Prvomájové "bolševické" agitky ČT pod taktovkou €U?

Mně osobně vstup ČR do EU nic nepřinesl. Plat mi nepřidali, chleba levnější taky není, do ciziny jezdím i bez EU. Nicméně to nedosuzuji. Je to vývoj dějin. Jen nemám rád, když ze mne někdo dělá blbce. To už tu bylo 40 let.

EU tu máme pro změnu 10 let. S velkou slávou jsme tehdy slavili první máj; namísto vlaječek s československou a sovětskou vlajkou nám rozdávali vlaječky se znakem EU - hvězdičky na ní byly ovšem také, rozšířené o Český stát. Pro mnoho lidí to byl začátek nových šancí. Pro naše ekonomické mafiánské špičky to byl přístup ke štědrému zdroji peněz, pro naše politické tlučhuby se navíc otevřel další zdroj k novým křeslům a kšeftům, podnikatelé a obchodníčci si začali dělat naděje, že konečně se to rozhýbe; pro několik tisícovek lidí - zejména mladých - to byla šance získat konečně pracovní místa - t.j. ve fondech a jiných EU úřadech... těm ostatním mávali před očima plakátky a výhodami, m. j. i "schengenem" (jakkoli to s EU mnoho společného nemá)... Realitu známe všichni.

Při takové příležitosti si vždycky rád připomenu seriál Sipmpsonovi, výrok starosty Quimby, okomentovavšího reakci občanů na svůj proslov: "Jak cvičení lachtani. Hodíš jim rybu a oni začnou plácat ploutvema."

Nuže, podobnou "rybu" se nám pokusila hodit Česká televize ve včerejších Událostech z regionu (print screeny pocházejí z ranní reprízy na ČT24). Vytvořila agitační materiál, za jehož kvalitu by se nemuseli stydět ani komunisti před 40 lety.

  • Vesnice Prostřední Bečva je úspěšná v čerpání dotací. Kromě zadotovaného koupaliště těch 1400 obyvatel ještě nutně potřebovalo zřejmě tenisový kurt - proto jej pořídili z evropských dotací (kolik % neřku-li tisíc korun musela doplatit vesnice jsme se nedozvěděli, ale jinak víme, že 100% dotace EU nikdy nepokrývají). Jo, abych nezapomněl, ten kurt prý je také pro turisty. Kolik jich ale ročně přijede a  kolik si jich zahraje tenis zůstalo nevyřčenou otázkou autocenzury. V poslední době se příliš mnoho novinářů ČT přesvědčilo, že objektivizující tendence ve vysílání, vedení tohoto soukromo-státního podniku nemá rádo.
  • V městě Brně se k čerpání dotací z EU postavili čelem. Zřídili celé jedno oddělení úředníků pro vypisování žádostí pro dotace. V reportáži nám pak zamávali před nosem ušetřenými 500 miliony za nákup tramvají, neb to platila EU. Kolik činí náklady na ono "vypisovací" oddělení a co jiného za ušetřené peníze město Brno pořídilo navíc, jsme se už pro jistotu také nedozvěděli.

A vedle dalších agitačních reportáží nám mluvčí Regionálního operačního programu, který má rozdělování peněz EU na starosti, vysvětlila jak je to složité a na závěr nám sdělila, že jistě jsou i odpůrci, ale ona osobně je ráda, že v EU jsme. Inu, koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

Celou tu podařenou, a jistě veřejnoprávně vyváženou agitku můžete shlédnout na příslušných stránkách České televize.

 

Jen mi u toho jaksi chybělo jen to objektivní a vyvážené:

nejen

  • "dal - "EU"

ale i

  • "má dáti - ČR".

Obávám se, že tohoho přehledného a jistě i průhledného účetnictví se ani při 10. výročí našeho vstupu do EU nikde nedočkáme.

Zbývá už jen zahrát si starý hit "Vyhrňme si rukávy" a můžeme jít dneska mávat českým a evropským praporkem.

Já osobně, jako už tradičně, svátek práce i výročí vstupu do EU raději oslavím směnou v práci.

Autor: Martin Faltýn | čtvrtek 1.5.2014 8:40 | karma článku: 41,94 | přečteno: 3800x