Co všechno potřebujete ve stravě doplnit? Všechno!

Poněkud se nám dnešní virové době rojí také odborníci na výživu (nový mediální zlatý důl). Co vše je prý je potřeba jíst, abychom všechny ty chřipky, virozy a nachlazení porazili. Docela jsem se zděsil.

To nejjednodušší

Podle jejich slov - to nejjednodušší jsou doplňky stravy.

Že se v tomto směru bude něco dít, mi došlo, když mi jednoho dne namísto předpisu na podpůrný B-komplex, který jsem potřeboval pro rekonvalescenci po nemoci, když mi jednoho dne doktorka řekla:

"A ten si KOUPÍTE v lékárně."

Zastřihal jsem ušima a už po několikáté si pomyslel, spolu s Menzelovým filmem "Konec starých časů." Ten titul se mi stal něčím jako zaklínadlem. A současně mantrou, která mi bezpečně ulevuje, kdykoli narazím na zhoršující se zejména sociální poměry v tomto státě.

O něco drsnější už je pak jenom oblíbená věta mého bratra: "Chrastili jste klíčema, tak držte hubu." Chrastiči už nám taky pomalu vymírají, zatímco jejich dorůstající potomstvo nechápe o čem je řeč.

Tehdy jsem ale chápal, že zkrátka si určité léčivo budu muset kupovat... ano došlo i na acylpyrin, paralen, nosní kapky, vitamíny... Z toho všeho se zkrátka stal nemilosrdný byznys.

A na spoustu léků, mnohdy potřebných k životu, si musíme "jenom" doplácet. Zdravotní pojištění to prý nepokryje (ano, z Burianovy komedie "U pokladny stál" z r. 1939! se pomalu stává protistání film).

Ironicky říkám, že na měsíční léky doplácím tolik, kolik by mě stál biftek v lepší restauraci.

Abych to trochu odlehčil, chtěl jsem si ověřit současné ceny bifteků. Omylem jsem použil méně standardní internetový vyhledávač a po zadání "cena za biftek" na mne vyskočilo následující:

"Zašto je biftek najbolje meso na svetu?"

Ptá se nějaký Stefan Tošović - a zbytek si přečtete v  Glossy

To všechno je jistě pravda. Ale když pak člověk dá na rady odborníků, jako že tedy doplňovat stravu, pak vám z toho vypadne to co je na fotografii a nebo ještě mnohem horší a dražší nabídka.

Paradoxně, zrovna ta dálnice D3 je achilovou patou naší stavby dálnic a spíš se dočkáme konce koronaviru než jejího dokončení. I když Wikipedie je v tomto směru optimistická, vždycky si v těchto případech říkám: "Chtěl bych se toho dožít."

 

To je to nejtěžší

Tím nejtěžším, čeho jsem se zatím dožil, je kvalita přirozené stravy - dle slov jednoho stýskajícího si odborníka v Studio 6 Víkend, v ČT - v reálném čase 8,50hod. vysílání. Pan výživový poradce a dietolog IKEM totiž nejen horoval pro doplňky stravy (a jejich mírné užití), které se mu snažila vnutit Jolana Krásná, která už dávno není krásná a před pár dny ji dokonce "lízli" make-upem tak, že připomínala přední členku Adamsovy rodiny jménem Morticia.

Podstatou odborníkova vyjádření byla i náhlá kritika kvality současné přirozené stravy.

"Jak má být přirozená strava kvalitní..." horoval v tomto duchu, když - a to už jen parafrázuji: strava především dlouho cestuje, je chlazená, dusíkovaná a jánevímjak skladovaná... čímž od sklizně k zákazníkovi ztrácí vitamíny a jiné své výživové hodnoty.

S tím lze jen souhlasit.

Česká televize tím ovšem dělá medvědí službu. Původním záměrem bylo nabudit lidi, aby díky situaci koronaviru zkrmovali výživové doplňky. Jenže pan odborník zřejmě nahlas řekl víc než ČT chtěla. Odborníkovy výhrady byly tak celkově, v obecném vyznění souvislostí, mířeny nejen proti výrobcům pilulek (jakkoli si přečtete že to "není náhrada pestré stravy"), ale i jak proti importérům potravinářských výrobků a zemědělských produktů, tak také proti ostudnému našemu nesamostatnému zemědělství, pardon farmaření - jak je dnes zvykem říkat.

Ano, výživový odborník totiž především veřejně připustil, že naše současná strava je nekvalitní, dovážená, doma ji z nejrůznějších důvodů nevyrábíme /rozuměj masově, abyste si ji koupili tak jako kdysi v každé prodejně Ovoce-Zelenina, pokud bylo, že?/. A hlavně, že to co se k nám dováží a co v důsledku jíme, je humus.

A pokud jste ještě skutečný produkt jménem hummus nikdy neochutnali, zkuste si to. Pokud nejste vegansko-vegetariánský magor, sami nahlas a veřejně připustíte, že nic hnusnějšího není.

Už mi to připomíná jenom to "kvas telecí" - sci-fi vynález spisovatele Isaaca Asimova v románu "Ocelové jeskyně". Je to výživová "lahůdka", kterou lidstvo nahrazuje to, co my dnes nazýváme "normální jídlo".

Výrok onoho výživového odborníka ve Studiu 6 Víkend ČT je konstatováním tristní situace. V nabídce i kvalitě jídla, v odkázanosti na výživové doplňky, které jsou drahé a pro mnoho lidí nedostupné.

A tak se můžete ptát sami sebe, co jste dnes měli k obědu. Jako v písničce, to určitě nebude. Nejen množstvím, zplatláním všeho možného, ale především veřejně odborníkem připustěnou pochybnou kvalitou!

 

/Oficiální video Suprapron/

Autor: Martin Faltýn | sobota 28.11.2020 10:28 | karma článku: 17,45 | přečteno: 484x