A já proč mi od rána zní v hlavě dětský hit o Lucince!

No protože, dnes mají všechny Lucie svátek. - Cože, vy ten hit neznáte? Tak se nerozpakujte a čtěte dál. Článek má naprosto odlehčující charakter, ale prozradím vám v něm i nejednu zajímavost.

No, prostě - Lucie.

Lidová pranostika říká "Lucie, noci upije a dne nepřidá." Více se rozepisovat nebudu, přečtěte si velmi poutavý článek, který jsem našel na internetu. K tomuto článku jen dodám, že jsem sice věděl, že Lucie je od latinského "lux" neboli světlo, ale že je zároveň patronkou všech slepých mi jaksi uniklo. A to mám zrakově postiženého přítele. - Inu historii a folkoristice se věnuji opravdu jen okrajově.

Nicméně, když se mi ráno udělalo dobře (abych parafrázoval antonymum Jana Wericha), tak se mi v hlavě rozezněla melodie a slova:

"Ztratila Lucinka bačkorku,

když na dvorku si hrála...

...Viděla to včelka, asi takhle velká,

bačkorce své sužby nabídla.

A ihned ji napadlo,

že vbodne své žihadlo

do neposedného chodidla."

 

Přestal jsem se tomu divit, když jsem na hlavní strance iDnes zjistil, že dnes má Lucie svátek. A napadlo mne, že bych si tu písničku mohl připomenout - na youtube, kde jinde - a znovu jsem se divit začal.

Především: překvapilo mne, kdo napsal hudbu a text.

Pravdou je, že počátkem 60. let byla zábava všemožně podporována - legendární je v tomto směru pořad "Kdo s kým o čem pro koho" nebo "Zpívá celá rodina".

Text "Ztracená bačkorka" napsali opravdoví Mistři. Hudbu složil legendární Zdeněk Marat. Slova napsal nikdo menší než Zdeněk Borovec. Písnička se stala okamžitě hitem... přezpívalo ji později mnoho interpetů. V čele s Miluškou Voborníkovou nebo později Dádou Dagmar Patrasovou. Ovšem tuhle podařenou dětskou písničku pod původním názvem skoro nikdo nezná. Zato, když se řekne "Ztratila Lucinka bačkorku" - vědí všichni, koho v dětství tahle písnička neminula.

Údivu není nikdy dostatek!

Když jsem totiž zapátral po nějaké té nahrávce, nejlépe video - vedle cover verzí jsem hledal samozřejmě originál - našel jsem v prvé řadě nikoli originál publikovaný Supraphonem (viz níže). Jako první jsem našel nahrávku jednoho nadšence, pana Josefa. Ten svoje video doprovodil fotografií své originální gramodesky. Nahrávka Ztracená bačkorka.

Co bylo mnohem zajímavější a překvapilo mne, byl jeden diskusní příspěvek, který si dovolím zde ocitovat (printscreen youtube):

 

No a to už byl jenom kousek k dalšímu pátrání a údivu.

Snažil jsem se samozřejmě po paní Jindře Machové-Jeppesen najít nějakou tu "digitální stopu" - jak se dnes zcela nepoeticky říká. Stačilo mi na to naštěstí jedno kliknutí na sociální síti. Našel jsem i fotografii na veřejném profilu paní Jindry na youtube. Netroufám si tvrdit, že na souborném vydání dětských písniček společnosti Supraphon je zrovna ona. Spíš ne, protože rozdílná je ona "prdelka na bradičce" jak tomu kdysi říkala jedna moje spolužačka z gymnázia (a byla na ni hrdá, protože její slova byla "Mám ji stejnou jako Vinnetou" jelikož to bylo počátkem let 70. a ona byla beznadějně zamilovaná do Pierre Brice). A to potom přechází i do dospělosti. Ovšem paní Jinda podobně utvořenou bradu nemá, ale pěkně rovnou a pevnou.

Z její veřejné socilání sítě jsem se dočetl, že se paní Jindra v r. 1969 provdala do Dánska, žije v Kodani... kde také vystudovala vysokou školu.

A to je snad vše. Co vše zavinila "Lucie, co noci upije, ale dne nepřidá".

Vlastně to není všechno. Vám všem, ale především Luciím, onu písničku.

 

 

Autor: Martin Faltýn | pátek 13.12.2019 13:29 | karma článku: 13,47 | přečteno: 1034x