Zas jednou v "Továrně na sny"

Ano, tak se přezdívalo Filmovým ateliérům Barrandov. Pracoval jsem zde v letech 1981-91 v režijních funkcích a vždy se sem rád vracím - třeba "jen" jako herec. Pojďte se tu krátce projít se mnou.

Původní filmové ateliéry (byly dva A a B) byly postaveny v letech 1931-1933 za pouhých 14 měsiců. Jak známo, byly ve vlastnictví akciové společnosti Miloše Havla. A genialita jeho filmového podnikání je vidět už cestou k ateliérům.

Po levé straně se dodnes tyčí věž barrandovského luxusního baru Trilobit, který zde nechal Havel postavit. Zde pak totiž po skončení filmování umělci utráceli své honoráře, které je Miloš Havel nechal na natáčení vydělat. A tak se penízky Havlovi částečně vracely zase jiným způsobem zpět.

I sám Miloš Havel tady měl svoji honosnou vilu. V pozdějších dobách zde sídlilo velvyslanectví Argentity. Dnes je vila v majetku automobilového podnikatele Antonína Charouze, který ji proměnil v nedobytnou a neprůhlednou pevnost. Přes nově postavená vrata i mohutnou, zvýšenou zeď toho z původní vily v postavené v jihoamerickém slohu skutečně mnoho nevidíte.

Samotné filmové ateliéry byly postaveny rovněž podnikatelsky velmi účelově a s rozvahou.

Tento velkolepý architetonický komplex nebyl totiž jen prostorem pro ateliéry, produkce a sklady kostýmů, rekvizit, či dekorací.

 

Věděli jste, že součástí byl také hotel pro herce a jiné mimopražské tvůrce angažované na ten který film? ... nacházel se z tohoto pohledu v levém bočním křídle. Tady je pohled z opačné strany, ze zadu.

Ze předu byla pro změnu restaurace "U Kouby". Jako základní stravování pro hotelové hosty to bohatě stačilo. Dnes je zde novodobný "Trilobit bar".

 

Pravé křídlo za mých časů sloužilo a dodnes slouží jako vchod pro pracovníky filmových atelierů nebo komparstisty.

Zde bývala vrátnice... dnes se kolem prochází k recepci.

 

Pokud jste ovšem byly filmové hvězdy či význační tvůrci - přijížděli jste autem. Nevím jak kdysi, ale za mých časů projížděli vrátnicí. V pozadí vidíte pro změnu budovu TV Nova.

Základem Filmových atelirů byly pochopitelně ateliéry, označované jako A a jako B. Dodnes se zde filmuje, ale dnes nesou označení 1 a 2.

A pracovní ruch staveb v ateliérech zde neustává. Staví se tu, natáčí a bourá prakticky nepřetržitě, podle potřeby a zakázek.

 

Tak jak filmová výroba narůstala, přestávaly dva ateliéry postupně stačit. Nejprve přibyly ateliéry trojka a čtyřka. V jakémsi polo dřeváku.

Až posléze koncem 30. let, v dobé nacistcké okupace, byl přistaven komplex velkých ateliérů 5-6-7.

Ty se dají dokonce v případě potřeby propojit v jeden velký filmový ateliér a nejedna česká i zahraniční produkce toho využívá.

 

Také počátkem 90. let se na Barrandově přistavěly dva ateliéry. Jedním z nich je ateliér, kde souběžně nějakým způsobem působí i ČT produkce Stardance.

 

Film ale nejsou jen ateliéry. Jsou to také na příklad filmové laboratoře. Kilometry zde vyvolaného filmu a zpracovaných negativů a vyrobených filmových distribučních kopií už asi nikdo nikdy nespočítá. Vězte, že se zde nezpracovávají jen celovečerní hrané filmy, a to české i zahraniční. Své filmy tady vyvolávala Česká televize...

...a pochopitelně také Krátký film své filmy zpravodajské dokumentární, reklamní a samozřejmě i animovanou tvorbu. Její ateliéry stojí právě zde.

A každý takový natočený film se musel po vyvolání i sestřihat. Hraná tvorba měla své strižny zde. Dnes už zde střižny nejsou a prostory využívají jen příležitostné produkce jako kanceláře.

A poté následovalo ozvučení, nahrání hudby další střh a pak take schvalovací projekce. Ty se odehrávaly opět v prostorách atelierů A-B / 1-2... hned u produkčních místností.

 

Dnešní Filmové studio Barrandov - to jsou i jiné produkce a společnosti. Kromě TV Nova zde sídlí také TV Barrandov... a je dobře, že celý ten velký komplex dodnes žije.

A dodnes sem z let 80. jezdí legendární autobus č. 105. Dnes ze Smíchovského nádraží. Ale pokud sem nejedete pracovně, raději sem nejezděte. Jednak taky při naročné práci nejsou na nezvané hosty zvědaví a jednak si aspoň nebudete kazit iluze z té Továrny na sny, kterou dodnes Filmové ateliery Barrandov jsou.

 

Autor: Martin Faltýn | čtvrtek 12.11.2015 19:29 | karma článku: 14,61 | přečteno: 382x