Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč nás má zajímat Norsko?

Každý den 4 násilně odebrané děti rodičům. Každý týden 2 děti, které zemřou v "dokonalé" péči pěstounů. Každý měsíc víc a víc přechodných pěstounů v ČR...

Pod tíhou masivních* celosvětových protestů proti norskému barnevernetu je teď nejčastější argument jeho zastánců, že bychom se neměli plést do záležitostí jiného státu. Níže uvádím tři oblasti, proč bychom se naopak měli angažovat ještě více.

 

1) PORUŠOVÁNÍ ZÁKLADNÍCH LIDSKÝCH PRÁV

V Norsku jsou denně násilně odebrány 4 děti - zde vycházím ze statistik norské ambasády, která přiznala za rok 2014 1 665 před rodiči "chráněných" dětí. Celkem byla změna výchovného prostředí řešena u 9 600 dětí (patří sem i sirotci, děti žádající o azyl apod.). Když se v ČR mluví o tom, že je ročně odebíráno kolem 2 000 dětí, jsou započítány právě i ty, kterých se matky vzdaly už v porodnici, děti z babyboxů apod., tedy ne přímo jen od rodiny odebraní potomci. Číslo 2000 je orientační, skutečný počet nikdo neví, protože kvůli ochraně dítěte nejsou nikde jména = jedno dítě může být započítáno i 3x. Pokud vezmeme v potaz ještě téměř 2x větší počet narozených v ČR než v Norsku, zjistíme, že v Norsku je skutečně mnohem více "obětí" juvenilní justice než u nás.

Za všech okolností bolestivým vytrhnutím ze známého prostředí ale pravý teror teprve začíná, protože rodič může dítě vidět třeba jen 2x ročně na 2 hodiny a často mu nemůžete ani zavolat na narozeniny. Když už k takto zoufale omezenému kontaktu dojde, je to jen pod přísným dohledem policie a úředníků, kdy nesmí dítě ani obejmout, natož mu říct, jak moc jej miluje a chybí mu. Schůzka by byla okamžitě ukončena, protože prý představuje pro své dítě riziko. To je naprosté porušení práv dětí i rodičů a proti tomu je třeba bojovat! Není možné, aby někdo vyrval pro pochybné důvody z náruče novorozence a přesvědčoval vás, že nejlepší zájem kojence je láhev a pěstoun! V Norsku je totiž možné odebrat dítě z preventivních důvodů, pokud si pracovník sociálky myslí, že by rodiče výchovu do budoucna nezvládli. Více k tomu v článku o "barnevern-mama" Kari Killién, která je povinnou četbou všech pracovníků BV.

Je to systém, který sice na jedné straně dělá z dítěte boha a uzná jeho výpověď, i kdyby byla dosažena zavádějícími otázkami, ale pak odmítá akceptovat jeho přání (a právo!) být s rodiči. Osobně budu vždy bojovat proti ideologii, která dělá z rodičů podřadné roditele a prarodičů neexistující osoby - ať je to v Norsku nebo třeba Tramtárii.

Navíc např. v případu nemocné holčičky nebylo nic, co rodiče mohli udělat "více Norsky". Neporušili jediný norský byť třeba nepsaný zákon, jen chtěli mít možnost vyjádřit souhlas s léčbou vlastní dcery (viz zde) = ani argument "jsi v Norsku, dodržuj norské zákony" neplatí. 

 

2) VYSOKÁ MÍRA SEBEVRAŽD DĚTÍ V PÉČI BARNEVERNU

V ČR momentálně trpí až čtvrtina všech dětí tzv. syndromem zavrženého rodiče, většinou otce, ale zde je to horší - zavrženi jsou oba rodiče. Navíc zde není "nepřítelem" primárně partner, ale přímo stát, který by vám měl přece být nápomocen. Tomu jsou ale přednější pěstouni. U nich by mělo být dítě v bezpečí a zbavit se všech traumat, přesto tomu statistiky neodpovídají a ročně v péči pěstounů umírá 95 dětí! A podle velmi seriózního každoročního NOVA-reportu (rok 2014, str. 170) toto číslo každým rokem narůstá. Ve srovnání s dětmi vychovávanými normálně rodiči je také neskutečně vysoké. Autorku studie, Elisabeth Backe-Hansen, si můžete  můžete poslechnout zde. Další kritika v souvislosti s vysokým počtem sebevražd dětí pod ochranou barnevernu zde.

Opravdu si z nich chceme brát vzor? Sami Norové tomu očividně zabránit neumí, potřebují pomoc zvenčí!

 

3) NORSKO SE NÁM TAKÉ VMĚŠUJE DO NAŠICH ZÁLEŽITOSTÍ  - A NE MÁLO!

Paní Marksová nám tvrdí, že sem norský systém nezavádí. Nevěřím jí:

a) tvrdila, jak má s Norskem problém jen jedna rodina, přitom jich je min. 6 (proslov Tomáš Zdechovský 16. 1.) = podle všeho zveřejnění nezveřejnění, stále mizivá šance na vrácení dětí...

b) alespoň podřízení ministryně přiznali opak a na dotaz i uvedli, k čemu přesně se využívá norských fondů - velmi zajímavé čtení, hlavně ty sumy a programy KA č. 1 až KA č. 6

c) v tomto roce je v ČR plánováno navýšit počty pěstounů NA PŘECHODNOU DOBU o 1 500. V rozpočtu jsou na tento typ péče vyhrazeny 4 miliardy korun.

- ad b) a c) = Norsko se nám vměšuje do našich věcí! Kampaň #protikorupci s norskou velvyslankyní vyznívá v tomto kontextu opravdu více než komicky! 

 

Netvrdím, že pěstouny nepotřebujeme (ty dlouhodobé rozhodně ano), ale nechci, aby byli univerzálním lékem na vše jako právě v Norsku. Pracujme s rodinou, není-li to možné, umísťujme děti primárně k příbuzným. Kotě také bude více prospívat u "tety" kočky než u psa! Podporujme rodiny, ať žádné dítě nemusí žít s otázkou "proč mě rodiče nechtěli"? A mějme na paměti, že žádný rodič není dokonalý! Pěstouni jsou také jen lidé!  

 

Na závěr krátké video z pražské demonstrace proti barnevernetu! Opravdu chceme hlavně Norům pomoci revidovat systém, který vykazuje až příliš mnoho chyb!

 

 

*např. Irsko 1 600 lidí, Vídeň 4 000, rumunská Oradea (Sedmihradsko?) 10 000 - protesty dále plánovány v Indii, Austrálii, Brazílii či na Jamajce = to není ČESKÁ hysterie!!! S barnevernem mají tak nějak "zkušenosti" všude. A kdo nemá, vidí tu absurditu nejen odběrů, ale hlavně následné "práce s rodinou", kdy rodiče smí dítě vidět jen pár hodin ročně a celkově je s nimi zacházeno hůře než s vězni, které příbuzní mohou navštěvovat pravidelně.

 

PŘIZPŮSOBÍTE SVŮJ NÁZOR FAKTŮM NEBO FAKTA UPRAVÍTE NÁZORU?

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jitka Fialová | pondělí 25.1.2016 1:17 | karma článku: 36,17 | přečteno: 2025x
  • Další články autora

Jitka Fialová

Nemít na benzín nevadí, nemít na jídlo nevadí, nemít vložky – jooo, to vadí

Za menstruační potřeby dám měsíčně zhruba 150 korun, za zálohu na elektřinu od září 5500 Kč. Z toho mi jednoduchou matematikou vychází, že Pirátům hrabe.

17.8.2022 v 17:26 | Karma: 45,73 | Přečteno: 9618x | Diskuse| Společnost

Jitka Fialová

Češtinářka hlavně selhala jako profesionální pedagog

Souhlasím s výpovědí pro kolegyni učitelku Martinu Bednářovou z Prahy 6. Selhala v tom hlavním, učit děti přemýšlet a být v tomto nezávislý profesionál.

18.4.2022 v 15:16 | Karma: 43,74 | Přečteno: 12186x | Diskuse| Společnost

Jitka Fialová

Hoaxy o vlastizrádných europoslancích

Jako mor se internetem šíří zaručené informace o tom, jak hned 12 europoslanců hlasovalo pro uvalení sankcí na ČR za nepřijímání migrantů. Pravda je ale úplně někde jinde.

12.7.2017 v 11:33 | Karma: 31,57 | Přečteno: 7435x | Diskuse| Politika

Jitka Fialová

Aktuální zprávy z Norska – 2 zachráněné děti a nespočet dalších v ohrožení

Kdo sleduje dění v Norsku ohledně barnevernetu, musí si připadat jak na pěší túře mezi fjordy - v zimě, kdy je světlo vzácnost. Podobné bude i mé aktuální zpravodajství.

7.11.2016 v 11:07 | Karma: 30,41 | Přečteno: 1678x | Diskuse| Společnost

Jitka Fialová

Konec stáčených kilometrů v Čechách?

Dělá ČR něco proti podvodům se stáčenými kilometry? Řeší se tato problematika na úrovni EU? ANO a velmi intenzivně.

18.10.2016 v 11:31 | Karma: 17,01 | Přečteno: 709x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Na Rychnovsku se střetl vlak s autem, tragickou nehodu nepřežili dva lidé

21. května 2024  18:15,  aktualizováno  22.5 9:26

Při dopravní nehodě auta s vlakem v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku zemřeli v úterý dva lidé. Na...

Poslanci rozhodují o zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky

22. května 2024  5:55,  aktualizováno  9:01

Přímý přenos Sněmovna schvaluje zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky....

„Neviděli jsme od něj nic než dobro.“ Írán se loučí s Raísím, hrozí Izraeli

22. května 2024  8:57

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí zahájil ráno za účasti desítek tisíc lidí smuteční...

Orlům volavým hrozí vyhynutí, kvůli válce na Ukrajině změnili migrační trasy

22. května 2024  6:34

Orli změnili své migrační trasy vedoucí přes Ukrajinu tak, aby se vyhnuli oblastem bojů. Některá...

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2951x
Holka ze vsi.