď řešit, že jsou tak nějak všude, soudě podle jejich kvantové vlnové funkce). Obvyklé objekty jsou tedy jedno velké prázdno, které se jen tváří jako neprostupná látka. Všechno to docela připomíná Berkeleye s jeho představou, že okolní svět vytváříme svým vědomím. Matrix je jen vytvářen jiným "vědomím" než tím naším..

Budeme teď řešit jen technologii takového virtuální reality, a to dokonce jen jeden její rys. Je to takzvaná lokálnost. (Blíže viz Proč není myšlení to na světě nejdokonalejší?) Naše počítače i ten, co máme v hlavě, mozek, jsou lokální. Tento termín pochází z fyziky, konkrétně z teorie relativity. Tam je limit rychlosti a to rychlost světla. Když chceme něco pozorovat či měřit, jsme na jednom místě a když chceme provést nějaký experiment daleko, "dosáhneme" to jen do nejbližšího okolí (viz kosmické sondy u planet naší Sluneční soustavy). Ve vesmíru, i kdybychom letěli maximální "povolenou" rychlostí tedy rychlostí světla, se nikam nedostaneme. Nejbližší hvězda je 4 roky letu daleko. Kdybychom chtěli dál, začne být takové cestování už úplný nesmysl. 50 let tam a 50 zpátky? A i kdybychom chtěli jen poslat na Zemi informace o nalezeném, tak dojde za stejných 50 let. Zásadní roli tedy tu hraje i časová lokálnost. Žijeme i v čase vlastně téměř na jednom místě, když se na věc podíváme z hlediska stáří vesmíru (neřku-li multivesmíru). Lidská činnost má pro nás smysl jen v krátkém čase (o čemž "svědčí" chování politických představitelů, kteří se nezajímají o to, co se stane po jejich volebním období). Naše sebestřednost vychází logicky z naší lokálnosti.

Když je náš vesmír tak obrovský a dál se zvětšuje a když je tak starý a dále stárne, nějak na něj náš časoprostorově lokální mozeček a časoprostorově omezené počítače nestačí. Ano, existují počítačové simulace celého vesmíru předvádějící celých 14 miliard let, co vesmír trvá. Jenže bodem v takové simulaci už není ani galaxie, nemluvě o atomech či fotonech a jiných částicích ve vesmíru. Takový model je tedy extrémně zjednodušený co do strukturní hloubky. To připomíná, že jsme lokální i co se týče strukturních úrovní, jsme strukturně lokální. Před pár stoletími jsme pomalu ani netušili, že existují buňky, o molekulách, atomech a částicích ani nemluvě. Teď na nás vykukují superstruny či prostoročasové "atomy". Nedávno jsme si mysleli, že je jen Země a báň kolem. Pak jsme objevili, že ta světýlka jsou hvězdy, nebo dokonce galaxie, jichž existují i kupy. A tyto že se skládají do vláken. A že vesmír je jen nepatrnou částí multivesmíru.

Problém je tu v tom, že superpočítač, který má simulovat náš vesmír, má konečnou rychlost výpočtu, konečnou paměť, je lokální, tak prostě musí silně zjednodušovat. Dovedete si představit počítač, který by uměl udělat simulaci celého vesmíru od úrovně superstrun a po celých 14 miliard let? Těžko. Rozumnou cestou tady je jedině distribuce výpočtu, mít počítače "všude". Ostatně takhle funguje internet a mobily. Není jeden počítač, ale miliardy na různých místech. Úloha se řeší na tom místě, kde vznikla, jeho výsledek se může, ale nemusí přenášet. Není jeden centrální počítač, který všechno vypočte a výsledky rozešle na všechny strany. Výsledky by ani nestihl rozeslat do všech míst vesmíru, protože je rychlost světla velmi pomalá. A co je tedy ideál takového přístupu? To je prosté. Aby tím "strojem", který vytváří realitu, bylo něco všudypřítomného, aby to byl každý atom, každá elementární částice, každý bod prostoročasu (prostoročasový "atom") a současně každá strukturní úroveň, a to po celou dobu existence vesmíru. Co jsme si to ale teď popsali? No přece náš vesmír, matku přírodu. Ta je všudypřítomná, takže má daleko lepší distribuovanou "výpočetní síť" než jsou naše lokální počítače či droboučké, lokální výpočetní sítě jako internet. Internet navíc existuje jen zlomek času a funguje jen na určité omezené strukturní úrovni, je i časově a strukturně lokální, omezený.

Všechny inteligence, která známe (lidi, zvířata, umělá "inteligence"), jsou hrubě prostorově lokální, jsou lokální i časově a strukturně. Takového "výpočetní systémy" nejsou schopny svými výpočetními výkony a svým rozložením simulovat celý vesmír, po celý jeho čas a ve všech jeho (potenciálně "nekonečně" mnoha) strukturních úrovních. Museli bychom se pustit do bájí a pohádek a vycucat si prstu, že existuje nějaká všudypřítomná, nekonečně dlouho existující, všechny strukturní úrovně pronikající inteligence, abychom se dostali k tak velkému výpočetnímu výkonu a tak všudypřítomnému (který byl nepotřeboval přenášet informace rychlostí světla). Jenže taková představa popírá samotnou podstatu definice myslící entity. Nezbývá tedy než přijmout, že žijeme ve virtuální realitě, která je ale přirozená, bez stvořitele, který v celé koncepci jen skřípe a bez nějž je ta představa bezproblémová a krásná. Virtuální realitu vytvářejí všudypřítomné "počítače" zvané atomy, fotony, elementární částice a pole (například gravitační). Tím, že informace nemusíme přenášet, se vyhneme třem nepříjemným kybernetickým zákonům, a to že přenos informace je vždy její zpoždění, ztráta a zkreslení.

---------------------------------------------------------------------
Dále k tématu:
Je skutečnost jen iluze ?Proč není myšlení to na světě nejdokonalejšíNení objektivní stůl jen chomáč pohledů? Je trojrozměrný předmět opravdu 3D?Je to, že se dotýkáme okolních předmětů, jen zdání?Skutečnost jako pevný model lodi v "láhvi" našeho vědomí

Autor: Jan Fikáček | úterý 5.10.2021 10:35 | karma článku: 30,98 | přečteno: 4345x
  • Další články autora

Jan Fikáček

Jak nás intuice vede na scestí v otázce, co je to realita

V hollywoodských filmech často nějaký hrdina, astronaut nebo detektiv, vyřeší problém intuicí. Když selže rozum a důkazy, intuice zaskočí. Jenže intuice není vždy spásné řešení, někdy tomu řešení naopak brání..

27.2.2024 v 9:07 | Karma: 30,88 | Přečteno: 2260x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Dá se v padesáti naučit anglicky?

Mnohokrát jsem slyšel názor, že pokud se člověk nenaučí nějaký cizí jazyk do třiceti, už se ho nenaučí nikdy. A proto když jsme se přestěhovali s rodinou před tímto mým věkem do Belgie, ani jsem se nový jazyk naučit nesnažil.

13.2.2024 v 9:07 | Karma: 39,61 | Přečteno: 7125x | Diskuse| Společnost

Jan Fikáček

Kdy věčnost trvá jen 40 minut

Nositel Nobelovy ceny za fyziku z roku 2012 Franz Wilczek vymyslel kdysi tak zvané časové krystaly. Teď vědci objevili jejich nový druh, o němž dokonce někdo prohlásil, že je nesmrtelný.

7.2.2024 v 9:47 | Karma: 22,64 | Přečteno: 1117x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

Jak se něco naučit 10x rychleji? Použijte AI !

Znáte ten typ lidí, kteří se do něčeho zakousnou a dělají to 12 hodin denně, ať jsou to motorky, stavba baráku nebo věda. Tak takový já určitě nejsem. Ale i takoví jako já mají šanci stát se v něčem machry a to velmi rychle.

9.1.2024 v 9:07 | Karma: 23,45 | Přečteno: 1185x | Diskuse| Věda

Jan Fikáček

O tom, že bakterie myslí tak jako my

Jestli si myslíte, že si chytnete nějakou bakterii a pokecáte si s ní, tak to těžko. Ona "mluví", pokud víme, jen s viry. Ukážeme si třeba, jak bakterie umí abstraktně zobecňovat! Cože? To přece umíme jen my lidé, ne?

19.12.2023 v 9:07 | Karma: 25,74 | Přečteno: 1107x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

USA uvalily nové sankce na stovky subjektů. V Rusku, Číně i na Slovensku

2. května 2024  6:49

Spojené státy americké uvalily nové sankce na stovky osob a právnických subjektů. Souvisejí hlavně...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 36 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23

Nejméně 36 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Poslanci mají jednat o změně zákoníku práce, o minimální a zaručené mzdě

2. května 2024  5:42

Poslanci by měli na mimořádné schůzi začít projednávat úpravu zvyšování minimální mzdy. Novela...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

  • Počet článků 310
  • Celková karma 30,45
  • Průměrná čtenost 3149x
Vystudoval chemii (SŠ), kybernetiku, řízení, ekonomii a teorii systémů (interdisciplinární studia - VŠ), je obecně uvažujícím člověkem někde na pomezí mezi přírodními vědami a filosofií. Roky vyučoval filosofii fyziky a virtuální reality na PřF a MFF UK v Praze. Od září 2021 Ph.D. se zaměřením na filosofii fyziky a matematiky. Pracoval jako evropský expert pro "Future Technologies", 7 let pak v jedné z nejvyšších evropských pozic v počítačové bezpečnosti. Momentálně finanční expert na evropské úrovni. V letech 1991-7 byl předsedou společnosti Mensa ČR. Je členem světové vědecké Společnosti pro filosofii času. Absolvent Oxfordského kurzu Filosofie vědy. Více informací zde.

Chcete-li sledovat diskuse v "jeho" skupině, připojte se do Vědecké filosofie & Fyziky (nejen). jfikacek@gmail.com
 
Upozornění: Toto je popularizační blog pro veřejnost, neberte ho tedy jako vědeckou dizertační práci. Někdy je to jen divoká fantazie. Na druhé straně se snaží udržovat jistou vědeckou kvalitu, takže "esoterické" komentáře nejsou vítány. P.S.: Osobně útočné a odborně velmi nekvalitní komentáře, zejména velmi dlouhé, budou mazány.