Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Developerům vstříc – Krnáčová navrhuje jeden stavební úřad pro celou Prahu

Primátorka Krnáčová (hnutí ANO) navrhuje jeden stavební úřad pro velké stavby pro celou Prahy a změnu stavebního zákona tak, aby pomohla developerům rychleji a snáze realizovat  jejich předimenzované stavební záměry.

Primátorka Krnáčová (hnutí ANO) na mezinárodní konferenci „Potřebuje Praha moderní architekturu a chceme výškové stavby?" představila řadu návrhů, které by měly pomoci developerům rychleji a snáze realizovat jejich předimenzované záměry. Jedním z nich je i jeden stavební úřad pro velké stavby pro celou Prahy.

O některých z nich jako je zrušení podmínky proslunění v Pražských stavebních předpisech jsme již slyšeli. Přitom lze tento parametr stejně jako osvětlení rozlišit pro blokovou a rozptýlenou zástavbu, jak to mimochodem navrhla i náměstkyně Kolínská (Trojkoalice), ale rada HMP to neschválila. Jejím návrhem se inspirovala Rada MČ Praha 4 na podnět radní Rejchrtové (Trojkoalice) ve svém usnesení http://www.praha4.cz/k-novele-narizeni-hlavniho-mesta-Prahy-c-10-2016-Sb-hl-m-Prahy-kterym-se-stanovuji-obecne-pozadavky-na-vyuzivani-uzemi-a-technicke-pozadavky-na-stavby-v-hlavnim-meste-Praze-Prazske-stavebni-predpisy.html

Primátorka představila další návrhy, které by měly urychlit proces povolování developerských záměrů. Jedním z nich je jeden stavební úřad pro celou Prahu, který by řešil velké stavby na území celé Prahy cca od 150 bytů. Řízení vedená na jednotlivých městských částech se prý příliš protahují. Zapomněla říci, že se protahují především proto, že developeři přicházejí s naddimenzovanými stavbami, místo dvoupodlažních objektů na sídlišti chtějí stavět deseti ale i osmnáctipatrové věžáky, zastavují  domy z jižní starny atd. Staví byty bez příslušenství, takže chybí školky, školy i další služby atd. Není divu, že se obyvatelé bytů dotčených touto zástavbou brání a stavební úřad městské části jim dá často za pravdu. Tomu by se mělo zabránit tím, že velké stavby, tedy ty, které jsou nejvíce problémové, bude povolovat tento úřad.

S podobně centralizovanou snahou jsme se už setkali. Závazné stanovisko k souladu záměru s územním plánem vydává od letošního roku vedoucí odboru územního plánování Magistrátu hl. m. Prahy jak na běžícím pásu. Ve stabilizovaném území se podívá 5 km kolem navrhovaného záměru a pokud tam najde stejně vekou budovu, tak ji povolí, bez ohledu na vliv v místě zástavby. Takže místo stávajících dvoupatrových budov vyrostou dvě osmnáctipatrové věže. Proti závaznému stanovisku se lze obtížně odvolat, protože není vydáváno ve správním řízení. Odvolání je možné až po skočení územního řízení. V případě dlouhého územního řízení však již mohla uplynout lhůta pro odvolání.

Občané se o pomoc obracejí k soudům a dosáhnou často u soudu zrušení příslušného povolení. To paní primátorce také vadí a navrhuje zrušit některé možnosti odvolání jako je jkasační stížnost. Soudci totiž často najdou konkrétní paragraf stavebního zákona a trvají na jeho dodržení. V kauze „louka Na Šabatce“ konkrétně §55 stavebního zákona (předtím léta opomíjený), který požaduje, aby změna územního plánu ze zeleně na rozvojové území byla odůvodněna, včetně toho, proč nelze stavět na stávajícím rozvojovém území (tento požadavek pro jistou poslanci v novele stavebního zákona zrušili – přece nám tady nebude někdo házet developerům klacky pod nohy). Také soudci někdy použijí zdravý rozum a na otázku, zda navýšení o 0,4 hmotnosti celé stavby je podstatná změna, na rozdíl od developera (konkrétně Central Groupe v kauze Na Šabatce) odpoví, že ano.

Po novele stavebního zákona, která platí od letošního roku moc práv, jak se bránit, občanům nezůstalo. Podle paní primátorky, je jich stále příliš a proto se na místě zavázala, že do měsíce předloží návrh novely stavebního zákona, které povolování ještě více urychlí. Takže se máme na co těšit.

Zdroje: Mezinárodní konference „Potřebuje Praha moderní architekturu a chceme výškové stavby?"

Rozsudky v kauze „Louka Na Šabatce“

Ze seriálu: Tady není developerovo!

 

 

Autor: Eva Tylová | čtvrtek 7.6.2018 10:30 | karma článku: 18,26 | přečteno: 625x
  • Další články autora

Eva Tylová

ANO a ČSSD hlasovaly pro zbourání zemědělské usedlosti Nové Dvory z poloviny 19. Století

ANO a ČSSD hlasovaly na posledním jednání zastupitelstva hl.m.Prahy pro zbourání zemědělské usedlosti Nové Dvory z poloviny 19. Století. Návrh podala společnost Fisolta plus s.r.o., která budovu vlastní. Naštěstí návrh neprošel.

10.9.2018 v 10:26 | Karma: 22,66 | Přečteno: 639x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Eva Tylová

ANO a ČSSD zrušily proslunění, před okny vám developer postaví věžák

ANO a ČSSD včera v radě hl. Prahy zrušily požadavky na proslunění bytů v Pražských stavebních předpisech. Vzaly tak lidem jednu z možností bránit se, aby jim developer nepostavil před okny věžák.

18.7.2018 v 10:53 | Karma: 39,86 | Přečteno: 3980x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Eva Tylová

Tak slunce nám zatím zůstane, horší to je se zelení

Primátorce Krnáčové (ANO) se nepodařilo zrušit požadavky pro oslunění bytů. Horší to je se zelení, Koucký autor Metropolitního plánu včera na jeho veřejném projednání znovu potvrdil, že zeleň ve městě je třeba omezit.

28.6.2018 v 10:05 | Karma: 25,37 | Přečteno: 624x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Eva Tylová

Krnáčová – developeři, než odejdu, tak vám zařídím další změny územního plánu

Primátorka Krnáčová (ANO) předkládá na jednání zastupitelstva 14. 6. 2018 balík změn územního plánu a to i když tuto agendu nemá v kompetenci. Proč asi? Aby zase pomohla developerům. Jedná se totiž o ty nejproblematičtější změny.

13.6.2018 v 10:08 | Karma: 25,03 | Přečteno: 878x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Eva Tylová

Krnáčová na mezinárodní konferenci „Jsem blízko developerům Kunovskému a Kociánovi“

Tak je jasné v čím triku paní primátorka navrhuje zrušit parametr proslunění, aby se občané nemohli bránit proti naddimenzovaným stavbám. Teď chce ještě přiostřit. Navrhuje novelu stavebního zákona, aby občanům vzala další práva.

30.5.2018 v 10:48 | Karma: 22,29 | Přečteno: 736x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Město duchů Kirjat Šmona. Ostřelovaný sever Izraele, o němž se nemluví

23. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Domy zničené raketami a dělostřeleckými granáty, žáci, kteří nemohou složit maturitu, požáry...

Rajchl má sponzory, kteří o darech nic nevědí. Pokud jdou vůbec dohledat

23. června 2024

Premium Strany a koalice musely tři dny před evropskými volbami zveřejnit na svých webových stránkách...

Prach bitvy opláchl v Suezu, jeho fotka stvrdila bleskový triumf Izraele

23. června 2024

Seriál Izraelský voják s tmavýma očima a zářivým úsměvem se stal ze dne na den hrdinou svého národa....

Egypt odebral licence 16 firmám kvůli pouti do Mekky, klienti měli běžná víza

22. června 2024  21:50

Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence šestnáct cestovních...

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...

  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1080x
Místostarostka za Piráty s podporou Zelených na Praze 12 se zkušeností v komunální i veřejné sféře. Působila jako místostarostka na Praze 12 (2010-2014), ředitelka České inspekce životního prostředí (2008-2010) a dříve náměstkyně ministra životního prostředí (1998-2002).

Seznam rubrik