Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za kolik to dělá starosta, aneb likvidace malých obcí

Zadluženou obec Prameny na Chebsku prý začal spravovat úředník jmenovaný ministrem vnitra. Nikdo se do funkcí na radnici nehrnul a křeslo starosty zůstalo prázdné. Zadluženou obec nikdo řídit nechce. Aktuálně se vtírá další otázka, zda se dnes v současné ekonomické situaci chce někomu řídit na malé vesnici i nezadluženou obec. Vždyť se na radnice valí v poslední době tolik administrativních požadavků, ekonomické nejistoty a spousty zbytečných blbostí, které si vymýšlejí státní úředníci jen proto, aby ukázali svojí nepostradatelnost, až je to hrůza!

U řízení obce  úředníkem je zajímavých několik věcí. Za prvé - jakou odměnu měl starosta za řízení stopadesátihlavé obce a kolik za to bude brát nyní úředník MVČR? To je otázka. Tipuji, že rozdíl bude v desetitisících. Za druhé. Bude mít zcela jistě služební auto placené z ministerstva. To nemá většinou žádný starosta tak malé obce a dopravuje se vlastním. A za třetí je otázkou kvalifikace - když bude v obci bydlet trvale stopadesát zedníků (těm se hned tady za příměr omlouvám), tak bude zcela jistě i starosta zedník;  podle toho jsou pak jednotlivé obce kvalifikovaně řízeny a spravovány.

Jestli to tak  půjde dál, tak při příštích komunálních volbách bude možná více obcí bez zastupitelů a starostů, protože za současných podmínek to na vesnici dobrovolně dělat nikdo nechce a nebude. A o to zřejmě někomu jde - začíná totiž řízená likvidace malých obcí!

Likvidace obcí začíná tam, kde nemají na radnici žádné úředníky (obce na ně nemají peníze), kde starosta chodí vyřizovat obecní záležitosti poté, co přijde navečer z práce (neuvolněný starosta - obce na ně nemají peníze),  tam, kde nemají peníze ani na základní obecní potřeby, tam, kde musí plnit stejné úkoly, jako ve velkých městech, tam, kde by bylo potřeba, aby starosta měl minimálně kvalifikaci právníka kříženého se stavebním inženýrem, sociální pracovnicí a dělníkem pro čištění obce dohromady. Takových obcí je v České republice více než polovina. (Obcí do 500 obyvatel je 3660)

Je nespravedlivé, že čtyři velká města (Praha, Plzeň, Brno a Ostrava) dostávají ze státního rozpočtu tolik peněz, že mají problém je každoročně utratit. Jen si představte situaci,  že kdyby dostalo devět set malých obcí po milionu korun, tj. částku, kterou prošustrovalo pražské vedení magistrátu za Opencard, mohly by tyto peníze použít na kofinancování řady projektů z peněz Evropské unie. Nebo mohly posloužit na úhradu DPH. Pak by si každá šestá! obec v této republice mohla postavit příští rok něco potřebného v hodnotě pěti, šesti milionů korun (většinou obce doplácejí 10% ceny projektu a nyní bohužel, i DPH). A kolik by se tak dalo práce firmám a živnostníkům! Bohužel, v současné době nemají malé obce na kofinancování svých projeků potřebné peníze a na dotace z fondů EU většinou nedosáhnou.

Doufejme, že si snad v zoufalství nezačnou vymýšlet další podobné projekty za účelem získání finančních prostředků pro svojí obec - jako v Pramenech. A  příští rok může být ještě hůř!

 

 

Autor: Karel Ferschmann | neděle 13.12.2009 19:23 | karma článku: 18,05 | přečteno: 1834x
  • Další články autora

Karel Ferschmann

Protizákonná vyhláška o kácení stromů

Novela vyhlášky o ochraně dřevin a povolování jejich kácení, která platí od 15. července 2013, zcela mění kritéria a podmínky, za kterých lze kácet stromy v zahradách. Podle této vyhlášky už majitel oplocené zahrady nebude muset ve správním řízení žádat o povolení pokácet stromy na své zahradě. Tuto vyhlášku komentovala řada médií, každé však trochu jinak.

4.8.2013 v 15:32 | Karma: 15,46 | Přečteno: 1000x | Diskuse| Ostatní

Karel Ferschmann

Kam s ním (s odpadem)?

Nerudovo problém kam se slamníkem, narážel už v devatenáctém století na to, že bude potřeba někam nepotřebný odpad ukládat. Jeho fejeton o slamníku sice řeší trochu jinou situaci, avšak stejná otázka zaměstnává vyspělou civilizaci už přes dvě století. Ještě do šedesátých let byl hlavním obalovým materiálem papír a sklo, příp. plech na konzervy. Otázka kam s ním, se tehdy řešila většinou samovolným výběrem vhodného místa za vesnicí, kde vznikla černá skládka, kam se pak veškerý odpad vozil.

4.8.2013 v 14:29 | Karma: 8,13 | Přečteno: 308x | Diskuse| Ostatní

Karel Ferschmann

Potká se masopust s metylem?

Doufejme, že lihová mafie, která má na svědomí zbytečnou smrt čtyřiceti lidí a zničené zdraví další stovky, bude po zásluze potrestána (tedy pokud nebude zase nějaká další mo(u)drá amnestie). Všichni však vědí, že je stále mezi lidmi velké množství lahví alkoholu s přimíchaným metylem. Jsou lidé, kteří než by podezřelý alkohol vylili, tak ho raději vypijí. Činí tak možná ze spořivosti, nevědomosti, nebo ze závislosti. Najdou se také „dobráci“, kteří takovou lahví klidně někoho obdarují. A tady je potřeba především na vesnicích zbystřit pozornost.

18.1.2013 v 17:47 | Karma: 8,34 | Přečteno: 578x | Diskuse| Ostatní

Karel Ferschmann

Nová pravidla proti erozi zemědělské půdy. Konečně.

Ministerstvo zemědělství konečně zaregistrovalo výsledky odborných posudků, které potvrdily, že na některých půdních blocích dochází opakovaně k erozi, přestože jejich sklonitost „nezapadá“ do tabulkových předpokladů, tzn. že tyto lokality nejsou zařazeny do mapy erozního ohrožení. Zemědělci tak nemohou přijít o dotace, protože neporušují platnou metodiku, ačkoliv půda z jejich pozemků opakovaně způsobuje škody na sousedních pozemcích či infrastruktuře.

15.10.2012 v 10:36 | Karma: 14,53 | Přečteno: 598x | Diskuse| Ostatní

Karel Ferschmann

Kukuřice - žrádlo pro železnou krávu

Budou obce platit „feudální desátky“ jako důsledek podnikání zemědělců v energetickém průmyslu? Budou obce nuceny téměř pravidelně vynakládat finanční prostředky na obnovu svého zbytečně poničeného majetku za to, že jiný pěstuje kukuřici do bioplynek? Je spravedlivé, že jeden subjekt má zisk na úkor toho druhého, kterému vzniká škoda?

4.8.2012 v 7:50 | Karma: 21,17 | Přečteno: 851x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

Psa, který připomínal kostru, nalezli u chatky. Případů týrání zvířat přibývá

1. června 2024

Premium Počet brutálních případů týrání zvířat roste. Lidé z útulků říkají, že tak hrozné zacházení nikdy v...

Levné a vyrobené „na koleni“. Drogy dorazily i na Kubu, narkomafie zatím ne

1. června 2024

Premium Na Kubě, jak známo, hezky svítí sluníčko, často tam prší, takže tam dobře rostou rostliny, tedy i...

  • Počet článků 32
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2042x
Starosta malé obce na severním Rokycansku. Všechno o něm, o obci a lidech, kteří v ní žijí se dozvíte na www.nemcovice.cz