Developerům vstříc – Krnáčová navrhuje jeden stavební úřad pro celou Prahu

Primátorka Krnáčová (hnutí ANO) navrhuje jeden stavební úřad pro velké stavby pro celou Prahy a změnu stavebního zákona tak, aby pomohla developerům rychleji a snáze realizovat  jejich předimenzované stavební záměry.

Primátorka Krnáčová (hnutí ANO) na mezinárodní konferenci „Potřebuje Praha moderní architekturu a chceme výškové stavby?" představila řadu návrhů, které by měly pomoci developerům rychleji a snáze realizovat jejich předimenzované záměry. Jedním z nich je i jeden stavební úřad pro velké stavby pro celou Prahy.

O některých z nich jako je zrušení podmínky proslunění v Pražských stavebních předpisech jsme již slyšeli. Přitom lze tento parametr stejně jako osvětlení rozlišit pro blokovou a rozptýlenou zástavbu, jak to mimochodem navrhla i náměstkyně Kolínská (Trojkoalice), ale rada HMP to neschválila. Jejím návrhem se inspirovala Rada MČ Praha 4 na podnět radní Rejchrtové (Trojkoalice) ve svém usnesení http://www.praha4.cz/k-novele-narizeni-hlavniho-mesta-Prahy-c-10-2016-Sb-hl-m-Prahy-kterym-se-stanovuji-obecne-pozadavky-na-vyuzivani-uzemi-a-technicke-pozadavky-na-stavby-v-hlavnim-meste-Praze-Prazske-stavebni-predpisy.html

Primátorka představila další návrhy, které by měly urychlit proces povolování developerských záměrů. Jedním z nich je jeden stavební úřad pro celou Prahu, který by řešil velké stavby na území celé Prahy cca od 150 bytů. Řízení vedená na jednotlivých městských částech se prý příliš protahují. Zapomněla říci, že se protahují především proto, že developeři přicházejí s naddimenzovanými stavbami, místo dvoupodlažních objektů na sídlišti chtějí stavět deseti ale i osmnáctipatrové věžáky, zastavují  domy z jižní starny atd. Staví byty bez příslušenství, takže chybí školky, školy i další služby atd. Není divu, že se obyvatelé bytů dotčených touto zástavbou brání a stavební úřad městské části jim dá často za pravdu. Tomu by se mělo zabránit tím, že velké stavby, tedy ty, které jsou nejvíce problémové, bude povolovat tento úřad.

S podobně centralizovanou snahou jsme se už setkali. Závazné stanovisko k souladu záměru s územním plánem vydává od letošního roku vedoucí odboru územního plánování Magistrátu hl. m. Prahy jak na běžícím pásu. Ve stabilizovaném území se podívá 5 km kolem navrhovaného záměru a pokud tam najde stejně vekou budovu, tak ji povolí, bez ohledu na vliv v místě zástavby. Takže místo stávajících dvoupatrových budov vyrostou dvě osmnáctipatrové věže. Proti závaznému stanovisku se lze obtížně odvolat, protože není vydáváno ve správním řízení. Odvolání je možné až po skočení územního řízení. V případě dlouhého územního řízení však již mohla uplynout lhůta pro odvolání.

Občané se o pomoc obracejí k soudům a dosáhnou často u soudu zrušení příslušného povolení. To paní primátorce také vadí a navrhuje zrušit některé možnosti odvolání jako je jkasační stížnost. Soudci totiž často najdou konkrétní paragraf stavebního zákona a trvají na jeho dodržení. V kauze „louka Na Šabatce“ konkrétně §55 stavebního zákona (předtím léta opomíjený), který požaduje, aby změna územního plánu ze zeleně na rozvojové území byla odůvodněna, včetně toho, proč nelze stavět na stávajícím rozvojovém území (tento požadavek pro jistou poslanci v novele stavebního zákona zrušili – přece nám tady nebude někdo házet developerům klacky pod nohy). Také soudci někdy použijí zdravý rozum a na otázku, zda navýšení o 0,4 hmotnosti celé stavby je podstatná změna, na rozdíl od developera (konkrétně Central Groupe v kauze Na Šabatce) odpoví, že ano.

Po novele stavebního zákona, která platí od letošního roku moc práv, jak se bránit, občanům nezůstalo. Podle paní primátorky, je jich stále příliš a proto se na místě zavázala, že do měsíce předloží návrh novely stavebního zákona, které povolování ještě více urychlí. Takže se máme na co těšit.

Zdroje: Mezinárodní konference „Potřebuje Praha moderní architekturu a chceme výškové stavby?"

Rozsudky v kauze „Louka Na Šabatce“

Ze seriálu: Tady není developerovo!

 

 

Autor: Eva Tylová | čtvrtek 7.6.2018 10:30 | karma článku: 18,26 | přečteno: 625x