Proč k vánocům "opět" Dívku na koštěti

aneb, co bylo ve vánočních tipech na dárky v článku iDnes opomenuto. Těžko soudit, zda to vzniklo ukvapeností, redakčním krácením... Tady je vysvětlení.

Ony Tipy na vánoční dárky najdete v iDnes v rubrice Kultura; na okraj: sepsala je renomovaná filmová kritička Mirka Spáčilová. V daném případě ale autor není podstatný - tady není co odborně kritizovat, jde spíše o jakýsi přehled aktuálních titulů na předvánočním trhu.

Mimo jiné je zde právě vzpomínána Dívka na koštěti režiséra Václava Vorlíčka.

S panem režisérem mne pojí letitá barrandovská známost. Seznámil nás kdysi střihač Miroslav Hájek, v  dobách kdy já jsem na Barrandově teprve začínal jako asistent režie. Společné máme datum narození - 3. června, pochopitelně každý v jiný rok. Zahrál jsem si v jeho filmu Jezerní královna a v seriálu Návrat Arabely. Co dodat? Na place byla při natáčení pohoda a člověk ani neměl pocit, že pracuje. Umět ale vytvořit takovouto atmosféru při natáčení umějí jen Mistři.

Film Dívka na koštěti, jakož i jiné páně Vorlíčkovy filmy dávno mám. O svém prvním shlédnutí Dívky na koštěti jsem zde už několikrát psal. Byl to také jeden z prvních filmů, který jsem si na DVD pořídil.

A nyní tedy znovu.

Proč po druhé?

Zajímalo mne, co že zrovna tento notoricky známý, obehraný a na DVD mnohokrát prodávaný film je uváděn v onom článku tako jako tip letošních vánoc.

Stačilo trochu googlovat a ejhle! Dívka na koštěti vyšla v remasterované verzi. Oficiální datum vydání je 22. října, ale víme jak funguje distribuce. To se mi potvrdilo, když jsem dnes v Praze, Na Můstku, zašel do známé renomované prodejny DVD.

"Dnes jsme ji dostali jako novinku. A zařadili jsme ji do pohádek," odpověděl pán na informacích a ochotně pro DVD skočil pár kroků za roh.

Byla to jeho reakce na můj dotaz, zda Dívku na koštěti mají. Protože jsem ji ve stojanu s edicí ostatních nově remasterovaných titlů nenašel. Zato jsem si tam vybral další dva filmy pana režiséra Vorlíčka a spolu s knihou, která nedávno vyšla, to tvoří příjemnou dárkovou vánoční kolekci.

 

A tak jsem pochopitelně po příchodu domů Dívku na koštěti vložil do DVD přehrávače. Co jsem zjistil?

Inu, DVD má nepochybně o něco vyšší kvalitu obrazu, i když je jen jednovrstvé. Neobsahuje ale bonusy, o proti původnímu DVD (rozhovor s režisérem). A kupodivu nemá také anglické titulky, jen titulky pro neslyšící. V porovnání s tím, remasterovaný film Kdo chce zabít Jessii je také nemá, ale Pane, vy jste vdova je má. Upřímně, pokud se pamatuji tak ta úroveň angličtiny byla občas všelijaká, takže je to možná jen dobře.

Region je uváděn DVD5. Přijde mi to jako nesmysl a nebo chyba.

Obraz slibuje původní formát 16:9 bez ořezu na 4:3. Jak to vypadá, můžete posoudit zde. To světlejší je ořez 4:3 a to tmavší navíc je rozšířená část do původního plného formátu. Trochu si říkám, že jsme zas o tolik nepřišli.

 

Mnohem zajímavější je srovnání nového remasteringu obrazu a zvuku.

Začnu tím jednodušším - zvuk má opravdu lepší kvalitu. Je sytější, dynamičtější - mé ucho rozhodně potěšil víc.

Zato obraz jako divák příliš hodnotit nemohu. Je to totiž otázka subjektivního vnímání. Tím teď nemám na mysli kvalitu rozlišení, ale jeho barevnost a světelnost. Také zde znovu vidíte onen ořez obrazu. Tady si to  porovnejte celé sami.

Vlevo je vždy nově remasterovaná verze, vpravo původně dosud vydávaná.

 

Bohužel, mne překvapila technická chyba v remasterované verzi: barevný skok v jedné scéně a nechápu, že toto prošlo technickou kontrolou.

Přímo během této scény, uprostřed jediného záběru to blikne a najednou to obraz lehce barevně posune směrem do modrozelena.

Možná Saxana udělala nějaké další kouzlo, které nám ale zůstalo utajeno.

Film Dívka na koštěti tedy vyšel v edici Klenoty českého filmu. Edici vydává společnost Bohemia Motion Pictures. Kupodivu jsem ale oficiálně o této edici na stránkách společnosti nic nenašel, projekt nemá vlastní webovou stránku ani eshop, spolupracující Národní filmový archiv se o tomto projektu rovněž nezmiňuje a celkově je z tisku na internetu jen jediný článek a na iDnes druhý - v podstatě se jedná o varianty téhož PR článku, ze stejného období.

Inu, pro diváka to není podstatné.

Podstatná je dostupnost kvalitně zpracovaný filmů - tituly edice Klenoty českého filmu mají i zajímavou cenu v půrměru kolem 100 Kč..

A tak, chcete-li potěšit pod vánočním stromečkem své známé starým dobrým českým filmem v lepší digitální kvaltě, edici Klenoty českého filmu byste neměli minout.

O důvod víc proto, že naše současné veřejnoprávní i komerční televize mají snahu "šetřit" a zásobují nás o svátcích svými nově natočenými filmy a pohádkami... zpravidla jde ovšem o díla ve výsledku tak zoufalé, že si o umělecké kvalitě a popularitě titulů z edice Klenoty českého filmu mohou nechat jen zdát.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Faltýn | neděle 3.12.2017 8:08 | karma článku: 13,39 | přečteno: 821x