Levná jídla z roku 1990

"...jak vařit levně a přitom zdravě" sliboval úvod útlé brožurky Receptů pro každý den. Nějak se mi připletla do knihovny a tak jsem jí znovu zalistoval. Inu, nad titulem "Levná jídla" se dnes útrpně usmívám.

Myslím, že ani zakladatel nakladatelství Petrklíč netušil, že se po 23 letech existence této společnosti vynoří z hlubin "dějin" útlá, 60ti stránková brožurka - rozměrem menší než kdysi náš školní slovníčkový sešit. Autorka Eliška Sršňová (asi opravdu existuje/ovala, ale nic víc nevydala) tak v šesté publikaci nakladatelství slibuje, že se čtenářkám dostává do rukou útlá knížečka, "která si klade za cíl, poskytnout inspiraci a náměty, jak vařit levně a přitom zdravě."

Ne, není mým cílem kritizovat autorku či nakladatele, že nás autorka "nenásilně vrací k jídelníčkům našich babiček" jak praví dále úvod. Je to spíše zajímavé, historické čtení, co všechno bylo tehdy levné a co vše bylo považováno za zdravé.

Opravdovým zastáncům zdravé výživy, makrobiotické kuchyně apod. v tuto chvíli doporučuji, aby raději svoji pozornost obrátili k jiným blogům; stejně tak těm, kteří opravdu musejí vařit levná jídla, pokud jim tedy jejich rodinný rozpočet stále ještě dovoluje užívat internet. Omlouvám se těmto dvěma kategoriím spoluobčanů, ale opravdu to není moje vina.

 

Tak hned úvodem "Levná jídla" za zdravé považují Vaječné pokrmy. Bojovníci proti cholesterolu dostávají záchvat, je co slyší slovo vajíčko - zatímco tady je rovnou 24 vaječných jídel. Mezi pikantnosti "zdravé výživy" jsou zahrnuta třeba vejce sázená do smetany, vaječná žemlovka se slaninou a nebo vaječný salát, jemuž dominuje 4-5 lžic majonézy. Z chalupářské omelety vyjímám "1 cíbuli osmahneme na tuku, přidáme na kostičky nakrájené maso (autorka doporučuje 100 g vařeného uzeného masa) a brambory, fazolky (sterilované) ...na to nalijeme 3 vejce rozšlehaná se solí a to celé upečeme v pánvi."

Je mi líto, že Masité pokrmy se v podání autorky staly za ta léta parodií sama na sebe, ledaže by to bylo též součástí toho "Aby (jídla) nebyly drahé a přitom byly chutné, výživné a zdravé" jak se ještě praví na konci pětivětého úvodu.

Takové tehdy byly např. nabízené kuřecí řízky, kuře na víně, vepřový bůček v kroupách, či plněný žampióny nebo na česneku, vepřové kotlety na kari koření, segedínský guláš, hovězí ve smetanové omáčce... hovězí řezy plněné (1 silnější plátek anglické slaniny)... smažené rybí filé se sýrem - korunuje to párek v bramborovém těstě.

Následuje odlehčená kapitolka "Zeleninové pokrmy". Vybírám: Rajčata plněná masem, ditto zapečená s vejci, kapustový karbanátek (80g slaniny), květák s uzeným masem, smažené paprikové plátky v majonéze, moravská zelňačka (80 g slaniny, 200 g měkkého salámu), zakončuje okurkový salát v kyselé smetaně.

A jsou tu Pokrmy z brambor - nadívané brambory (300 g libovějšího bůčku), bramborové knedlíky se slaninou, zajímavě zní titul Písařovské kule, ale najdeme zde skutečně jídla bezmasá jako bramborový toč, bramborový nákyp nebo bramborové šlejšky. Trochu mne napadá, zda se autorka ve výběru a názvech neinspirovala u Magdaleny Dobromily Rettigové.

Sladké pokrmy a cukroví nabízejí namátkou třeba rýžový nákyp s ovocem a rýžovou kaši se smetanou, houskové řezy (0,5l sladké smetany, 2 žloutky), ovesnou kaši s čokoládou, ledové koblihy, kokosovou roládu a nakonec Pařížský dort nepečený.

Zcela originelně v duchu tehdejší doby je zde i kapitolka Různé, kde nalezneme m.j. špagety sypané sýrem a uzeninou, nudle s vejci, plněné topinky (150 g anglické slaniny), smažené sýrové řezy, sýr v těstíčku a i ta tvarohová pomazánka vyžaduje 1 tučný tvaroh.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DNESKA to je pro nás čtení opravdu z minulého století. A není to nepodobno slavným historickým čtením v dílech kuchařských veličin typu Santnerové, Rettigové a dalších třeba i novodobých legend - poměrně praštěné "rapperské" kuchařské brožurky Cooking with Coolio, o výběrové kuchařce Les diners de Gala, sebraných receptů od Salvadora Dalího, nemluvě.

Tak to už ale v životě chodí. Dnes máme o zdravé výživě zcela jiné představy a řekl bych, že i poznatky. Ale možná si z té útlé brožurky někdy něco uvařím. Hlavně až to zase budou ta "Levná (a zdravá) jídla". 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Faltýn | pátek 18.10.2013 8:18 | karma článku: 14,64 | přečteno: 2336x