Jak nabíráte nožem máslo?

Je to jednoduché. V podstatě jsou jen dva způsoby. Stručně řečeno: hladce nebo "obratce". A myslím si, že každý tento způsob o nás něco vypovídá.

Upřímně: máslu mnoho nedám. Je pro mne nezastupitelné pouze ve dvou případech: když si dělám míchaná vajíčka a když snažím housko do polévky.

Trocha ekonomie

Pominu teď aféru, které by jinde vyvolala protesty snad i na ulicích. Čímž mám na mysli nehorázné zdražení másla o 100% před vánoci a nyní "nenápadné" postupné snižování ceny.

  • běžná cena 44,90 nyní 29,90
  • našel máslo za 30 korun! Nechápe, jak může být tak levné
  • V některých krajích dokonce za čtvrtku másla lidé zaplatí skoro 80 korun!

Takové titulky lze občas ještě číst zejména v bulvárních médiích. Neviditelná ruka trhu vše vyřeší... což je samozřejmě jedna velká lež: protože se ve skutečnosti jedná o diktát trhu spotřebiteli; zejména pokud se týká "cenová tvorba" základních životních potřeb

  • bydlení
  • energie
  • jídlo
  • oblečení

Pak už je to jen o "maximalizaci zisku" - čili drzosti prodejců, kam až mohou ceny vyšponovat a ještě bude potřebný obrat.

A trocha praxe

Na běžné použití na chléb apod. já osobně používám spíše margarín...

Ne kvůli ceně. Spíše kvůli nižšímu obsahu cholesterolu a tuku vůbec. Kdo MUSEL jako dítě, jako já. svačit např, krajíc chleba s půlcentimetrovou vrstvou pravého másla, dá mi za pravdu, že potom už nikdy!

I v margarínech mám ale své favority.

Někdy si člověk ale říká "čert, aby se v tom vyznal". Kolik tam čeho je... jako to asi chutná. Margarín také není levný nemyslete si! Kupovat na "ochutnání" celé balení je neméně drahý špás jako máslo. A co když vám to pak chutnat nebude?

Spolehnut se na margetingová doporučení? Složení na obalu?

To vám chuť nezaručí.

Navíc: marketing je marketing.

Mám v živé paměti mé úplně první setkání s reklamou v tomto směru. Byla to detektivka Dorothy L. Sayersové "Vražda potřebuje reklamu".

Vždycky se mi tam líbila pasáž, kde se uvažuje o tom, jaký dát podtitul novému margarínu a proč. "Lepší než máslo", "100% máslová chuť"... ani už nevím jak to tam všechno bylo. Ale bylo to vlemi poučné a dostalo se mi tím pádem pod kůži, jak s námi pomocí slovíčkaření reklamní agentury maniulují, aby v nás vzbudily dojem, že to je pro nás to pravé. Zda nám to bude chutnat, je už zcela jiná písnička.

 

Nakonec si tedy vyberete.

Přinesete si nějakou tu vaničku čehosi nažloutlého domů... Odstraníte obal, vezmete nůž a - tady dojde nejen na krájení, ale i na lámání chleba.

Jde o to, jakým způsobem margarín na nůž naberete. V podstatě jsou dva typy lidí.

  • nůž hladce klouže po povrchu margarínu a jemně z něj odloupává lístečky
  • nůž se dravě ponoří do hlubin a energicky se zařízne a vyrve prostě kus

 

Osobně si myslím, že by sa na tom dala postavit celá psychologická studie. Nejde mi ovšem o nějaké věštění z kávy. Mám na mysli, že to vypovídá o povaze, tak trochu o pořádnosti či charakteru jednání. Upřímně, třeba je to ale jako s tou kávovou sedlinou... Je to jen vize.

Já osobně důsledně margarín mažu prvním způsobem. Mám rád prostě pořádek a to i v margarínu. Proto mne mohlo trefit, když jsem dostal onehdy vrácený zapůjčený margarín "zneuctěný" tímto způsobem.

 

No, nedá se nic dělat, každý jsme jiný. Já si máslový margarín zase postupně "srovnám", esteticky vyhladím... a rozhodně v tom nebudu hledat nějaké hlubší psychologické analýzy a zamýšlet se nad tím. (Pro přátelské vztahy je to někdy rozhodně lepší.)

Každopádně, pokud zrovna snídáte chléb nebo pečivo s margarínem, přeji dobrou chuť!

Autor: Martin Faltýn | pondělí 29.1.2018 8:22 | karma článku: 16,36 | přečteno: 928x