ČT dalších šest let s Petrem Dvořákem

Rada ČT dnes zvolila 100% hlasů jako staro-nového ředitele České televize Petra Dvořáka. On sám řekl: "Beru to jako potvrzení těch šesti let, které jsem v čele ČT strávil." Co tedy bude dál?

"To co bylo, neplatí," praví se poněkud velmi dvojsmyslně v komedii Zítra vstanu a opařím se čajem.

V případě Petra Dvořáka jde samozřejmě o zúročení toho, co bylo. Na druhé straně je nutné se ptát, co bude dál?

Řadový divák má totiž pocit, že Česká televize usnula na vavřínech; příliš se programově a formátově nevyvíjí.

Na jedné straně by to bylo nespravedlivé tvrzení. Vezměme si vznik dvou kanálů v jednom: Déčko a Art. Postupnými proměnami - mám nyní na mysli obsahovými - prošlo ve velkém zpravodajství, stejně jako sportovní kanál. Profilovat souběžně ČT1 a ČT2, přitom využít určité propojenosti programů - to už přeci jen vyžaduje skutečně silné manažerské schopnosti a dá se říci, že Petr Dvořák se v tomto směru našel.

Standardní programovou nabídku zásobují obvyklé vlastní seriály, které obstojí v konkurenci s komerčními televizemi, Česká televize je rovněž pravidelným koproducentem české filmové tvorby. bylo by nespravedlivé opominout dokumentární tvorbu, archiv nebo dovoz zahraničních pořadů.

Zásadní změnu, kterou divák postřehl už méně, představuje pak technické vybavení, zázemí a konec konců i styl digitálního vysílání. I tady se zadařilo. (Že by to šlo udělat lépe, že mnohdy digitální invence poněkud pokulhávají, to už je na jinou diskuzi.)

A Česká televize se pod Dvořákovým vedením snažila zuby nehty alespoň vzbuzovat dojem plnění veřejnoprávní funknce.

To vše jsou jistě důvody, které mohly naplnit Radu ČT uspokojením. A upřímně, pokud něco funguje bezproblémově, mnoho lidí nevidí důvod něco měnit.

Uspokojit Radu ČT mohly navíc Dvořákovy plány do budoucna... kontinuita spolu s úsporně se tvářící rekonstrukcí stávajících budov ČT a plány na rozšíření digitalizace, jakož i programovými plány.

Pan Petr Dvořák poděkoval všem. Protikandidátům. Radě ČT. Zaměstnancům ČT, spolupracovníkům. tvůrcům...

Jen "jednomu", jaksi pan Dvořák poděkovat zapomněl.

Divákovi.

Z celé koncepce České televize se divák vytrácí stále víc. I ve své děkovné řeci diváky Petr Dvořák vpodstatě zredukoval na platící koncesionáře.

V článku iDnes se také píše:

"Poděkoval mimo jiné i svým protikandidátům, kteří prý přinesli do debaty zajímavé momenty. „ O některých z nich budeme uvažovat,“ uvedl ředitel."

A to je achilova pata Dvořákovy České televize.

Chybí jí totiž něco jako externí think tank, který by přinesl nové podněty a impulsy.

Zoufale zde také chybí něco jako kontakt s respondenty - tedy s diváky a kvalitativní průzkumy v tomto směru.

Ale ani to není samospasitelné pokud se nezmění ještě něco.

V onom světě nadále bujících partiček, skupin a kamarádů prostě nejsou otevřené dveře pro nové podněty. Jistě, proč má ten kšeft dostat nějaký byť sebelepší "jouda", když ho můžu dostat já nebo můj kamarád Franta.

A protože člověk svůj vlastní stín nepřekročí, pokud pan Dvořák nebude mít vůli změnit ČT směrem k divákovi,  budou nadále za dveřmi ČT zůstávat mladí talentovaní lidé a stále se budeme potácet v nabídce pořadů standardní machy. Protože můžete vše zabalit do desítek nových digitálních technik, pokud nezměníte obsah, nuda to bude stale pořád ta samá a šedá.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Faltýn | středa 26.4.2017 18:20 | karma článku: 29,76 | přečteno: 1112x