Podporuji čínskou ekonomiku

Nikterak cíleně, ovšem. Ale podívám-li se na řadu výrobků... i kdybych chtěl, Číně se nevyhnu. To už spíš vadnému masu z Polska, pokud mi dodavatel nezatají, odkud pochází. S Činou to není tak jednoduché.

Buďme upřímní, řeč bude o onom Made in PRC, nikoli o jiných lokalitách, aniž bychom zpochybňovali lidská práva a politiku jedné Číny.

Známý seriál Simpsonovi měl v jednom ze svých počátečních dílů fantasmagorii: instriktážní film o světě bez zinku. V tom kratinkém instruktážním filmu (stejně poškrábaném a chrchlajícím jako is to pamatujeme my z nšich třídních projekcí) pak bylo názorně zobrazeno, jaké by to byly, kdyby zinek prostě nebyl.

V jiném takovém "simpsonoském" školním snímku, pro změnu propagačně-naučném, se hovořilo o atomovém jádru. A škodlivý jaderný odpad se prostě zametl pod koberec.

Připadá mi, že zametání pod koberec se aktuálně věnujeme neustále.

Shlédl jsem kousek čím dál více zbytečného pořadu Máte slovo. Tentokrát na téma Huawei a (ne)bezpečnost. Na delší shlédnutí to nebylo, stejně jako onen pořad. Nikdy se tam nic nevyřeší, k žádným závěrům ani řešením se tam nedojde. Možná, až se ten pořad přejmenuje na "Máte problém".

Zatím si v tomto směru musíme vystačit s interpelacemi na premiéra.

Takže kdoví, možná i s novým názvem...

Stejně tak se tedy nevyřeší otázka nepoužívání čínských výrobků.

Stačí se jenom podívat na výrobky kolem sebe. I ta originál HP klávesnice, na které píši tento blog nese hrdý název "Product of China". Tím se, prosím tedy, honosí hrdé HP.

Záhájil jsem proto přímou ofenzivu.

Objednávám sí výrobky přímo v čínském e-shopu. Takových je pochopitelně víc a já tento s exotickým názvem vůdce 40 loupežníků jmenovat nebudu. Jistě mi pak jeho aplikace špehuje vše v mobilu. To abych podpořil "ověřené" zprávy, ovšem tajné, o špionážních aktivitách jiné čínské firmy.

Pravdou je, že onen čínský obchod má přehled o pohybu svého zboží lepší než Česká pošta, a to i o pohybu uvnitř pošty - pokud se tedy týká mých objednávek. Už párkrát se mi stalo, že na mne dva-tři dny trčela v e-shopu hláška, že zásilka je na výdejní poště, zatímco výdejní pošta se neobtěžovala mi poslat ani sms ani písemné oznámení. Jednou jsem tak dokonce z mlčenlivé České pošty lovil zásilku na poslední chvíli, to když mne čínský obchod upozornil, že se blíží konec všech lhůt. Pravdou je, že jsem při "prvním čtení" zhola nepochopil obsah anglického sdělení a proto jsem to lovil na konci lhůt. (Již se nedivím našim poslancům, že i oni potřebují více čtení u zákonů.)

Je zbytečné, abych vás tu unavoval výčtem toho, co jsem si koupil. A pro změnu v Česku jsem si koupil, v neposlední řadě, ne jinde než v Číně vyrobený nový mobil pro seniory. A to od renomované české firmy, která se proslavila mobilem v podobě stolního telefonu. Když jsme teď potřebovali také náhradní napájecí zdroj s kabelem - bylo to opět "Product of China."

Ano, lze řadu věcí omezit. Pokud to jde, hledat jiné cesty. A odklonit potencionální nebezpečí - vládní akce Huawei je toho dostatečným důkazem.

Na druhou stranu, chcete-li určité zboží či produkty, těm čínským se prostě nevyhnete, ani z vlastních zdrojů. Jak vídno na příkladu onoho mobilního telefonu.

Neptám se, zda je to dobře nebo špatně. Světovou revoluci neplánuji, svět nezměním. Ani tu ekonomiku neřídím.

Jediné co mohu: buď se těmto výrobkům vyhnout, pokud se mi něco nelíbí - naštěstí nejsem naše vláda a nemusím vypisovat výběrová řízení a pak měnit podmínky řízení. Ani nekonám lobbistické ekonomické cesty tímto směrem.

Na druhou stranu: nemám pocit, že bych si nemohl cokoli objednat pokud chci nebo to potřebuji - zejména, dokud v tom trh neklade překážky.

Takže stejně tak jako si občas objednám pár věci z této země, objednávám si také např. výrobky jisté renomované firmy s malými kuchyňskými spotřebiči. Z Velké Británie. Dokud jsou. Protože, kdoví, co bude po brexitu a s bezpečnostními to nemá nic společného. V daném případě hledám kvalitu výrobku, stejně tak jako třeba jinde hledám optimum poměru cena / výkon.

Jistě, nechovám se politicky. Ale chovám se ekonomicky. Směrem ke své kapse, ke svým potřebám a to zejména tam, kde si potřebuji zpříjemnit nebo zkvalitnit život. Třeba i zdravotně a nebo duchovně.

 

 

Takže to, že jsem si třeba koupil draka, který umí "vypouštět kouř", nemá nic společného ani s politkou, ani s ekonomikou... ani s oslavou nadcházejícího nového čínského roku. Prostě se mi tento objekt líbil a chtěl jsem ho. Dva měsíce jsem čekal, než se dostane do slevové akce. Další tři měsíce, než ke mně doputoval.

Podporuji vědomě čínskou ekonomiku?

Snad ani ne.

Podporuji totiž to, co pro mne a mé nejbližší pokládám za nejlepší. A čínským výrobkům se přitom dost dobře vyhnout nelze. A nelze tento fakt zametat pod koberec. Naštěstí nejsem vláda, abych musel řešit bezpečnostní otázky. Na to mi v domácích podmínkách stačí Apple a jeho aplikace Facetime,

A jak jste na tom vy?

 

 

--------------------

Foto: M. Faltýn

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Faltýn | sobota 2.2.2019 8:08 | karma článku: 20,25 | přečteno: 463x